10 błędów popełnianych podczas remontu ogrodzenia

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
10 błędów popełnianych podczas remontu ogrodzenia

Przydomowe ogrodzenia od czasu do czasu wymagają przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych. Mimo to, często brakuje systematycznej konserwacji i z czasem konieczny jest poważniejszy remont płotu - wymiana przęseł, a nawet słupków lub podmurówki. Jak wtedy uniknąć błędów?

1) Brak właściwego przygotowania do impregnacji

Przed rozpoczęciem prac, należy zgromadzić wszystkie niezbędne narzędzia - pędzle, wałki (do drewna o nierównej powierzchni najlepsze są wałki z długim włosiem), mieszadło (może posłużyć za nie kawałek listewki). Sąsiadujące obiekty w razie potrzeby zabezpieczmy folią przed zabrudzeniem. Pamiętajmy o założeniu rękawic i ubrania ochronnego. Podczas nanoszenia produktów rozpuszczalnikowych, trzeba zachować szczególną ostrożność - założyć maskę, okulary, rękawice.

2) Malowanie płotów drewnianych samym impregnatem

Po zastosowaniu impregnatu, drewno musimy pokryć lakierem, lakierobejcą, emalią bądź olejem. Sam impregnat do drewna zostałby szybko wymyty przez wodę opadową. Impregnat wnikając w drewno nie tworzy na nim powłoki, co ułatwia aplikację kolejnych preparatów. Pamiętajmy, że drewno, choć jest piękne i naturalne, dość szybko niszczeje. Najpopularniejsze - sosnowe - niezabezpieczone i wystawione na działanie deszczu oraz słońca, już po kilku sezonach ulega rozkładowi.

3) Pokrywanie impregnatem bądź lakierem nieoszlifowanego drewna

Po oczyszczeniu drewna ze starych, odchodzących powłok malarskich, należy je przeszlifować. Nieobrobiony, szorstki materiał łatwiej chłonie wilgoć i szybciej ulega niszczeniu. Przy czym szlifować powinno się wzdłuż włókien drewna.

4) Niezabezpieczanie przed korozją ogrodzeń stalowych

Metal jest znacznie trwalszy od drewna, jednak niektóre jego rodzaje dość szybko ulegają niszczeniu. O ile ogrodzenia żeliwne nie wymagają ochrony przed korozją (czasem bywają tylko malowane), przęsła oraz niektóre siatki stalowe trzeba regularnie zabezpieczać.

5) Wykonanie nietrwałej podmurówki betonowej

Jeżeli decydujemy się na klasyczny cokół ogrodzeniowy, wylewany w deskowaniu - nie warto oszczędzać na materiale. Ponadto wylanie podmurówki zbyt cienkiej lub zbyt płytko posadowionej może skutkować bardzo szybkim jej niszczeniem pod wpływem drgań albo przemarzania gruntu.

6) Osadzenie drewnianych słupków ogrodzeniowych w gruncie

Słupki z drewna nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z ziemią, dlatego mocuje się je w specjalnych uchwytach ze stali, kotwionych w ziemi lub cokole. Drewniane przęsła zawsze montuje się przynajmniej 10 cm ponad poziomem gruntu.

7) Brak daszka na słupkach metalowych

Ogrodzeniowe słupki w postaci rur stalowych muszą być przykryte od góry kapturkiem - aby woda nie dostawała się do ich wnętrza. W przeciwnym razie metal szybko ulegnie korozji.

8) Nieprawidłowe wykonanie słupków bramowych

Jeżeli są murowane, należy je zazbroić i osadzić w nich uchwyty do zamocowania zawiasów. Podczas murowania trzeba też pamiętać o doprowadzeniu przewodów elektrycznych - np. do domofonu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

9) Murowanie z cegieł klinkierowych przy użyciu tradycyjnej zaprawy

Podczas budowy podmurówki albo słupków ogrodzeniowych z cegły klinkierowej, należy stosować specjalną zaprawę murarską do klinkieru. Zaaplikowanie tradycyjnej zaprawy spowoduje, że na powierzchni cegieł pojawią się białe wykwity.

10) Nieodpowiednio wykonany fundament

Niekiedy brakuje w nim dylatacji, zabezpieczających beton przed pękaniem na skutek nadmiernych naprężeń. W fundamencie pod ogrodzenie pełne, dylatacje powinny być wykonane co 15-20 m. Fundament trzeba też chronić przed wilgocią. Nie można więc zapomnieć o poziomej izolacji przeciwwilgociowej - z dwóch warstw papy na lepiku lub folii fundamentowej. Błędem jest także zbyt płytkie posadowienie fundamentu. Dotyczy to zwłaszcza gruntów wysadzinowych (np. gliny), które zamarzając pęcznieją, co powoduje ruchy i pękanie betonu.

Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Zarówno drewniane panele, jak i przęsła ze sztachet z czasem szarzeją. Co kilka lat należy je więc odnawiać. W pierwszej kolejności trzeba usunąć łuszczące się powłoki i zmurszałe fragmenty drewna. Do usuwania zielonego nalotu (glonów) można użyć specjalnego preparatu (fot. L. Jampolska)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Marcin

18 Lip 2016, 08:57

niestety, za późno trafiłem na Wasze porady. błędy przy stawianiu ogrodzenia zostały popełnione. na szczęście farba z którą malowałem dość dobrze przywarła nawet do słabo przygotowanego podłoża, więc trzyma się nieźle. gorzej z podmurówką. ;D

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny