Łazienka w stylu śródziemnomorskim z odpływem liniowym
Łazienka w stylu śródziemnomorskim z odpływem liniowym
Model odwodnienia liniowego polecił nam sprzedawca w sklepie ze sprzętem łazienkowym. Ma parametry, które założyliśmy - jest wydajny, estetyczny i łatwo go obsługiwać - mówi Monika, która odpływ liniowy zamontowała w 2017 r.
Prysznic - o wymiarach 1,25 x 1,45 m, obudowany ścianami, wejście przez szklane drzwi.
Posadzka i ściany - z płyt gresu.
Dwukierunkowy spadek na posadzce o nachyleniu 2,5%.
Odpływ liniowy:
Posadzkowy.
Syfon - przepływ wody 59 l/min.
Maskownica - wymiary 80 x 9 cm, wykonana ze szczotkowanej stali nierdzewnej, z perforowanym wzorem.
Decyzja: Obecny dom przygotowaliśmy, z mężem, dla dwojga emerytów. Postawiliśmy na prostotę i bezobsługowość. W trzyczęściowej łazience na parterze, zawarliśmy pralnię, strefę z wanną oraz prysznic.
W tym ostatnim unikaliśmy elementów, w których potencjalnie może zbierać się brud, osad z wody, pleśń, np. szklanej kabiny uszczelnionej silikonem. Wykluczyliśmy też zastosowanie brodzika (nawet najpłytszego), bo raz - jest to niepotrzebny stopień, dwa - dodatkowa strefa do pielęgnacji. Przestrzeń natrysku oddzieliliśmy murowanymi ścianami, w tej frontowej wstawiliśmy szklane drzwi otwierające się w dwie strony. W posadzce, wykończonej płytkami gresu (klasy R11), osadziliśmy odpływ liniowy - chodziło o zapewnienie tu higieny i zarazem wygody, oraz możliwości wjechania wózkiem inwalidzkim, gdyby w przyszłości zaszła taka potrzeba.
Natrysk z odpływem liniowym jest częścią trzyczłonowej łazienki.
Model "liniówki" polecił nam sprzedawca w sklepie ze sprzętem łazienkowym. Ma parametry, które założyliśmy - jest wydajny, estetyczny i łatwo go obsługiwać. Nie wyobrażaliśmy sobie, żeby element wyposażenia miał marną jakość - to wyrób z wyższej półki cenowej, z 10 lat gwarantowaną jakością. Zamontowanie odpływu liniowego to jedno z najlepszych rozwiązań w nowym domu.
System odprowadzania wody usytuowano na linii deszczownicy.
Odpływ liniowy - rady i przestrogi:
Drożność odpływu lekko spada po upływie miesiąca od ostatniego czyszczenia koszyczka. Objawia się to chwilowym gromadzeniem się wody przy maskownicy, ale nie grozi to powodzią pod natryskiem. To znak, że trzeba zająć się myciem elementów odwodnienia (obsługa trwa dosłownie chwilę). Maskownicę ze stali nierdzewnej łatwiej utrzymać w czystości, w porównaniu z wersją z wklejonymi kaflami (w fugach której zbiera się osad z wody, jest też cięższa i trudniejsza do podważenia). Perforowanie i kolorystyka szczotkowanej stali pasują do charakteru kafli.
Na etapie ich układania, oczywiście, istotne było dobre osadzenie i uszczelnienie odpływu (glazurnik wykorzystał elementy dołączone do zestawu - nóżki, kołnierz i taśmy wodoszczelne), wyprofilowanie spadku na posadzce, a potem zastosowanie płynnej foli, wodoodpornych sanitarnych zapraw i silikonów (w przypadku łazienki, nie oszczędzaliśmy na materiałach).
Już przekonałam się, że kluczową częścią "liniówki" i wanny jest syfon. Zauważyłam, że mając tego typu prysznic i odpływ, coraz rzadziej kąpiemy się w wannie i jeśli zapominam choć na chwilę puścić do niej wodę, to syfon wysycha i pojawia się przykry zapach z kanalizacji.
Koszty zakupu odpływu liniowego:
odpływ liniowy 1200 zł + montaż.
Redaktor: Lilianna Jampolska Na zdjęciu otwierającym: Odpływ liniowy z ozdobną maskownicą zawiera efektywny syfon.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.