(fot. Electrolux) |
W wielu domach jednorodzinnych pralka jest umieszczana w pomieszczeniu gospodarczym. Ale może mieć swoje miejsce też w kuchni. Tak się zresztą często dzieje w mieszkaniach, gdzie w niewielkiej łazience nie mieszczą się wszystkie niezbędne sprzęty.Jaki związek ma miejsce ustawienia z wybraniem konkretnego modelu? Otóż są pralki do zabudowy. Pralka od frontu ma lite drzwiczki – najczęściej w kolorze białym, ale nie tylko. Mogą się otwierać na prawą lub lewą stronę, w tym samym kierunku otwiera się też bęben. Zatem od razu możemy wybrać, który wariant będzie dla nas najwygodniejszy.
Jeśli zaś zdecydujemy się na pralki wolno stojące, to po pierwsze trzeba rozważyć, czy ma być otwierane do przodu czy do góry. W tych drugich góry bęben zawsze zatrzymuje się otworem do góry, a specjalne zawiasy zabezpieczają pokrywę przed przypadkowym i gwałtownym zamknięciem.
Kolejnym ważnym parametrem są wymiary. Jeśli mamy mało miejsca, korzystniejsza będzie pralka o głębokości ok. 40 cm, a są i płytsze. W tej grupie są zarówno urządzenia ładowane od przodu, jak i od góry. Pozostałe wymiary większości pralek to: wysokość 85 cm i szerokość 60 cm. Ważna jest przy tym pojemność bębna – może on mieścić od 3 do 8 kg suchego prania. Ale uwaga: im mniejsze wymiary pralki, tym mniejsza pojemność bębna.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Jak długo trwa układanie płytek i ile to kosztuje?
Jak czyścić odpływ liniowy - poradnik praktyczny
Jakie światło jest najlepsze do łazienki?
Dowiedz się więcej
- Jak przykleić lustro na ścianie?
- Silia w łazience i kuchni - udany mariaż art deco i minimalizmu
- Jak odnowić fugę?
- Jak prać wełnę?
Dopiero teraz przechodzimy do ustalenia najkorzystniejszych dla nas funkcji i parametrów pracy. Proponuję przemyślenie tego w drugiej kolejności, ponieważ oferta automatycznych pralek jest tak duża, że z pewnością bez trudu znajdziemy taką, która będzie nam odpowiadała.
Co powinna umieć pralka
(fot. Fagormastercook) |
Podstawowe programy są przeznaczone do prania do tkanin bawełnianych, mieszanych oraz syntetycznych. Jednak nawet najskromniejsze pralki są wyposażane w programy dodatkowe, a wśród nich najczęściej spotykane to:
- pranie codzienne - do przepierek;
- Bio – z wydłużonym praniem wstępnym w temp. 40 stopni Celsjusza; gotowanie – do 90 stopni;
- delikatne - np. do prania wełny i jedwabiu;
- pranie oszczędne lub Eco - w niższej temperaturze, ale dłuższe.
Funkcja wyważenia wsadu zapewnia optymalne rozłożenie bielizny podczas wirowania, zaś „rozpoznanie załadunku” po wybraniu programu wyświetla wskazany załadunek. Równomiernemu rozprowadzeniu środka piorącego (to poprawia efekty prania) służy funkcja prania deszczowego lub aqua spray - tkaniny są zraszane z góry.
Z kolei system przeciwzagnieceniowy (lub funkcja łatwego prasowanie) powoduje, że pranie jest chłodzone pod koniec cyklu, a obroty bębna są delikatne, bielizna jest więc mniej wygnieciona.
Usuwanie plam ułatwiają programy z temperaturą prania zaczynającą się od 30-40 stopni i wzrastającą do ponad 50 stopni. W takich warunkach zawarte w proszku enzymy działają najskuteczniej. Bardzo przydatna jest funkcja redukcji piany, uruchamiająca zwiększony pobór wody, żeby wypłukać detergent.
Natomiast panel sterowania w kilku językach oraz oświetlenie wnętrza bębna to właśnie te dodatki, które nie są niezbędne.
Ważnym parametrem pralki, który wpływa na efekty jej pracy jest liczba obrotów bębna. Wiele modeli ma funkcję regulowania prędkości obrotów, nawet wyłączania ich. Pralki z elektroniczną kontrolą wirowania same dobierają optymalną prędkość do rodzaju bielizny jaką pierzemy. Warto tutaj wiedzieć, że im szybsze obroty bębna podczas wirowania, tym suchsze będzie pranie.
(fot. Samsung) |
Zużycie wody – w zależności od modelu waha się w granicach 39-59 litrów. Wśród programów prania jednak również są takie, które pozwalają np. zmniejszyć zużycie wody, a zatem także koszty pracy – jeśli mamy założone wodomierze. Taką pożyteczną funkcją jest automatyczny dobór wody, regulujący jej ilość zależnie od wielkości wsadu;
Gdy pralka wędruje
Cykl pranie zbliża się do końca. Za chwilę zacznie się wirowanie. Jak zachowa się nasza pralka? Niektóre modele startują z tym ostatnim programem gwałtownie, przez co często „wędrują” po pomieszczeniu. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy pierzemy duże sztuki bielizny lub ubrań. Dobrze więc mieć pralkę, która rozpędza się spokojnie i pełne obroty osiąga dopiero po chwili. Takiej informacji jednak nie znajdziemy w instrukcji obsługi. Zatem i tutaj przyda się informacja od serwisanta.Poza tym wirowanie bywa głośne. I tu pralki ze zbiornikiem polipropylenu zapewniają lepszą izolację akustyczną niż ze zbiornikiem stalowym. W niektórych są montowane nawet panele wygłuszające, które dodatkowo tłumią hałas.
Kupić łatwo, ale co dalej?
Gdy już wybraliśmy konkretny, najbardziej odpowiadający naszym potrzebom i portfelowi model pralki, należy jeszcze rozważyć, co będzie, jeśli urządzenie się zepsuje.Wiele modeli ma nawet 5-letnią gwarancję. Ale i tak lepiej zapytać sprzedawcę o dostępność serwisu. Nie będzie przesadną ostrożnością dowiedzenie się następnie w serwisie, jaka jest awaryjność danego modelu oraz dostępność i cena części zamiennych.
Hanna Czerska