Posadzka z betonu posadzkowego zacieranego na ostro

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Posadzka z betonu posadzkowego zacieranego na ostro

Na posadzkę wykorzystaliśmy jedynie beton posadzkowy, który stosuje się w np. centrach handlowych. Wszystko przebiegło szybciej i taniej, co nie oznacza, że samo przygotowanie operacji było łatwe - mówią Agnieszka i Rafał, którzy posadzkę układali w 2019 r.

Posadzka:

  • z betonu posadzkowego zacieranego na ostro.

Podkład na parterze: na piasku, izolacji przeciwwilgociowej (z folii) i warstwie termoizolacji ze styropianu (o łącznej grubości 10 cm), ułożono wodne ogrzewanie podłogowe, następnie wylano docelową posadzkę.

Decyzja: Agnieszka - Betonową posadzkę dopasowaliśmy do reszty stałego wystroju - nieotynkowanych ścian z bloczków betonowych i surowych sufitów z lekkich paneli smart. Na tym neutralnym szarym tle (z rozmaitą fakturą) wyeksponowaliśmy kolorowe meble i sprzęt domowy. Do jej wykonania przygotowaliśmy się już w fazie projektowania domu.

Od razu zaplanowaliśmy beton, ale zamiast żmudnego i droższego wylewania jastrychu, cienkowarstwowej zaprawy ozdobnej i wierzchniej powłoki ochronnej, woleliśmy "pójść na skróty" - czyli wykorzystać jedynie beton posadzkowy, który stosuje się w np. centrach handlowych, halach produkcyjnych. Wszystko przebiegło szybciej i taniej, co nie oznacza, że samo przygotowanie operacji było łatwe.

Posadzkę wykonano z betonu posadzkowego zatartego na ostro
Posadzkę wykonano z betonu posadzkowego zatartego na ostro.

Beton posadzkowy - rady i przestrogi:

  • Rafał: Po umieszczeniu w podkładzie izolacji przeciwwilgociowej, termoizolacji i rurek podłogówki, znalazłem dostawcę wybranego betonu i ekipę zajmującą się wykonywaniem przemysłowych posadzek (posiadającą odpowiednie maszyny). Omówiłem z nimi, jak wyobrażam sobie naszą podłogę.

    W wyznaczonym dniu dostarczyłem do betoniarni specjalne zbrojenie (tzw. rozproszone) w formie włókien różnego typu, które dodano do "mojej" masy posadzkowej. Następnie "gruszkę" z gotową mieszanką postawiono pod naszym domem i przez długi wąż (oraz drzwi i okna) przetransportowano ją do wnętrza. W tym momencie ważne było odpowiednie dobranie średnicy węża - żeby nie zachlapać zaprawą reszty gotowych przegród (nie zamierzaliśmy ich tynkować, dlatego wcześniej zabezpieczyliśmy folią). Ekipa posadzkarzy rozprowadziła beton grabiami i łopatami, wyrównała i pozostawiła do częściowego wyschnięcia. Po kilkunastu godzinach (w nocy), gdy mogła już wjechać na niego maszynami, wygładziła go i wypolerowała oraz wycięła szczeliny dylatacyjne (zgodnie z projektem szczegółowym biegną np. w przejściach między pomieszczeniami, wzdłuż okien i drzwi, przy narożnikach, kominach, występach, wnękach). W narożnikach wykańczano posadzkę ręcznie. Prace trwały do rana. Gotowa przegroda schła kolejne dwa tygodnie, mieliśmy zakaz chodzenia po niej.

    Posadzkarze mieli sporo zachodu z wprowadzeniem wielkich maszyn do prywatnego domu (to nie otwarta hala z wielkimi otworami drzwiowymi!). Na przykład musieli podciąć u dołu ściany działowe przy niektórych wejściach, ponieważ średnica tarczy polerującej beton wynosi 100 cm, otworów 90 cm. Najtrudniejszą operacją było przetransportowanie maszyn (jedna z nich ważyła 200 kg) na piętro (nie było jeszcze schodów). Ja i trzech wykonawców zrobiliśmy to "sposobem", wykorzystując podciąg. Najpierw ekipa wykonała posadzkę na górnej kondygnacji, dwa tygodnie później na dolnej. Radzę dopilnować w betoniarni szczegółów dotyczących mieszanki (u nas skład tej na piętrze przygotowano nieco inaczej od tej na parterze - na górze wysychała dłużej i trudniej ją było zatrzeć - reklamowaliśmy to). Warto też poszukać doświadczonej ekipy, dysponującej odpowiednim osprzętem.
W dużych płaszczyznach wycięto szczeliny dylatacyjne
W dużych płaszczyznach wycięto szczeliny dylatacyjne.
  • Zrezygnowaliśmy z impregnacji (na ten temat zdania fachowców były podzielone), więc teraz szybko usuwamy każdy rozlany płyn, tłuszcz itp. W ten sposób unikamy powstawania trwałych plam. Delikatne ślady pojawiają się, gdy nie zauważymy szkody i np. resztki wyschną. Zazwyczaj nie są bardzo widoczne na niejednorodnej, cieniowanej strukturze posadzki, podobnie jak kurz, piasek. Wypolerowany beton nie pęka, nie rysuje się i nie pyli się z niego. Świetnie przewodzi ciepło w zimie, w lecie jest chłodny w dotyku - z tego względu nasze córki uwielbiają chodzić na bosaka.

    Ma powierzchnię gładką, którą łatwo się czyści mopem i odkurza ręcznie albo robotem sprzątającym. A co jeszcze istotniejsze - niezbyt śliską, co pozwala bezpiecznie chodzić. Przy planowaniu takiej posadzki, kierowaliśmy się jej surowym neutralnym wyglądem oraz brakiem fug gromadzących brud, jak również łatwą obsługą. Wystarcza, rzeczywiście, pielęgnacja ciepłą wodą z dodatkiem standardowych środków myjących. Polecamy takie wykończenie!
Przed wylewaniem betonu, właściciele zabezpieczyli ściany folią
Przed wylewaniem betonu, właściciele zabezpieczyli ściany folią.
Maszynowe zacieranie posadzki
Maszynowe zacieranie posadzki.

Koszty wykonania posadzki z betonu posadzkowego:

  • wylewka z betonu posadzkowego z robocizną około 20 000 zł (główna piętrowa bryła z posadzką ma 106 m2 i parterowa mamy 37,8 m2).

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje