Na modernizację nawierzchni tarasu wydaliśmy 60 000 zł

Na modernizację nawierzchni tarasu wydaliśmy 60 000 zł

Jak zachowuje się kompozyt? Ryfle sprawiają, że podłoga jest antypoślizgowa. Mam wrażenie, że przez 3 lata kompozyt lekko zjaśniał. Tuż przy północnej ścianie budynku pojawił się niewielki zielony nalot - mówi Ewelina, Członkini Klubu Budujemy Dom, która taras remontowała w 2017 r.

Taras:

  • Wcześniej tylko płyta betonowa, wykończona gresem; obecnie - powiększony podest z kompozytu (ryflowane deski z profilem komorowym), a przy nim nawierzchnia z kostki betonowej.
  • Zadaszenie - namiot sułtana.
  • Położenie - przy tylnej ścianie domu, przy salonie i ogrodzie zimowym, ekspozycja północna.

Decyzja: Przy budowie domu taras powstał zgodnie z projektem, czyli na betonowej płycie i wykończyliśmy go gresem. Kafelki zaczęły odpadać już po kilku latach, ponadto okazało się, że płyta jest trochę za mała. Dużo miejsca zajmowały schody. Dwa lata temu nadszedł czas modernizacji całej przestrzeni wypoczynkowej. Tym razem działaliśmy, z mężem, z większym rozmachem, bo już poznaliśmy nasze zwyczaje i potrzeby dotyczące wypoczynku przy domu.

Wykorzystaliśmy nowocześniejszą technologię na sucho oraz kompozyt i płytki betonowe. W trakcie dobierania materiałów na nawierzchnie tarasowe kluczowa była trwałość i bezobsługowość. Wygląd też się bardzo liczył. Starałam się uzyskać wrażenie przytulności, jednocześnie elegancji, dlatego kupiłam kompozyt z najwyższej półki cenowej - spodziewam się, że taki "mercedes" będzie długowieczny.

Rozległy podest o wysokości 46 cm wykonano z kompozytu
Rozległy podest o wysokości 46 cm wykonano z kompozytu.
Krawędzie podestu i schodów wykończono listwami z kompozytu
Krawędzie podestu i schodów wykończono listwami z kompozytu.

Podest z kompozytu - rady i przestrogi:

Po skuciu gresu, wykonawcy wykorzystali istniejącą płytę z betonu do umocowania legarów z kompozytu. Wyciągnęli podest do przodu, obejmując nim stare schody (od czoła płyty), ponieważ zależało mi na powiększeniu powierzchni użytkowej na tarasie. Wejścia zrobili z dwóch przeciwległych boków, poprzednio były na przodzie i z jednego boku. Mówili, że największą trudnością jest w tym momencie precyzyjne ustawienie i wypoziomowanie legarów. Ryflowane deski kompozytowe mocowali na systemowe spinki, dołączone do zestawu.

Krawędzie podestu i schodów starannie obrobili listwami wykończeniowymi. Listwy są ciemniejsze od desek, ładnie zaznaczają w przestrzeni krawędzie, a ich kolor dopasowałam do aluminiowych profili w ogrodzie zimowym oraz do stolarki okiennej i drzwiowej.

Jak zachowuje się kompozyt? Ryfle sprawiają, że podłoga jest antypoślizgowa, nawet zmoczona po deszczu. Chodzenie po poprzedniej posadzce z gresu po deszczu i w zimie niekiedy było niebezpieczne. Mam wrażenie, że przez 3 lata kompozyt lekko zjaśniał. Tuż przy północnej ścianie budynku, w miejscach, do których nie docierają promienie słoneczne, pojawił się niewielki zielony nalot. Po zabraniu mebli usuniemy go myjką ciśnieniową.

Z nowego podestu jesteśmy bardzo zadowoleni, bo jest na nim miejsce na duże kanapy z trwałego technorattanu. Kiedy z nich nie korzystamy w lecie, stoją przykryte wodoodpornymi pokrowcami. Na zimę chowamy je w ogrodowym składziku. Podobnie jak wcześniej, przy części wypoczynkowej przydaje się parasol. Podest jest nareszcie dostatecznie obszerny i funkcjonalny. Wokół niego utworzyliśmy ścieżki z płyt betonowych, a przed ogrodem zimowym - szeroki plac na jadalnię i grill. Strefę ze stołem ochroniliśmy namiotem sułtana. Jego stelaż solidnie umocowaliśmy w betonowej nawierzchni, zostawiamy go na zimę, a zdejmujemy tylko zaimpregnowaną tkaninę.

Koszty wykonania podestu z kompozytu:

  • podest z kompozytu 60 000 zł;
  • meble z technorattanu 23 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz