Układanie paneli i warstwowych desek podłogowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Układanie paneli i warstwowych desek podłogowych

Ułożenie paneli i warstwowych desek podłogowych nie wymaga specjalnych umiejętności. Zobowiązuje jednak do ścisłego przestrzegania instrukcji montażu wybranej posadzki.

Zachęcamy do dokładnego zapoznania się z instrukcją układania wybranych paneli, ale także do zawartych w artykule porad montażowych, które mogą być pomocne w precyzyjnym zrozumieniu zaleceń producentów.

Etap 1

Masa samopoziomująca Masa samopoziomująca
 Masa samopoziomująca
 (fot. Atlas)  (fot. Mira)

Przed przystąpieniem do układania posadzki należy odpowiednio przygotować podłoże. Musi ono być przede wszystkim suche (wilgotność podkładu cementowego nie może przekraczać 2%, a anhydrytowego - 3%.), równe, stabilne i czyste. W przypadku nierówności powyżej 3 mm/m trzeba będzie użyć mas samopoziomujących, ewentualnie wygładzić szlifierką i dokładnie oczyścić. Potem trzeba odczekać, aż posadzka wyschnie (zazwyczaj kilka dni).

Trzeba także zadbać o właściwe składowanie paneli, zanim zostaną położone. Ze względu na właściwości higroskopijne drewna – z którego wykonuje się omawiane posadzki – panele trzeba pozostawić na 2 lub 3 dni w pomieszczeniu, w którym będą montowane. Do czasu montażu należy pozostawić je w paczkach, zapewniając przy tym dostęp powietrza do środka.

Etap 2

Gdy podłoże jest już gotowe, można przystąpić do kolejnych prac. Na tym etapie powinno się zmierzyć szerokość pomieszczenia. Ostatni bowiem rząd paneli nie powinien być węższy niż 50 mm. Jeśli z obliczeń (szerokość pomieszczenia podzielona przez szerokość krótszego boku panelu) wynika, że w ostatnim rzędzie zmieszczą się jedynie panele węższe niż zalecane 50 mm, pierwszy rząd nie może zaczynać się od pełnej szerokości paneli – trzeba zatem go odpowiednio przyciąć.

Mierzenie szerokości pomieszczenia i paneli Przycinanie paneli wzdłuż Aby zachować odpowiedni odstęp paneli od ścian, słupów itp., stosuje się specjalne kliny dystansowe
Mierzenie szerokości pomieszczenia i paneli
(fot. Komfort)
Przycinanie paneli wzdłuż (fot. Bosch) Aby zachować odpowiedni odstęp paneli od ścian, słupów itp., stosuje się specjalne kliny dystansowe (fot. Parador)


Uwaga! Przy obliczeniach trzeba wziąć pod uwagę wymagane odstępy paneli od ściany i innych elementów trwale zamocowanych (np. rur ogrzewania), tzw. dylatacje. Odstępy te umożliwiają ruch (pracę) ułożonej podłogi, która reaguje na zmiany warunków (wilgotność, temperatura) panujących w pomieszczeniu. Minimalne wielkości tych przerw to: 10 mm – w pomieszczeniach węższych niż 8 m, 20 mm – w pomieszczeniach o szerokości powyżej 8 m.

Etap 3

Gdy już wiemy, jaką szerokość powinien mieć pierwszy i ostatni rząd paneli, możemy przystąpić do układania posadzki. Temperatura pomieszczenia, w której będziemy przeprowadzać prace, powinna wynosić minimum 18°C, temperatura podłogi 15°C, a względna wilgotność powietrza maksimum 65%. Pierwszą warstwą układaną na przygotowanym podłożu jest warstwa podkładowa. Tworzy ją folia polietylenowa (0,2 mm), która chroni przed wilgocią. Należy układać ją wzdłuż paneli z 20-centymetrowym zakładem i sklejać taśmą samoprzylepną. Wywija się ją na ścianę, a po ułożeniu paneli odcina wystające fragmenty folii.

Na położoną wcześniej folię chroniącą przed wilgocią układa się warstwę wyciszającą ze specjalnej pianki Układanie izolacji, która jednocześnie chroni przed nadmiernym rozchodzeniem się dźwięków i wilgocią
Na położoną wcześniej folię chroniącą przed wilgocią układa się warstwę wyciszającą ze specjalnej pianki (fot. Komfort) Układanie izolacji, która jednocześnie chroni przed nadmiernym rozchodzeniem się dźwięków i wilgocią (fot. Parador)

Uwaga! Panele układa się krótszym bokiem do okna, tak by dłuższy bok był równoległy do padających promieni słonecznych. Na folii układa się warstwę wygłuszającą, która zminimalizuje rozchodzenie się dźwięków po posadzce. Do tego celu stosuje się np. piankę wyciszającą, maty z zaimpregnowanego włókna drzewnego, korkowe lub filc.

Zamiast dwóch oddzielnych materiałów tworzących warstwę podkładową, można użyć izolacji, która jednocześnie chroni przed wilgocią i dźwiękami.

Warstwę podkładową układa się sukcesywnie – wraz z dodawaniem kolejnych rzędów paneli.

Uwaga! W przypadku niektórych paneli warstwa tłumiąca dźwięki jest częścią ich konstrukcji. Wówczas w warstwie podkładowej pomija się układanie tej izolacji.

Etap 4

Teraz można przystąpić do układania paneli. Pierwszy rząd zaczynamy układać od lewego narożnika ściany. Panele mają tzw. pióro i wpust (rysunek poniżej); budowa ta umożliwia łączenie typu click. Panele pierwszego rzędu powinny być skierowane piórem do ściany. Na początku panele łączy się ze sobą pod kątem 20° krótszym bokiem – wkładając pióro we wpust.

Ostatni panel w pierwszym rzędzie prawdopodobnie trzeba będzie przyciąć. Aby określić, na ile jest on za długi, należy odwrócić go laminatem do dołu i przyłożyć krótszym bokiem do ściany (od strony pióra). Robiąc to, pamiętajmy o uwzględnieniu szerokości szczelin dylatacyjnych. Następnie rysujemy linię cięcia i przycinamy panel od strony wpustu – pióro musi pozostać, aby można było połączyć ostatni panel z poprzednim).

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Połączenie paneli na pióro i wpust to system mocowania zwany „click” Wyznaczanie długości ostatniego panelu w rzędzie Docinanie ostatniego panelu w rzędzie Tworzenie szczelin dylatacyjnych
Połączenie paneli na pióro i wpust to system mocowania zwany „click”
(fot. Delfino)
Wyznaczanie długości ostatniego panelu w rzędzie (fot. Parador) Docinanie ostatniego panelu w rzędzie
(fot. Bosch)
Tworzenie szczelin dylatacyjnych
(fot. Parador)

Etap 5

Po ułożeniu pierwszego rzędu paneli trzeba sprawdzić, na ile proste są ściany. Żeby to sprawdzić, możemy użyć ołówka z przyklejonym drewnianym klockiem. Klocek przesuwamy wzdłuż ściany i w ten sposób rysujemy linie ścian. W razie konieczności panele należy odpowiednio dociąć, aby kolejne rzędy układały się prostopadle do ściany. Miejscowe nierówności ścian trzeba usunąć, bo listwy przypodłogowe nie będą przylegać. Jeśli do cięcia użyjemy wyrzynarki, panele trzeba przycinać od spodniej strony, jeśli zaś będzie to piła ręczna – od strony wierzchniej.

Drugi rząd powinien zaczynać panel, który został po odcięciu w pierwszym rzędzie. Nie może mieć on jednak mniej niż 40 cm. Żeby ułatwić sobie pracę, użyjmy trójkątnych klinów, które podtrzymają panele do czasu, aż ułożymy cały rząd, który następnie opuścimy na podłoże. Powstały rząd paneli delikatnie trzeba dobić młotkiem, używając drewnianej deszczułki. W ten sposób układamy kolejne rzędy paneli.

Opuszczanie rzędu paneli po usunięciu trójkątnych klinów Dobijanie ułożonego rzędu paneli
(fot. Komfort)
Opuszczanie rzędu paneli po usunięciu trójkątnych klinów Dobijanie ułożonego rzędu paneli


Uwaga! Jeśli wybraliśmy panele łączone na klej, przed ich połączeniem na pióro nanosimy klej. Robimy to dopiero po próbnym (bez kleju) dopasowaniu 3 pierwszych rzędów, żeby mieć pewność, że wszystkie elementy są idealnie dopasowane.

Etap 6

Przed ułożeniem ostatniego rzędu paneli trzeba odpowiednio podciąć ościeżnicę drzwiową. W tym celu należy przystawić do niej fragment panelu wraz z zastosowaną warstwą podkładową i na wyznaczonej wysokości przyciąć ościeżnicę.

Przycinanie ościeżnicy stosownie do rodzaju i grubości panela oraz zastosowanych materiałów podkładowych Przycinanie ościeżnicy stosownie do rodzaju i grubości panela oraz zastosowanych materiałów podkładowych
Przycinanie ościeżnicy stosownie do rodzaju i grubości panela oraz zastosowanych materiałów podkładowych (fot. Bosch)

Uwaga! Jeśli ościeżnica jest stalowa, panele należy przyciąć, dostosowując odpowiednio ich kształt i zachowując szczelinę 8–10 mm. Podobnie postępujemy przy innych elementach trwale związanych z podłogą, np. rurach ogrzewania. Panele przykłada się do tych miejsc, calówką zaznacza wgłębienia, następnie ołówkiem przenosi je na panel i na koniec odpowiednio przycina – zachowując wymagane szczeliny. Odcięty kawałek panelu mocuje się za rurami na klej i po wyschnięciu zakrywa rozetami maskującymi. 

Ostatni rząd paneli układamy, korzystając z łyżki stolarskiej. Na koniec wyjmujemy kliny dystansowe i całość wykańczamy listwami przypodłogowymi. Uwaga! Listwy należy mocować do ścian – nie do podłóg!

Układanie ostatniego rzędu paneli za pomocą łyżki stolarskiej Przykręcanie listwy przypodłogowej do ściany
(fot. Komfort)
Układanie ostatniego rzędu paneli za pomocą łyżki stolarskiej Przykręcanie listwy przypodłogowej do ściany

Etap 7

Gotowa posadzka
Gotowa posadzka (fot. Komfort)

Panele łączone na system click można użytkować od razu po ułożeniu. Te zaś łączone na klej zwykle po jednej dobie. Pielęgnacja paneli sprowadza się do odkurzania i mycia dobrze wyżętym mopem.

Dla ochrony podłogi zaleca się także stosowanie podkładek filcowych pod meble (zwłaszcza ruchome – krzesła, taborety itp.). Aby uniknąć rysowania posadzki, pod meblami na kółkach warto stosować maty lub wykładziny.

Panele laminowane - układanie krok po kroku

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Piotr

15 Paź 2015, 06:35

AJa uważam że to cięcie ościeżnic wcale nie jest takie mądre ościeżnice zabezpiecza się przed wilgocią takie przycięcie powoduje utratę gwarancji tylko koleś jak to zwykle bywa nie biez pod uwagę innych

time image

27 Wrz 2015, 21:45

Cytat Ja wolę zlecić to pracę komuś, kto zapewni mi dobry montaż. Nie chcę później przez lata przeklinać tej podłogi. Po cholerę masz przeklinać? Zrób dobrze i później nawet piwo posmakuje lepiej.

time image

27 Wrz 2015, 18:58

Cytat Ja wolę zlecić to pracę komuś, kto zapewni mi dobry montaż. Nie chcę później przez lata przeklinać tej podłogi. Ze zlecaniem prac to jest tak, że i tak musisz wiedzieć od A do Z jak to ma być zrobione żeby przypilnować ...

time image

Gość Karol

27 Wrz 2015, 17:31

Ja wolę zlecić to pracę komuś, kto zapewni mi dobry montaż. Nie chcę później przez lata przeklinać tej podłogi.

time image

15 Wrz 2015, 11:38

Cytat A takie klejenie, o jakim pisze Wujek Dobra Rada może w czymś zaszkodzić? W przypadku przyklejenia do podkładu, będzie duży problem z demontażem takiej posadzki, a panele to posadzka, którą po pewnym czasie trzeba ...

time image

15 Wrz 2015, 11:21

A takie klejenie, o jakim pisze Wujek Dobra Rada może w czymś zaszkodzić?

time image

15 Wrz 2015, 11:03

Cytat Osobiście każdemu polecam by panele łączone na tzw klick (bez klejowo) jednak kleić.Powód jest prosty - przy przesuwaniu ciężkich mebli panele potrafią się rozłączyć, a wtedy czeka nas rozkładanie i łączenie na nowo wszystkich ...

time image

Gość Wujek Dobra Rada

15 Wrz 2015, 07:52

Osobiście każdemu polecam by panele łączone na tzw klick (bez klejowo) jednak kleić.Powód jest prosty - przy przesuwaniu ciężkich mebli panele potrafią się rozłączyć, a wtedy czeka nas rozkładanie i łączenie na nowo wszystkich paneli od ściany, aż do miejsca rozłączenia ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje