Wanna wyposażona w hydromasaż

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Wanna wyposażona w hydromasaż

W wannie z hydromasażem można nie tylko zażyć kąpieli, ale także rozluźnić napięte po całym dniu mięśnie i poprawić sobie samopoczucie. W ofercie producentów jest wiele wanien, różniących się wyglądem, funkcjami oraz ceną. Podejmując decyzję o zakupie warto wybrać taką, która będzie nie tylko ładna i wygodna, ale także wkomponuje się w styl naszej łazienki.

Najprostsze modele wanien z hydromasażem mają nie mniej 8–10 dysz, a ich ceny zaczynają się od około 2000 zł. Kupując taką wannę, musimy liczyć się nie tylko z większym zużyciem wody (powinna ona zakrywać wszystkie dysze) i energii, ale także mieć świadomość, że nie da się jej wstawić do każdej łazienki – powinna ona mieć przynajmniej 6 m2 (najlepiej min. 8 m2) oraz dobrą wentylację, gdyż hydromasaż generuje dużą wilgotność.

W mniejszych łazienkach zwykle montuje się wanny narożne symetryczne lub asymetryczne, w większych można pokusić się o wannę prostokątną przylegającą jednym bokiem do ściany, a w największych – wolno stojącą, okrągłą lub owalną. Te ostatnie są nie tylko najbardziej wygodne, ale też świetnie wyglądają, nadając pomieszczeniu niepowtarzalny charakter.

W zależności od klasy wanny, wyrzucających wodę dysz może być od kilku do kilkudziesięciu.
Hydromasaż może pełnić nie tylko funkcje relaksacyjne, ale także lecznicze i regenerujące. (fot. Victory SPA)

Wanna z hydromasażem - jedno- czy dwuosobowa?

Najmniejsze narożne, symetryczne wanny mają wymiary 125 × 125 cm i są przeznaczone dla jednej osoby. Podobnie zresztą jak wanny asymetryczne (od 100 × 150 cm), które można dostać w wersji prawej i lewej, co stwarza większe możliwości aranżacyjne. Minimalna głębokość wanny z hydromasażem wynosi 35 cm, zaś pojemność – około 150 l.

Jeżeli, ze względów ekonomicznych lub ekologicznych, zależy nam na ograniczeniu ilości zużywanej do kąpieli wody, warto wybrać wannę płytszą, która dodatkowo będzie zwężona w nogach. Przed kupieniem wanny dobrze jest dokładnie ją obejrzeć, obmierzyć, a nawet – jeśli to możliwe – usiąść w niej albo się położyć.

Dwie osoby zmieszczą się natomiast do większości modeli wanien wolno stojących. Są one nie tylko pojemniejsze, ale też lepiej wyposażone: oferują więcej możliwości masażu oraz mają bardziej rozbudowane i ciekawsze funkcje dodatkowe, jak choćby modną obecnie funkcję miniwodospadu.

Wanna z hydromasażem nie może być zbyt mała
Wanna z hydromasażem nie może być zbyt mała. Aby dobrze spełniała swą funkcję, odległość dysz od ciała nie powinna być mniejsza niż 10 cm. (fot. Riho)

Wanna z hydromasażem - uniwersalny akryl

Większość wanien do masażu wykonanych jest z akrylu. O wiele rzadziej spotyka się wyroby z emaliowanej stali czy konglomeratu, będącego połączeniem mączki kamiennej z żywicą poliestrową, które są chyba najbardziej eleganckie, ale też najcięższe i najdroższe. Tymczasem akryl jest materiałem niemal idealnym. Nie dość, że jest lekki, to można go dowolnie barwić i formować, co umożliwia tworzenie najbardziej wymyślnych kształtów wanien oraz takich elementów dodatkowych, jak siedziska, oparcia, zagłówki, podłokietniki czy schodki.

Oprócz tego akryl jest materiałem trwałym, estetycznym, łatwym w pielęgnacji i ciepłym w dotyku. Dodatkowo długo utrzymuje temperaturę wody, tłumi dźwięki i ma właściwości antypoślizgowe. Kiedyś panowało przekonanie, że wannę akrylową łatwo jest zarysować. Dziś producenci często stosują zewnętrzną powłokę z twardego włókna szklanego lub żywicy poliestrowej, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

Dwuosobowa wanna z wygodnymi zagłówkami
Dwuosobowa wanna z wygodnymi zagłówkami. (fot. Riho)

Wanna z hydromasażem - element wystroju wnętrza

Istotnym elementem wpływającym nie tylko na wygląd wanny, ale także całej łazienki jest obudowa. Zwykle producenci mają w ofercie kilka jej wariantów. W droższych modelach dostępna jest przeważnie w standardzie, w tańszych – trzeba dodatkowo za nią zapłacić. Najbardziej popularna, także ze względu na cenę i neutralną estetykę, jest akrylowa. Jako że jest zwykle mocowana na magnesy, można łatwo ją zdjąć w przypadku awarii któregoś z urządzeń obsługujących system hydromasażu. Obudowa taka ma pewną wadę: po wypuszczeniu wody tworzywo "spręża" się i nieprzyjemnie skrzypi.

Obudowa ze stali nierdzewnej doskonale komponuje się z modernistycznymi wnętrzami o industrialnym charakterze, z kolei elegancka obudowa drewniana równie dobrze będzie wyglądała w łazience rustykalnej, co nowoczesnej. Wannę z funkcją hydromasażu można obudować i obłożyć płytkami ceramicznymi, mozaiką. Wcześniej jednak trzeba wykonać stelaż, pamiętając o zostawieniu otworu rewizyjnego oraz zamontowaniu kratki wentylacyjnej. Stelaż najlepiej zrobić z płyt wykonanych z pianki polistyrenowej, zbrojonej z obu stron siatką z włókna szklanego, która zapewnia świetną izolację termiczną i ochronę przed wodą.

Bardzo modne stały się ostatnio wanny częściowo przezroczyste, ze wstawkami z niebieskiego albo białego akrylu. Rozwiązanie takie nadaje niecce nie tylko lekkości i naturalności, ale też niezwykle oryginalny wygląd. Efekt wzmagają zaawansowane systemy zintegrowanego oświetlenia, bazujące na zużywających niewiele energii diodach LED. Innym wpływającym na wygląd wanny elementem są krany. Panuje tendencja, aby były one jak najbardziej oszczędne. Większe, bogato zdobione baterie dobrze wyglądają jedynie we wnętrzach o rustykalnym charakterze.

Wanna z hydromasażem wbudowana w posadzkę
Wanna wbudowana w posadzkę idealnie sprawdzi się w dużych salonach kąpielowych. (fot. Kaldewei)

Wanna z hydromasażem - rodzaje masażu

W najprostszych modelach wanien stosowany jest masaż za pomocą wody. Jest on najbardziej intensywny, przynosząc ukojenie zwłaszcza spiętym, przeciążonym mięśniom. W zależności od klasy wanny, wyrzucających wodę dysz może być od kilku do kilkudziesięciu. Im jest ich więcej, tym masaż jest bardziej precyzyjny. Zwykle są one rozmieszczane tak, by oddziaływały na najbardziej narażone na napięcia miejsca: szyję, plecy, ramiona, uda, łydki, stopy.

Dysze mogą mieć różne wielkości i różne zastosowania. Oprócz standardowych, występują także przeznaczone do głębokiego masażu karku lub stóp dysze rotacyjne, czy służące do masażu śrubowego (np. mięśni wokół kręgosłupa) dysze shiatsu. Mogą one być nieruchome lub mieć regulację kierunku strumienia. Niektóre można też przymykać, kontrolując w ten sposób intensywność masażu. Ważne, aby wypływająca z dysz woda miała odpowiednie ciśnienie. Dlatego w bardziej zaawansowanych modelach wanien często stosuje się dwie pompy. Warto to sprawdzić, wybierając konkretny model wanny.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Im więcej dysz, tym bardziej intensywny masaż
Im więcej dysz, tym bardziej intensywny masaż. Jednak ważne jest, by dysze były dobrze rozmieszczone: powinny masować plecy, kark, stopy. (fot. Villeroy&Boch)

Funkcja masażu wodnego niekiedy łączona jest z falami ultradźwiękowymi, rozgrzewającymi tkanki, poprawiającymi ich ukrwienie i elastyczność. Jest to dobry sposób na walkę ze zmarszczkami i cellulitem. Masaż wodny może być wspomagany przez pęcherzyki powietrza, dzięki którym jeszcze bardziej zyskuje na intensywności. Masaż wodno-powietrzny szybciej rozluźnia spięte partie ciała, poprawia ukrwienie i działa odprężająco na skórę.

W ofercie producentów są również wanny masujące za pomocą samego tłoczonego przez kompresor powietrza. Taki masaż, zwany też perełkowym, jest niezwykle delikatny. Sprawia, że skóra robi się bardziej sprężysta i dotleniona, dzięki czemu w całym organizmie poprawia się krążenie krwi i limfy. Droższe wanny często mają wbudowane podgrzewacze powietrza, dzięki czemu kąpiel z bąbelkami jest o wiele przyjemniejsza oraz tzw. ozonator – lepiej dotleniający skórę i mający działanie bakteriobójcze (dezynfekuje wodę, zapobiegając rozwojowi glonów).

Wanna z hydromasażem - udogodnienia

Najprostsze modele wanien z hydromasażem standardowo wyposażone są w pompę wodną, zasilaną napięciem z sieci 230 V o mocy do 1500 W, zestaw dysz, przewody doprowadzające wodę oraz urządzenie służące do sterowania pracą systemu. W droższych modelach znajdziemy jeszcze kompresor. Jest jednak wiele dodatków, które przydają się w codziennym użytkowaniu, a występują tylko w najdroższych modelach wanien lub można zamówić je opcjonalnie.

Jednymi z ciekawszych są podnoszące komfort kąpieli podgrzewacze wody i powietrza. Ważną rolę w codziennym użytkowaniu wanny odgrywają systemy sterylizacji ozonowej, osuszania orurowania, usuwania kamienia i czyszczenia dysz oraz automatycznej dezynfekcji. Relingi, wewnętrzne uchwyty, schodki oraz mata antypoślizgowa bez wątpienia podniosą bezpieczeństwo kąpiących się. Wygodę zapewni natomiast dodatkowy zagłówek, funkcja miniwodospadu, czy system audio.

Niektóre wanny mają także programy masujące dla dzieci, ze względów bezpieczeństwa automatycznie redukujące poziom wody. Dzięki nim nasze maluchy również będą miały mnóstwo frajdy z kąpieli.

Wanna z hydromasażem
Producenci wanien oferują ogromny wybór kolorów, materiałów i osprzętu dodatkowego (np. zagłówki, relingi), podnoszącego komfort kąpieli. (fot. Sanplast)

Wanna z hydromasażem - wygodne sterowanie

Istotnym czynnikiem wpływającym na wygodę użytkowania wanny jest system sterowania. Tańsze modele są wyposażone w ręczne sterowanie pneumatyczne, realizowane za pomocą przycisków, natomiast te bardziej zaawansowane – w sterowanie elektroniczne poprzez panel dotykowy lub wodoodpornym pilotem.

Oczywiście, sterowanie elektroniczne daje o wiele większe możliwości. Korzystając z niewielkiego wyświetlacza, można nie tylko wybierać programy masażu i kontrolować czas kąpieli, ale także sterować pracą pompy wodnej, kompresora, podświetleniem, systemem automatycznej dezynfekcji, czy radiem. Za pomocą panelu sterowania można ustawiać temperaturę wody, a w bardziej zaawansowanych wannach, także personalizować programy masażu, kontrolując pracę dysz, funkcję aromatoterapii czy chromoterapii.

Wanna z hydromasażem wyposażona w dodatkową grzałkę
Woda krąży w wannie w systemie zamkniętym. Aby miała stałą temperaturę, droższe modele wyposażone są w dodatkową grzałkę, co podnosi komfort kąpieli. fot. Novellini

Wanna z hydromasażem - zabiegi pielęgnacyjne

Aby wanna z hydromasażem dobrze wyglądała i służyła nam latami należy poddawać ją okresowym zabiegom pielęgnacyjnym. Część z nich mogą wykonywać za nas różnego rodzaju systemy. Na pewno należy zadbać o osuszanie przewodów, doprowadzających wodę do dysz. Jeśli po kąpieli zostanie w nich woda, w rurach zaczną rozwijać się bakterie i grzyby. Dlatego w tańszych wannach po kąpieli należy włączyć na kilka minut umieszczoną pod obudową dmuchawę. W bardziej zaawansowanych zadba o to automatyka, usuwając resztki wody za pomocą sprężonego powietrza i osuszając kanały.

Inną ważną czynnością, której nie należy zaniedbywać, jest okresowa dezynfekcja wanny. Jej częstotliwość zależy od tego, jak często się kąpiemy, zwykle jednak nie powinno się robić jej rzadziej niż raz w miesiącu. Do dezynfekcji służą specjalne preparaty w postaci płynów lub tabletek.

W tańszych wannach dezynfekcję przeprowadza się ręcznie, wlewając wodę, a następnie dodając do niej odczynnik. Później należy na 15–20 minut uruchomić pompę, aby woda z preparatem dezynfekującym przepłukała wszystkie przewody. Po zakończeniu dezynfekcji należy przepłukać system czystą wodą. W bardziej zaawansowanych modelach urządzenie samo steruje przebiegiem procesu odkażania. Wystarczy tylko wcisnąć na panelu sterowania odpowiedni przycisk i pamiętać o tym, aby w zasobniku znajdował się płyn lub tabletka dezynfekująca. Po zakończeniu czyszczenia wannę należy przepłukać czystą, letnią wodą.

Innym sposobem dezynfekcji wody podczas kąpieli jest naświetlanie jej promieniami UV lub ozonowanie (dostępne w wannach z masażem powietrznym). Może to być także pewna alternatywa dla osób cierpiących na alergie, wywoływane przez środki chemiczne.

Tomasz Wojciuk
fot. otwierająca: KOPERFAM

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość serwisant

18 Kwi 2013, 18:56

Jeśli wybieraja Panstwo wanne z hydro stanowczo odraczam wanny chińskie. Najlepiej jest kupic wanne Polskiego producenta, ale tam sa cześci chinskie

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje