Jak usunąć żywicę z ubrania? Sprawdzone sposoby

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jak usunąć żywicę z ubrania? Sprawdzone sposoby

Wystarczy chwila nieuwagi, aby podczas prac w ogrodzie lub spędzania czasu na łonie natury pobrudzić ubrania żywicą. Takie plamy są jednymi z najtrudniejszych do usunięcia. Czym sprać żywicę, aby nie zniszczyć tkaniny? Przedstawiamy sprawdzone sposoby.

aktualizacja: 2022-02-08 07:18:39
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak usunąć żywicę z ubrań?
  • Jak usunąć żywicę za pomocą żelazka?
  • Jak usunąć żywicę z ubrania za pomocą zimna?
  • Jakie są domowe sposoby na usunięcie żywicy?
  • Jak pozbyć się lepkiej żywicy ze skóry?

Jak usunąć żywicę z ubrań?

Usunięcie plamy z żywicy jest trudne, mimo że nie wnika ona w głąb ubrań. Sprawę komplikuje fakt, że zazwyczaj, zanim ją zauważymy, jest już mocno zaschnięta. W takim przypadku nie wolno usuwać mechanicznie żywicy (np. poprzez zdrapywanie) bez odpowiedniego przygotowania materiału.

Nie zaleca się również próbowania usunięcia świeżych plam na sucho, gdyż doprowadzi to tylko do rozsmarowania żywicy na większej powierzchni.

Pozbycie się żywicy z ubrań będzie najprostsze, jeśli plamy potraktuje się dwuetapowo:

  1. Najpierw trzeba zająć się pozostałościami żywicy.
  2. Następnie przejść do usunięcia tłustej plamy.

Pierwszy etap można wykonać z wykorzystaniem zimna lub ciepła.

Jak usunąć żywicę za pomocą żelazka?

Usuwanie żywicy z ubrań przy pomocy żelazka przypomina trochę usuwanie wosku. Wystarczy rozłożyć ubranie, układając bawełniany materiał (ściereczka, stary ręcznik, który będzie można wyrzucić itp.) z obu stron zabrudzonej tkaniny, a następnie całość dokładnie wyprasować. Wysoka temperatura sprawi, że żywica stanie się płynna i przeniknie na podłożony wcześniej materiał.

Przy dużych zabrudzeniach, w trakcie prasowania należy ostrożnie przesuwać podłożony materiał, aby nie tworzyć nowych plam na ubraniach.

Pamiętajmy, że do zwykłych żelazek żywica może się przykleić, niszcząc stopę urządzenia. Dlatego, najlepiej skorzystać z żelazka ze specjalną powłoką, zapobiegającą przywieraniu i chroniącą ubrania przed przypaleniem. Pomocna może być również funkcja wyrzutu pary, która dodatkowo zwilży plamę, ułatwiając jej usunięcie.

Usuwanie plam z żywicy przy pomocy żelazka
Plamę z żywicy można rozpuścić przy pomocy żelazka, fot. Wayhome Studio / stock.adobe.com.

Jak usunąć żywicę z ubrania za pomocą zimna? Zdrapywanie

Drugim, równie skutecznym sposobem pozbycia się resztek żywicy z ubrań, jest ich zamrożenie, a następnie zdrapanie za pomocą pilniczka lub paznokci. 

Wystarczy pobrudzone ubranie włożyć do zamrażarki lub obłożyć lodem włożonym do woreczka, a następnie zostawić na kilkanaście minut, żeby zimno mogło zadziałać.

Jeśli żywica już porządnie zaschła, to nie trzeba jej dodatkowo zamrażać. Wyschniętą lub zamrożoną żywicę można zeskrobać małym nożykiem, pilniczkiem, a nawet paznokciami. Do najdelikatniejszych ubrań najlepiej użyć plastikowego nożyka. 

Czym zmyć żywicę z ubrania? Najlepsze domowe sposoby

Dostępnych jest wiele domowych sposobów, które ułatwią usunięcie żywicy z ubrania. Stosując je, należy pamiętać, aby zawsze podkładać pod tkaninę bawełnianą ściereczkę.

Na plamę z żywicy zadziała olejek herbaciany (dostępny w drogeriach lub w aptekach). Nakładamy go precyzyjnie na plamę, aby nie zatłuścić czystych partii tkaniny i zostawiamy przez kilka minut, a następnie usuwamy roztworem w proporcji 1:3:

  • spirytusu salicylowego i wody,
  • octu i wody,
  • lub zmywacza na bazie acetonu i wody. 
Olejek herbaciany usuwa plamy z żywicy
Olejek herbaciany jest sprawdzonym sposobem na usunięcie żywicy z ubrania, fot. Photoboyko / stock.adobe.com.

Należy przy tym pamiętać, aby tak silnych środków nie stosować na ubrania syntetyczne i delikatne. W takim przypadku lepiej sprawdzi się pasta z wody i proszku do prania, wymieszana w równych proporcjach. Pastę nakładamy na plamę, pozostawiamy na pół godziny i spłukujemy.

Na koniec należy wyprać ubranie zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na metce. Lepiej unikać suszarki do ubrań, gdyż może ona utrwalić plamę, jeśli nie uda się jej sprać za pierwszym razem. 

Lepka skóra po czyszczeniu ubrań z żywicy

Usuwanie żywicy z ubrań może skończyć się przeniesieniem jej na skórę. Jak usunąć żywicę ze skóry? Nie jest to trudne i wymaga użycia dowolnego tłuszczu. Może to być olej rzepakowy, masło shea lub oliwa z oliwek, które naniesiemy na skórę i delikatnie wmasujemy. Następnie wystarczy umyć skórę zwykłym mydłem.

Tłuszcz można zastosować również w przypadku zabrudzenia włosów żywicą. Olej nakładamy na włosy i pozostawiamy na kilka minut, a następnie myjemy szamponem i dokładnie spłukujemy. Jeśli szampon nie wystarcza do zmycia tłuszczu z włosów, to użyjmy odżywki, która zemulguje tłuszcz i ułatwi jego spłukanie.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Wayhome Studio / stock.adobe.com 

 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!