1) Brak właściwego przygotowania do impregnacji
Przed rozpoczęciem prac, należy zgromadzić wszystkie niezbędne narzędzia - pędzle, wałki (do drewna o nierównej powierzchni najlepsze są wałki z długim włosiem), mieszadło (może posłużyć za nie kawałek listewki). Sąsiadujące obiekty w razie potrzeby zabezpieczmy folią przed zabrudzeniem. Pamiętajmy o założeniu rękawic i ubrania ochronnego. Podczas nanoszenia produktów rozpuszczalnikowych, trzeba zachować szczególną ostrożność - założyć maskę, okulary, rękawice.
2) Malowanie płotów drewnianych samym impregnatem
Po zastosowaniu impregnatu, drewno musimy pokryć lakierem, lakierobejcą, emalią bądź olejem. Sam impregnat do drewna zostałby szybko wymyty przez wodę opadową. Impregnat wnikając w drewno nie tworzy na nim powłoki, co ułatwia aplikację kolejnych preparatów. Pamiętajmy, że drewno, choć jest piękne i naturalne, dość szybko niszczeje. Najpopularniejsze - sosnowe - niezabezpieczone i wystawione na działanie deszczu oraz słońca, już po kilku sezonach ulega rozkładowi.
3) Pokrywanie impregnatem bądź lakierem nieoszlifowanego drewna
Po oczyszczeniu drewna ze starych, odchodzących powłok malarskich, należy je przeszlifować. Nieobrobiony, szorstki materiał łatwiej chłonie wilgoć i szybciej ulega niszczeniu. Przy czym szlifować powinno się wzdłuż włókien drewna.
4) Niezabezpieczanie przed korozją ogrodzeń stalowych
Metal jest znacznie trwalszy od drewna, jednak niektóre jego rodzaje dość szybko ulegają niszczeniu. O ile ogrodzenia żeliwne nie wymagają ochrony przed korozją (czasem bywają tylko malowane), przęsła oraz niektóre siatki stalowe trzeba regularnie zabezpieczać.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
5) Wykonanie nietrwałej podmurówki betonowej
Jeżeli decydujemy się na klasyczny cokół ogrodzeniowy, wylewany w deskowaniu - nie warto oszczędzać na materiale. Ponadto wylanie podmurówki zbyt cienkiej lub zbyt płytko posadowionej może skutkować bardzo szybkim jej niszczeniem pod wpływem drgań albo przemarzania gruntu.
6) Osadzenie drewnianych słupków ogrodzeniowych w gruncie
Słupki z drewna nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z ziemią, dlatego mocuje się je w specjalnych uchwytach ze stali, kotwionych w ziemi lub cokole. Drewniane przęsła zawsze montuje się przynajmniej 10 cm ponad poziomem gruntu.
7) Brak daszka na słupkach metalowych
Ogrodzeniowe słupki w postaci rur stalowych muszą być przykryte od góry kapturkiem - aby woda nie dostawała się do ich wnętrza. W przeciwnym razie metal szybko ulegnie korozji.
8) Nieprawidłowe wykonanie słupków bramowych
Jeżeli są murowane, należy je zazbroić i osadzić w nich uchwyty do zamocowania zawiasów. Podczas murowania trzeba też pamiętać o doprowadzeniu przewodów elektrycznych - np. do domofonu.
9) Murowanie z cegieł klinkierowych przy użyciu tradycyjnej zaprawy
Podczas budowy podmurówki albo słupków ogrodzeniowych z cegły klinkierowej, należy stosować specjalną zaprawę murarską do klinkieru. Zaaplikowanie tradycyjnej zaprawy spowoduje, że na powierzchni cegieł pojawią się białe wykwity.
10) Nieodpowiednio wykonany fundament
Niekiedy brakuje w nim dylatacji, zabezpieczających beton przed pękaniem na skutek nadmiernych naprężeń. W fundamencie pod ogrodzenie pełne, dylatacje powinny być wykonane co 15-20 m. Fundament trzeba też chronić przed wilgocią. Nie można więc zapomnieć o poziomej izolacji przeciwwilgociowej - z dwóch warstw papy na lepiku lub folii fundamentowej. Błędem jest także zbyt płytkie posadowienie fundamentu. Dotyczy to zwłaszcza gruntów wysadzinowych (np. gliny), które zamarzając pęcznieją, co powoduje ruchy i pękanie betonu.
Redaktor: Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Zarówno drewniane panele, jak i przęsła ze sztachet z czasem szarzeją. Co kilka lat należy je więc odnawiać. W pierwszej kolejności trzeba usunąć łuszczące się powłoki i zmurszałe fragmenty drewna. Do usuwania zielonego nalotu (glonów) można użyć specjalnego preparatu (fot. L. Jampolska)