Aranżacje łazienki

Aranżacje łazienki

Łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna. Stworzenie takiego wnętrza wcale nie jest łatwe, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia ze skosami, małą lub długa łazienką.

Zdefiniowanie poszczególnych stref w łazience sprawia, że jest ona ciekawsza od strony aranżacyjnej, ale przede wszystkim wygodniej z niej korzystać. Podziały mogą tworzyć płaszczyzny pionowe i/lub poziome.

Aranżacje łazienki ściankami działowymi

Ozdobna ścianka działowa Zagłębienie w ścianie można podzielić na dwie części
Ozdobna ścianka działowa, umiejscowiona pośrodku wyznaczy zdecydowaną granicę między częścią WC i natryskową. Przestrzeń z kabiną prysznicową i oknem to przyjemne miejsce do odpoczynku (fot. Cerrol) Zagłębienie w ścianie można podzielić na dwie części – uzyskamy wówczas jakby dwa odrębne pomieszczenia – część WC oraz natryskową. Powierzchnię wspólną stanowi umywalka z dużym wygodnym blatem (fot. Ceramika Paradyż)
W łazience o dużej powierzchni podziały są wręcz konieczne
W łazience o dużej powierzchni podziały są wręcz konieczne, aby miejsce to nie kojarzyło się z zimnym, ogromnym holem. Najlepiej stworzyć dwa lub trzy odrębne pomieszczenia, odpowiadające poszczególnym funkcjom (fot. Ceramika Paradyż)

Aranżacje łazienki z zastosowaniem różnicy poziomów

 Dodatkowy podział tworzy ścianka działowa z umywalką. Innym rozwiązaniem jest umiejscowienie wanny na podeście, utworzymy w ten sposób wyraźnie zaznaczoną część kąpielową.
Jedną z możliwości jest "wyróżnienie" WC poprzez zainstalowanie sprzętu WC na wyższym poziomie. Dodatkowy podział tworzy ścianka działowa z umywalką. Za ścianką schowano kabinę prysznicową (fot. Hybner) Innym rozwiązaniem jest umiejscowienie wanny na podeście, utworzymy w ten sposób wyraźnie zaznaczoną część kąpielową. Pozostałe sprzęty sanitarne umieszczono poniżej (fot. Opoczno)
Dojście do części kąpielowej mogą wyznaczyć szerokie, podświetlane schody.
Dojście do części kąpielowej mogą wyznaczyć szerokie, podświetlane schody. Na pozostałej przestrzeni ścianka działowa wyznacza strefę WC, powierzchnię dużej ściany wykorzystano montując umywalki i podręczne szafki, za ścianką znajduje się kabina prysznicowa (fot. Sanitec Koło)

Aranżacje łazienki z niezagospodarowaną wnęką

Jeżeli wnęka jest wystarczająco duża, to dobrym rozwiązaniem jest montaż kabiny prysznicowej w tym miejscu. Przed kabiną prysznicową powinno być ok. 50 cm wolnej powierzchni na swobodne poruszanie się i ruch skrzydła kabiny  (fot. Hansgrohe)

W sytuacji, gdy wnęka jest za wąska na wstawienie kabiny prysznicowej, warto pomyśleć o umiejscowieniu tam pralki oraz montażu kilku półek. Całość można przysłonić dekoracyjnymi drzwiczkami z modnego materiału (fot. Sanitec Koło)

Duża wnęka w dużej łazience może posłużyć jako „mini pralnia”, w której zmieścimy pralkę i niezbędne detergenty; to również dobre miejsce na podręczną szafkę, w której będziemy mogli odwiesić szlafrok lub koszulę nocną (fot. Miele)

Aranżacje łazienki ze skosami

Skos najłatwiej wykorzystać jako miejsce na ciekawą szafkę. Jeżeli łazienka na poddaszu łączy się z sypialnią i jest miejscem tylko dla małżonków warto przy skośnej ścianie nad oknem umieścić dużą i wygodną wann
Skos najłatwiej wykorzystać jako miejsce na ciekawą szafkę. Trzeba zrobić ją na wymiar, dostosowując do konta nachylenia stropu (fot. Cersanit) Jeżeli łazienka na poddaszu łączy się z sypialnią i jest miejscem tylko dla małżonków warto przy skośnej ścianie nad oknem umieścić dużą i wygodną wannę, stworzymy w ten sposób ulubione miejsce relaksu (fot. Archiwum BD)
Duże okno połaciowe znacznie ogranicza możliwości aranżacyjne. Duże okno połaciowe znacznie ogranicza możliwości aranżacyjne. Kąt obok okna to dobre miejsce na wannę. Ścianka działowa na wprost okna umożliwi montaż kabiny prysznicowej i umywalki. W powstały "zakątek" montujemy WC (fot. Sanitec Koło)

Aranżacja długiej i wąskiej łazienki

Wykorzystanie długiej powierzchni na montaż WC i bidetu Jeżeli nie starczy nam miejsca na wannę
Wykorzystanie długiej powierzchni na montaż WC i bidetu; umywalkę można wtedy umieścić na małej powierzchni. Przestrzeń można powiększyć tworząc wnękę w jednej ze ścian i montując w niej kabinę prysznicową (fot. Sanitec Koło) Jeżeli nie starczy nam miejsca na wannę, musimy zdecydować się na kabinę prysznicową. Pozostałą powierzchnię przeznaczamy na WC i umywalkę.  (fot. Sanitec Koło)
Lustro na całą szerokość wąskiej ściany sprawi, że optycznie wyda się ona większa. Lustro na całą szerokość wąskiej ściany sprawi, że optycznie wyda się ona większa. Wzdłuż długiej ściany można umiejscowić wannę oraz wąskie szafki (fot. Agape)

Aranżacja łazienki małej i funkcjonalnej

Proste geometryczne formy w bliskim sąsiedztwie mogą stworzyć funkcjonalną i wygodną przestrzeń, dopasowuje się je do siebie niczym puzzle (fot. Sanitec Koło)
Mała powierzchnia oznacza często rezygnację z wanny, jednak, gdy musimy w to miejsce wstawić kabinę prysznicową, zostaje trochę wolnego miejsca – można je wykorzystać, stawiając np. ściankę działową – rozbije to monotonię wnętrza  (fot. Sanitec Koło) Mała przestrzeń nie oznacza, że musimy rezygnować z marzeń. Nawet niewielką powierzchnię można zaaranżować według oryginalnego projektu (fot. Opoczno)

 

 

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Tekst: Katarzyna Madej
Współpraca: Emilia Rosłaniec

 

 

Komentarze

Cytat cze ktos moze polecic jakis salon z dobrze przygotowanymi ekspozycjami? To co jest w sieciowkach to jakiś dramat. Co to są "sieciówki"?? Jeżeli zaś chodzi o ekspozycje łazienek.Proszę skorzystać ze strony https://budujemydom.pl/irbja ...
Gość pitas
24-06-2015 12:16
cze ktos moze polecic jakis salon z dobrze przygotowanymi ekspozycjami? To co jest w sieciowkach to jakiś dramat.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz