Urządzamy domowy gabinet - cenne wskazówki

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Urządzamy domowy gabinet - cenne wskazówki

Nawet jeśli zawodowo nie pracujemy w domu warto przeznaczyć oddzielne pomieszczenie na gabinet. Przyda się nie tylko jako miejsce do buszowania po Internecie, ale również jako domowa biblioteczka i czytelnia.

aktualizacja: 2020-09-06 07:20:57

Gdzie ulokować domowy gabinet?

Ulokowanie gabinetu zależy od specyfiki pracy. Jeśli przyjmujemy pacjentów lub interesantów - gabinet warto urządzić w pobliżu wejścia do domu lub zorganizować osobne wejście - wizyty nie naruszą wówczas prywatności domowników.

Gabinet położony w pobliżu miejsca, gdzie toczy się życie rodzinne, np. sąsiadujący z salonem lub kuchnią, będzie wygodnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie pracują zawodowo w domu, korzystają z komputera jedynie prywatnie i przez krótki okres czasu, i podczas pracy chcą np. mieć na oku bawiące się w salonie dzieci.

Pokój odseparowany od reszty domu sprzyja skupieniu i koncentracji, idealny jest więc do pracy twórczej dla grafika, pisarza, programisty lub architekta. Gabinet taki można zorganizować na poddaszu lub w zaadaptowanej na ten cel piwnicy.

Pokój do pracy: biurko na stabilnych nogach, mobilna szafka na drobiazgi i pojemne szafy na książki lub dokumenty
Pokój do pracy nie zawsze musi kojarzyć się z ciężkimi, stylowymi meblami i klasycznym stylem. Dla młodego architekta lub grafika wygodny będzie szeroki blat na stabilnych nogach, mobilna szafka na drobiazgi i pojemne szafy na książki i projekty (fot. Ikea)

Pokój do pracy w stylu modern czy classic?

Styl i wyposażenie pokoju do pracy zależy głównie od tego, kto będzie w nim pracował i czy będzie przyjmował tu gości (interesantów, pacjentów).

Młody architekt czy grafik swoje miejsce pracy urządzi zapewne w nowoczesnym stylu - prosto i dynamicznie. Tak, by "ciężar" mebli nie ograniczał swobody pracy a inspirował do kreatywnego myślenia.

Gabinet prawnika, biznesmena czy polityka powinien być urządzony prestiżowo, najlepiej w klasycznym stylu. Jeśli gospodarz przyjmuje służbowo gości, gabinet będzie jego pierwszą wizytówką. Dlatego warto zainwestować w meble wysokiej jakości i "z charakterem", podkreślającym styl wnętrza i profesjonalizm właściciela.

Kącik do pracy zaaranżowany w salonie, oddzielony od przedpokoju i reszty salonu kolorową ścianką z płyt g-k
Nie każdy może przeznaczyć oddzielne pomieszczenie na gabinet. Czasem ograniczona przestrzeń zmusza nas do zaaranżowania kącika do pracy np. w salonie. Komputer i biurowe akcesoria można zamknąć w sekretarzyku, dodatkowo oddzielonym od przedpokoju i reszty salony kolorową ścianką z płyt g-k (fot. Ikea)
Aranżacja gabinetu: Masywne, drewniane biurko, komoda, przeszklone witryny na książki i stylowa lampka to idealny gabinet dla dystyngowanego prawnika
Masywne, drewniane biurko, komoda, przeszklone witryny na książki i stylowa lampka to idealny gabinet dla dystyngowanego prawnika (fot. Matkowski)

Wyposażenie domowego gabinetu

Czyli biurko, krzesło, komputer, przeszklone witryny, półki na książki i dokumenty. Ponieważ w domu trudniej jest zmobilizować się do pracy, gabinet powinien być urządzony praktycznie i "biurowo", by nam to zadanie maksymalnie ułatwić.

Najważniejsze jest biurko. Jeśli pracujemy przy komputerze, musi być na tyle duże by swobodnie zmieścił się na nim monitor i klawiatura. Według nowych badań mniej obciążamy kręgosłup, gdy klawiaturę kładziemy na blacie biurka, a nie na wysuwanej półce.

Wyposażenie biurka: Skórzane podkładki, przybornik na pióra, kalendarz to niezbędne akcesoria, w dodatku bardzo eleganckie
Nie tylko wystój wnętrza ma znaczenie, liczy się również to co na biurku. Skórzane podkładki, przybornik na pióra, kalendarz to niezbędne akcesoria, w dodatku bardzo eleganckie (fot. Vox)

Bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego siedziska. Najwygodniejszy jest fotel obrotowy. Powinien mieć w miarę krótkie poręcze pod łokcie i łatwo przesuwać się. Pożądana jest także możliwość regulacji wysokości siedzenia i kąta nachylenia podpórki pod plecy. Koniecznie trzeba zadbać o prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy przy komputerze. Monitor ustawiamy tyłem lub bokiem do okna.

W gabinecie niezbędne też będą przeszklone witryny na książki, regały i szuflady, które pozwolą na odpowiednie posegregowanie dokumentów.

Jeżeli pokój do pracy ma być jednocześnie domową biblioteką, przyda się wygodny fotel z podnóżkiem, na którym będzie można wygodnie oprzeć nogi podczas czytania oraz stojąca lampa. Jeśli pracując lubimy słuchać muzyki warto wygospodarować również miejsce na sprzęt hi-fi.

Pokój do pracy - zdrowo i wygodnie

  • Biurko komputerowe - powinno mieć specjalnie wyprofilowaną przednią krawędź, tak aby podczas pracy można było wsunąć się pod blat możliwie głęboko i oprzeć nadgarstki, a czasami także łokcie na blacie biurka. Głębokość blatu biurka powinna też zapewnić wygodne korzystanie z klawiatury i materiałów pomocniczych. Odległość między monitorem a przednią krawędzią stołu nie może być mniejsza niż 60 cm. Standardowo blat biurka umieszcza się na wysokości 72-75 cm, warto kupić biurko z regulowaną wysokością blatu.
  • Monitor - najlepiej ustawić na blacie lub niewiele powyżej niego, w odległości 40-75 cm od naszych oczu.
  • Krzesło - powinno mieć miękkie oparcie o regulowanej wysokości i wychyleniu, wyściełane siedzenie z regulacją wysokości i pochylenia, mechanizm obrotowy pozwalający na zmianę pozycji bez konieczności wykonywania skrętów ciałem, podłokietniki z regulowanym położeniem oraz kółka z możliwością blokady. Standardowa wysokość siedziska krzesła wynosi 38-55 cm. Ważne jest, by krzesło było ustawione tyłem do ściany a nie do okna.
  • Oświetlenie - biurko z komputerem powinno być oświetlane z boku - najlepiej z lewej strony lub z góry. Aby światło nie odbijało się od powierzchni ekranu i męczyło wzroku, monitor ustawmy tyłem lub bokiem do okna, albo zamontujmy w oknie żaluzje.
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2008"
fot. otwierająca: Vox

Zdaniem naszych Czytelników

19 Jan 2021, 00:12

https://budujemydom.pl/wykanczanie/wyposazenie-wnetrz/a/7642-aranzacja-gabinetu To nie jest dobry przykład stanowiska pracy: Wydaje mi się, że miejsce dla psa jest niezdrowe równie dla psa, co dla komputera. Pies będzie łysiał (albo gorzej)  od komputera, a komputer ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły