Urządzamy domowy gabinet - cenne wskazówki

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Urządzamy domowy gabinet - cenne wskazówki

Nawet jeśli zawodowo nie pracujemy w domu warto przeznaczyć oddzielne pomieszczenie na gabinet. Przyda się nie tylko jako miejsce do buszowania po Internecie, ale również jako domowa biblioteczka i czytelnia.

Gdzie ulokować domowy gabinet?

Ulokowanie gabinetu zależy od specyfiki pracy. Jeśli przyjmujemy pacjentów lub interesantów - gabinet warto urządzić w pobliżu wejścia do domu lub zorganizować osobne wejście - wizyty nie naruszą wówczas prywatności domowników.

Gabinet położony w pobliżu miejsca, gdzie toczy się życie rodzinne, np. sąsiadujący z salonem lub kuchnią, będzie wygodnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie pracują zawodowo w domu, korzystają z komputera jedynie prywatnie i przez krótki okres czasu, i podczas pracy chcą np. mieć na oku bawiące się w salonie dzieci.

Pokój odseparowany od reszty domu sprzyja skupieniu i koncentracji, idealny jest więc do pracy twórczej dla grafika, pisarza, programisty lub architekta. Gabinet taki można zorganizować na poddaszu lub w zaadaptowanej na ten cel piwnicy.

Pokój do pracy: biurko na stabilnych nogach, mobilna szafka na drobiazgi i pojemne szafy na książki lub dokumenty
Pokój do pracy nie zawsze musi kojarzyć się z ciężkimi, stylowymi meblami i klasycznym stylem. Dla młodego architekta lub grafika wygodny będzie szeroki blat na stabilnych nogach, mobilna szafka na drobiazgi i pojemne szafy na książki i projekty (fot. Ikea)

Pokój do pracy w stylu modern czy classic?

Styl i wyposażenie pokoju do pracy zależy głównie od tego, kto będzie w nim pracował i czy będzie przyjmował tu gości (interesantów, pacjentów).

Młody architekt czy grafik swoje miejsce pracy urządzi zapewne w nowoczesnym stylu - prosto i dynamicznie. Tak, by "ciężar" mebli nie ograniczał swobody pracy a inspirował do kreatywnego myślenia.

Gabinet prawnika, biznesmena czy polityka powinien być urządzony prestiżowo, najlepiej w klasycznym stylu. Jeśli gospodarz przyjmuje służbowo gości, gabinet będzie jego pierwszą wizytówką. Dlatego warto zainwestować w meble wysokiej jakości i "z charakterem", podkreślającym styl wnętrza i profesjonalizm właściciela.

Kącik do pracy zaaranżowany w salonie, oddzielony od przedpokoju i reszty salonu kolorową ścianką z płyt g-k
Nie każdy może przeznaczyć oddzielne pomieszczenie na gabinet. Czasem ograniczona przestrzeń zmusza nas do zaaranżowania kącika do pracy np. w salonie. Komputer i biurowe akcesoria można zamknąć w sekretarzyku, dodatkowo oddzielonym od przedpokoju i reszty salony kolorową ścianką z płyt g-k (fot. Ikea)
Aranżacja gabinetu: Masywne, drewniane biurko, komoda, przeszklone witryny na książki i stylowa lampka to idealny gabinet dla dystyngowanego prawnika
Masywne, drewniane biurko, komoda, przeszklone witryny na książki i stylowa lampka to idealny gabinet dla dystyngowanego prawnika (fot. Matkowski)

Wyposażenie domowego gabinetu

Czyli biurko, krzesło, komputer, przeszklone witryny, półki na książki i dokumenty. Ponieważ w domu trudniej jest zmobilizować się do pracy, gabinet powinien być urządzony praktycznie i "biurowo", by nam to zadanie maksymalnie ułatwić.

Najważniejsze jest biurko. Jeśli pracujemy przy komputerze, musi być na tyle duże by swobodnie zmieścił się na nim monitor i klawiatura. Według nowych badań mniej obciążamy kręgosłup, gdy klawiaturę kładziemy na blacie biurka, a nie na wysuwanej półce.

Wyposażenie biurka: Skórzane podkładki, przybornik na pióra, kalendarz to niezbędne akcesoria, w dodatku bardzo eleganckie
Nie tylko wystój wnętrza ma znaczenie, liczy się również to co na biurku. Skórzane podkładki, przybornik na pióra, kalendarz to niezbędne akcesoria, w dodatku bardzo eleganckie (fot. Vox)

Bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego siedziska. Najwygodniejszy jest fotel obrotowy. Powinien mieć w miarę krótkie poręcze pod łokcie i łatwo przesuwać się. Pożądana jest także możliwość regulacji wysokości siedzenia i kąta nachylenia podpórki pod plecy. Koniecznie trzeba zadbać o prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy przy komputerze. Monitor ustawiamy tyłem lub bokiem do okna.

W gabinecie niezbędne też będą przeszklone witryny na książki, regały i szuflady, które pozwolą na odpowiednie posegregowanie dokumentów.

Jeżeli pokój do pracy ma być jednocześnie domową biblioteką, przyda się wygodny fotel z podnóżkiem, na którym będzie można wygodnie oprzeć nogi podczas czytania oraz stojąca lampa. Jeśli pracując lubimy słuchać muzyki warto wygospodarować również miejsce na sprzęt hi-fi.

Pokój do pracy - zdrowo i wygodnie

  • Biurko komputerowe - powinno mieć specjalnie wyprofilowaną przednią krawędź, tak aby podczas pracy można było wsunąć się pod blat możliwie głęboko i oprzeć nadgarstki, a czasami także łokcie na blacie biurka. Głębokość blatu biurka powinna też zapewnić wygodne korzystanie z klawiatury i materiałów pomocniczych. Odległość między monitorem a przednią krawędzią stołu nie może być mniejsza niż 60 cm. Standardowo blat biurka umieszcza się na wysokości 72-75 cm, warto kupić biurko z regulowaną wysokością blatu.
  • Monitor - najlepiej ustawić na blacie lub niewiele powyżej niego, w odległości 40-75 cm od naszych oczu.
  • Krzesło - powinno mieć miękkie oparcie o regulowanej wysokości i wychyleniu, wyściełane siedzenie z regulacją wysokości i pochylenia, mechanizm obrotowy pozwalający na zmianę pozycji bez konieczności wykonywania skrętów ciałem, podłokietniki z regulowanym położeniem oraz kółka z możliwością blokady. Standardowa wysokość siedziska krzesła wynosi 38-55 cm. Ważne jest, by krzesło było ustawione tyłem do ściany a nie do okna.
  • Oświetlenie - biurko z komputerem powinno być oświetlane z boku - najlepiej z lewej strony lub z góry. Aby światło nie odbijało się od powierzchni ekranu i męczyło wzroku, monitor ustawmy tyłem lub bokiem do okna, albo zamontujmy w oknie żaluzje.
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2008"
fot. otwierająca: Vox

Zdaniem naszych Czytelników

time image

18 Sty 2021, 23:12

https://budujemydom.pl/wykanczanie/wyposazenie-wnetrz/a/7642-aranzacja-gabinetu To nie jest dobry przykład stanowiska pracy: Wydaje mi się, że miejsce dla psa jest niezdrowe równie dla psa, co dla komputera. Pies będzie łysiał (albo gorzej)  od komputera, a komputer ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak zaplanować wygodną szafę?
Jak zaplanować wygodną szafę?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA