Podłoga z desek - kłopoty to za mało powiedziane!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Podłoga z desek - kłopoty to za mało powiedziane!

Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. To powiedzenie obrazuje błąd, jaki popełniłem, niepotrzebnie kładąc cienkowarstwową zaprawę samopoziomującą w sypialniach. Przedobrzyłem, tracąc dużo czasu na jej wylanie i ponad 3500 zł na materiał i osprzęt - mówi Janusz, który wraz z Basią, jest członkiem Klubu Budujących Dom i użytkuje podłogi od 2009 roku.

Parametry domu: murowany, parterowy, powierzchnia 118 m2.

Rodzaje posadzek:

 • 80 m2 deska podłogowa z litego drewna sapelli, klasa I, wym. 15 x 90 x 300-1200 mm; 
 • reszta budynku - płyty litego gresu 10 x 450 x 450 mm.

Podkład:

 • na gruncie - na zaizolowanej folią i styropianem (20 cm) wylewce cementowej. 
 • posadzki z gresu - na zaprawie klejowej,
 • z deski egzotycznej - na kleju dyspersyjnym.
Płyty matowego gresu na podłodze
W kuchni, łazience i wiatrołapie ułożono płyty matowego gresu

Ogrzewanie podłogowe: brak.

Decyzja: w poprzednich domach mieliśmy naprawdę piękne posadzki, własnoręcznie wykończone drewnianym parkietem. W obecnym spróbowaliśmy nowocześniejszych wyrobów. W trzech sypialniach samodzielnie ułożyliśmy panele z drewna bukowego. Mimo że pływały na matach tłumiących, mocno dudniły pod stopami. Ponadto, widoczne były łączenia. Nie dawały przyzwoitego efektu i po trzech latach zdemontowaliśmy je.

Dokupiliśmy ten sam materiał, jaki leżał już w salonie i jadalni - lite deski z drewna sapeli. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma już pstrokacizny, jak poprzednio, a wnętrza zdobi jednorodna posadzka z pięknym rysunkiem słojów drewna. Wnętrza wydają się większe. Resztę posadzek wykończyliśmy gresem. Mniej znaczy więcej!

Podłoga z drewna sapelli
Podłoga z drewna sapelli, po scyklinowaniu wosku, została zalakierowana lakierem jednoskładnikowym. Lakier uwidacznia usłojenie i barwę drewna

Podłoga z desek - rady i przestrogi:

 • Janusz: Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. To powiedzenie obrazuje błąd, jaki popełniłem, niepotrzebnie kładąc cienkowarstwową zaprawę samopoziomującą w sypialniach. Przedobrzyłem, tracąc dużo czasu na jej wylanie i ponad 3500 zł na materiał i osprzęt. Już podczas wylewania podkładu z betonu starannie dopilnowałem, żeby trzymał poziom i był gładki! I na takim podłożu, po jego zagruntowaniu, trzeba było przykleić deskę podłogową.

  Cienkowarstwowa wylewka samopoziomująca jest droga i niewiele osób ją kupuje. Prawdopodobnie trafiłem na zleżałą partię, więc kiedy zacząłem zdejmować w sypialniach wcześniej przyklejone deski, warstwa samopoziomująca odeszła od podkładu razem z nimi. Deski, te później dokupione, musiałem po 2 latach zdjąć, bo niektóre się wichrowały. Idąc po nitce do kłębka, stwierdziłem, że producent zmieszał deski kilku klas.
   
  Kupując deski I kasy, radzę, po dostawie do domu, po prostu wyjąć je z opakowania i dokładnie sprawdzić deska po desce. I od razu zareklamować! Deski z drewna egzotycznego są drogie i nie wolno dawać się oszukiwać. Ponieważ kładłem podłogi sam, prace bardzo się rozłożyły w czasie i było już za późno na reklamację. Oczywiście odzyskałem większość desek, po mozolnym oczyszczeniu ich z kleju i zaprawy samopoziomującej, a ubytki uzupełniłem z desek zapasowych.
   
  Dziś już nie kupiłbym desek o dł. 1200 mm, tylko o dł. 300-800 mm. Deski z litego drewna egzotycznego, mimo ryfli zabezpieczających pod spodem, łatwo się wichrują. Po przejściach z drewnem egzotycznym, obecnie poprzestałbym na rodzimym jesionie.

 • Basia: Żadna z nowoczesnych podłóg nie przebiła wyglądu i trwałości ozdobnego parkietu z kilku rodzajów drewna z poprzedniego domu. Deski na początku zawoskowaliśmy, bo tak jest zdrowo i ekologicznie. Ale mąż narzeka, że pod woskiem deska "nie żyje" - rysunek słojów wygląda jak za mgłą. Mnie to nie przeszkadza, ale Januszowi tak.

  Choć kupiliśmy dobrej jakości wosk, rysuje się, pozostawiając białe ślady. Dopiero ta wada przemówiła do mnie, choć wosk można łatwo uzupełnić. Kiedy brzydka i rysująca się podłoga nie dawała nam satysfakcji, w 2012 r. zdecydowaliśmy się na scyklinowanie i zalakierowanie posadzki w strefie dziennej. I dopiero teraz widać efekt katorżniczej pracy Janusza! Po ręcznej cyklinie, położył dwie warstwy jednoskładnikowego lakieru. Obecnie użyłby dwuskładnikowego, bo jest jeszcze bardziej odporny na zarysowania.
Deska w trakcie cyklinowania
Deska w trakcie cyklinowania
Łączenie na elastyczny kit między płytami gresu i deską (po zalakierowaniu)
Łączenie na elastyczny kit między płytami gresu i deską (po zalakierowaniu)

Koszty ułożenia podłogi z desek:

 • ułożenia desek 14 500 zł; 
 • klej i wosk 3750 zł; 
 • lakier 65 zł/l; 
 • gres 3800 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość T.W.

26 Cze 2015, 08:08

Podłoga z desek, poza walorami wizualnymi, daje komfort w cieple dotyku, cało rocznie, zarówno przy klasycznych podłogach jak i przy ogrzewaniu podłogowym.

Cytat Te kafle na ścianie w kuchni nie za bardzo komponują się z szafkami. O wiele lepiej wyglądałyby gresowe, małe kafelki, takie 5x5 cm. Może teraz kilka słów o podłodze z desek. Zapraszam do rozwinięcia tematu.

time image

Gość janusz

24 Cze 2015, 13:14

ja mam u siebie parkiet.....Administracja forum: link poleciał do kosza

time image

Gość ceramika design

12 Wrz 2014, 13:37

Te kafle na ścianie w kuchni nie za bardzo komponują się z szafkami. O wiele lepiej wyglądałyby gresowe, małe kafelki, takie 5x5 cm.

time image

Gość Parkiet Komplex

10 Wrz 2014, 07:45

Moim zdaniem reportaż z budowy jest w prostej i czytelnej formie z cennymi i przydatnymi uwagami. Nie widzę w nim przekłamań merytorycznych, poza jednym wyjątkiem, że drewna egzotycznego, nie należy "wrzucać do jednego worka".Drewno egzotyczne, jak każde inne jest bardzo stabilne, ...

time image

16 Lip 2014, 14:19

Cytat @markusek. Jest jeszcze jedna rzecz. Poziom merytoryczny "artykułów" w BD. Tragedia na całej linii.Niektóre odpowiedzi "ekspertów" to gorzej niż kpina. Błędne rysunki, teksty pisane przez laików. Zaglądam tu z zawodowej ciekawości, ...

time image

Gość maciek

16 Lip 2014, 13:32

@markusek. Jest jeszcze jedna rzecz. Poziom merytoryczny "artykułów" w BD. Tragedia na całej linii.Niektóre odpowiedzi "ekspertów" to gorzej niż kpina. Błędne rysunki, teksty pisane przez laików. Zaglądam tu z zawodowej ciekawości, i włos się na głowie jeży.

time image

Gość markusek

12 Lip 2014, 06:59

Trzeba było po wylaniu wylewki a przed montażem desek sprawdzić wilgotność podłogi, jesli wylałeś wylewkę i podłoże nie uzyskało wilgotności poniżej 2% to takie sa właśnie efekty. Poza tym nie ma znaczenia czy deska kosztuje 50zł/m2 czy 450zł/m2, jeśli handlarz trzymał ją ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje