Na modernizację nawierzchni tarasu wydaliśmy 60 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Na modernizację nawierzchni tarasu wydaliśmy 60 000 zł

Jak zachowuje się kompozyt? Ryfle sprawiają, że podłoga jest antypoślizgowa. Mam wrażenie, że przez 3 lata kompozyt lekko zjaśniał. Tuż przy północnej ścianie budynku pojawił się niewielki zielony nalot - mówi Ewelina, Członkini Klubu Budujemy Dom, która taras remontowała w 2017 r.

Taras:

  • Wcześniej tylko płyta betonowa, wykończona gresem; obecnie - powiększony podest z kompozytu (ryflowane deski z profilem komorowym), a przy nim nawierzchnia z kostki betonowej.
  • Zadaszenie - namiot sułtana.
  • Położenie - przy tylnej ścianie domu, przy salonie i ogrodzie zimowym, ekspozycja północna.

Decyzja: Przy budowie domu taras powstał zgodnie z projektem, czyli na betonowej płycie i wykończyliśmy go gresem. Kafelki zaczęły odpadać już po kilku latach, ponadto okazało się, że płyta jest trochę za mała. Dużo miejsca zajmowały schody. Dwa lata temu nadszedł czas modernizacji całej przestrzeni wypoczynkowej. Tym razem działaliśmy, z mężem, z większym rozmachem, bo już poznaliśmy nasze zwyczaje i potrzeby dotyczące wypoczynku przy domu.

Wykorzystaliśmy nowocześniejszą technologię na sucho oraz kompozyt i płytki betonowe. W trakcie dobierania materiałów na nawierzchnie tarasowe kluczowa była trwałość i bezobsługowość. Wygląd też się bardzo liczył. Starałam się uzyskać wrażenie przytulności, jednocześnie elegancji, dlatego kupiłam kompozyt z najwyższej półki cenowej - spodziewam się, że taki "mercedes" będzie długowieczny.

Rozległy podest o wysokości 46 cm wykonano z kompozytu
Rozległy podest o wysokości 46 cm wykonano z kompozytu.
Krawędzie podestu i schodów wykończono listwami z kompozytu
Krawędzie podestu i schodów wykończono listwami z kompozytu.

Podest z kompozytu - rady i przestrogi:

Po skuciu gresu, wykonawcy wykorzystali istniejącą płytę z betonu do umocowania legarów z kompozytu. Wyciągnęli podest do przodu, obejmując nim stare schody (od czoła płyty), ponieważ zależało mi na powiększeniu powierzchni użytkowej na tarasie. Wejścia zrobili z dwóch przeciwległych boków, poprzednio były na przodzie i z jednego boku. Mówili, że największą trudnością jest w tym momencie precyzyjne ustawienie i wypoziomowanie legarów. Ryflowane deski kompozytowe mocowali na systemowe spinki, dołączone do zestawu.

Krawędzie podestu i schodów starannie obrobili listwami wykończeniowymi. Listwy są ciemniejsze od desek, ładnie zaznaczają w przestrzeni krawędzie, a ich kolor dopasowałam do aluminiowych profili w ogrodzie zimowym oraz do stolarki okiennej i drzwiowej.

Jak zachowuje się kompozyt? Ryfle sprawiają, że podłoga jest antypoślizgowa, nawet zmoczona po deszczu. Chodzenie po poprzedniej posadzce z gresu po deszczu i w zimie niekiedy było niebezpieczne. Mam wrażenie, że przez 3 lata kompozyt lekko zjaśniał. Tuż przy północnej ścianie budynku, w miejscach, do których nie docierają promienie słoneczne, pojawił się niewielki zielony nalot. Po zabraniu mebli usuniemy go myjką ciśnieniową.

Z nowego podestu jesteśmy bardzo zadowoleni, bo jest na nim miejsce na duże kanapy z trwałego technorattanu. Kiedy z nich nie korzystamy w lecie, stoją przykryte wodoodpornymi pokrowcami. Na zimę chowamy je w ogrodowym składziku. Podobnie jak wcześniej, przy części wypoczynkowej przydaje się parasol. Podest jest nareszcie dostatecznie obszerny i funkcjonalny. Wokół niego utworzyliśmy ścieżki z płyt betonowych, a przed ogrodem zimowym - szeroki plac na jadalnię i grill. Strefę ze stołem ochroniliśmy namiotem sułtana. Jego stelaż solidnie umocowaliśmy w betonowej nawierzchni, zostawiamy go na zimę, a zdejmujemy tylko zaimpregnowaną tkaninę.

Podest z kompozytu - koszty:

  • podest z kompozytu 60 000 zł;
  • meble z technorattanu 23 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje