Ogrodzenie ze sztachet

Tomasz Wojciuk
Tomasz Wojciuk
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ogrodzenie ze sztachet

Dobrze komponują się z niemal każdym otoczeniem, elewacją domu czy ogrodem. Zwykle wykonuje się je z desek (także surowych), sztachet, okrąglaków, bali lub kupuje gotowe drewniane panele (w sprzedaży dostępny jest bardzo szeroki wybór), czyli ramy z wypełnieniem pełnym lub ażurowym ze sztachet bądź listewek.

aktualizacja: 2023-02-22 10:30:21

Ogrodzenie mocuje się na słupkach drewnianych, osadzonych w kotwach (mogą one być albo wbite w ziemię, albo wmurowane), najczęściej pokrytych już grzybobójczymi impregnatami albo na podmurówkach i słupach murowanych z kamienia, betonu lub cegły.

W ogrodzeniach drewnianych najczęściej wykorzystuje się drewno świerkowe, sosnowe i olchę. Elementy ogrodzenia zwykle są ustawione pionowo (sztachety) lub poziomo (okrąglaki, surowe deski), rzadziej skośnie. Łączy się je ze sobą za pomocą gwoździ lub wkrętów. Ogrodzenia drewniane mogą mieć różne formy i kształty.

Lekkie, niskie ogrodzenie z wąskich sztachetek świetnie sprawdzi się w przypadku ogródka działkowego czy niewielkiego domku letniskowego na wsi, otoczonego polnymi kwiatami. Zwykle na tego typu ogrodzenie składają się wbijane w ziemię słupy mocowane na ocynkowanych kotwach (najlepiej tak, by nie stykały się z ziemią), połączone poprzeczkami, do których mocuje się sztachetki. Sztachety mogą mieć, podobnie jak słupki, ozdobne zakończenie. Poprzeczki ze sztachetkami można kupić także w formie gotowych już przęseł.

Ogrodzenia z desek

Ogrodzenia z desek o szerokości 10-20 cm i grubości około 2 cm wymagają odpowiedniego stelaża. Deski przykręcane są przeważnie pionowo do metalowych (profil zamknięty), rzadziej drewnianych poprzeczek. Ogrodzenie z desek buduje się przeważnie na podmurówce z klinkieru lub kamienia (z tych samych materiałów są też słupy). Deski można montować także na metalowych stelażach bram wjazdowych i furtek.

Ogrodzenie z bali

Ogrodzenie z bali czy szerokich, surowych desek najczęściej znajduje zastosowanie jako naturalny płot otaczający stadniny czy gospodarstwa agroturystyczne. Masywne bale najczęściej wykorzystuje się jako słupy. Robi się w nich wycięcia, które umożliwiają montaż desek. Zanim zaczniemy budowę takiego ogrodzenia, zarówno bale, jak i deski należy okorować i odpowiednio zaimpregnować.

Płoty lamelowe ryflowane lub przeplatane

Najtańszą formą drewnianego ogrodzenia są płoty lamelowe ryflowane lub przeplatane (proste albo zakończone łukiem) wykonane z listewek. Kupuje się je w formie paneli, które mogą mieć różne kształty, kolory i faktury. Płoty takie są lekkie, stosunkowo tanie, a ich montaż jest prosty. Wystarczy wbić lub zabetonować w ziemi kotwy, umocować na nich słupy, a między słupami umieścić przęsła. Panele zwykle przykręca się do słupów za pomocą metalowych kątowników.

Decydując się na ogrodzenie drewniane trzeba mieć świadomość, że o drewno należy odpowiednio dbać. Tylko wtedy latami będzie ono zachowywało naturalny, zdrowy wygląd. Drewno wystawione na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych wymaga zabezpieczenia przed szkodnikami, grzybami i wodą.

Jeżeli drewno nie zostało wcześniej zaimpregnowane, trzeba zrobić to we własnym zakresie. Można też pokryć je bejcą lub lakierobejcą (wówczas pozostaną widoczne słoje) lub pomalować farbą kryjącą. Niestety, każdy lakier czy farba, wystawione na działanie wiatru, deszczu i słońca, po pewnym czasie się złuszczą. Można przyjąć, że drewno użyte do budowy ogrodzeń należy poddawać zabiegom pielęgnacyjnym co 4-5 lat.

Redaktor: Tomasz Wojciuk
Na zdjęciu otwierającym: Panele ogrodzeniowe wykonane są najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego i zabezpieczone impregnatem przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, grzybów i szkodników (fot. Jedynka)

Tomasz Wojciuk
Tomasz Wojciuk

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Przygodę z prasą drukowaną zaczynał w Super Expressie, z „Budujemy Dom” współpracuje od roku 2009. Lubi rozmawiać z ludźmi, podąża za nowinkami technologicznymi, zwłaszcza związanymi z branżą budowlaną i wystrojem wnętrz. Ma dar przystępnego tłumaczenia zagadnień, które mogą być skomplikowane dla laików. Aktualnie jest w trakcie budowy swojego wymarzonego domu.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Tymon

28 Oct 2009, 09:44

ja nawet wolę siatkę, ma bardziej nowoczesny wygląd. Ostatnio sobie sprawiłem taką. Na prawdę ładnie wygląda, do tego nie trzeba się nią przejmować przez lata, a jak podlewam kwiaty które mam pod nią nie martwię się, że mi płotek zgnije ;)

Gość Hirek

10 Aug 2009, 13:14

Miałem kiedyś płot ale niestety korniki trochę zjadły, ja jakoś specjalnie niczym go nie malowałem to pewnie dlatego szybko się zniszczył. Zainwestowałem teraz w ocynkowaną siatkę, stoi już dwa lata i muszę przyznać, że super wygląda.

Gość Cza-wa

04 May 2009, 15:39

U siebie miałem taki płotek żeby ogródek przed psem zabezpieczyc, ale psiak tak mi podrósl ze zacząl przeskakiwac. A miałobyć tak pięknie. Zamienilem niedawno na Pantanet i mimo ze wyższy teraz nie wyglada nazbyt masywnie, nadal mam taki klimacik domowego ogrodka. No i bez malowania. ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!