Pomieszczenie: łazienka o powierzchni 8 m2.
Farby:
- najpierw gruntująca, następnie na suficie - lateksowa sufitowa, głęboki mat; na ścianach - lateksowe, z mieszalnika; połysk satyna,
- odporność na ścieranie klasa I i II;
- z atestami i certyfikatem jakości.
Narzędzia: wałki i pędzle do malowania, teleskopowy drążek, kuwety, taśma malarska, folie i papier na podłogę, drabina.
Decyzja: w wykańczaniu pomieszczeń pomagała nam architektka, głównie dlatego, że dom jest duży, a nam spieszyło się z przeprowadzką. Szybkie działanie nie oznacza, że zaniedbaliśmy szczegóły dekoracyjne - liczyły się dla nas bardzo!
Ogólnie ujmując, w strefie wspólnej dążyliśmy do wystroju eleganckiego, zatem ściany pomalowaliśmy farbami lateksowymi w stonowanej kolorystyce, białej i szarej, a temperaturę wnętrza podnieśliśmy ciepłym, jasnym odcieniem drewna dębowego na podłodze i meblach.
Na więcej szaleństwa pozwoliliśmy sobie np. w łazienkach, w których zamiast standardowego wykończenia z ceramicznych kafli, po prostu zastosowaliśmy farby lateksowe odpowiednie do pomieszczeń mokrych - kafelki nie podobają się nam. Przykładowo w łazience, używanej przez damską część rodziny, ściana przy wannie ma żywy kolor fuksji, a nad blatem łazienkowym - pasujący do drewnianej zabudowy szafkowej. Całość wygląda nowocześnie.
Wykonanie: zagruntowaniem świeżych ścian i malowaniem zajęli się fachowcy. Farby na sufit i "lateksy" aplikowali dwukrotnie. Preparaty świetnie kryły.
Farba w kolorze fuksji jest odporna na wilgoć i grzyby pleśniowe. Nad wanną umieszczono drukowaną płytę dibond.
Ścianę nad umywalką wyciera się do sucha lub myje wilgotną szmatką.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Ściany w łazience - rady i przestrogi:
Pielęgnacja zmywalnych farb lateksowych nie jest uciążliwa. Od czterech lat po przeprowadzce przekonujemy się, że np. te w łazience są odporne na szorowanie, wilgoć i rozwój grzybów pleśniowych. Najwięcej uwagi poświęcamy powłoce nad umywalką. Na bieżąco wycieramy mokre krople czystą miękką ściereczką i to wystarczy. Jednak niekiedy zapominamy o tym - wtedy do usunięcia śladów potrzebujemy ciepłej wody ze środkiem myjącym.
Na farbie w kolorze fuksji mokre krople z kąpieli wcale się nie pojawiają. Zapewne dlatego, że celowo zaplanowaliśmy malowanie tylko przy krótszych bokach wanny, natomiast za nią przymocowaliśmy płytę dibond z ozdobnymi nadrukami. Taka nieprzemakalna płyta oraz markowa farba załatwiają sprawę. Elastyczna powłoka malarska umożliwia prawidłowe oddychanie ścian. Nie odbarwia się, co jest szczególnie ważne przy tak intensywnych kolorach.
Właściwe odcienie przygotowano dla nas w mieszalniku. Wcześniej dobraliśmy je, korzystając z wzorników i próbek - robiliśmy na ścianach "placki" i ocenialiśmy, jak się prezentują w danym pomieszczeniu.
Koszty pomalowania ścian w łazience:
- farby lateksowe 30-50 zł/l.
Redaktor: Lilianna Jampolska