Ogrodzenie ze sztachet

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2017-07-06 10:53:23
Ogrodzenie ze sztachet

Dobrze komponują się z niemal każdym otoczeniem, elewacją domu czy ogrodem. Zwykle wykonuje się je z desek (także surowych), sztachet, okrąglaków, bali lub kupuje gotowe drewniane panele (w sprzedaży dostępny jest bardzo szeroki wybór), czyli ramy z wypełnieniem pełnym lub ażurowym ze sztachet bądź listewek.

Panele ogrodzeniowe wykonane są najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego i zabezpieczone impregnatem przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, grzybów i szkodników
Panele ogrodzeniowe wykonane są najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego i zabezpieczone impregnatem przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, grzybów i szkodników
(fot. Euro-Matex)

Ogrodzenie mocuje się na słupkach drewnianych, osadzonych w kotwach (mogą one być albo wbite w ziemię, albo wmurowane), najczęściej pokrytych już grzybobójczymi impregnatami albo na podmurówkach i słupach murowanych z kamienia, betonu lub cegły.

 

W ogrodzeniach drewnianych najczęściej wykorzystuje się drewno świerkowe, sosnowe i olchę. Elementy ogrodzenia zwykle są ustawione pionowo (sztachety) lub poziomo (okrąglaki, surowe deski), rzadziej skośnie. Łączy się je ze sobą za pomocą gwoździ lub wkrętów. Ogrodzenia drewniane mogą mieć różne formy i kształty.

 

Lekkie, niskie ogrodzenie z wąskich sztachetek świetnie sprawdzi się w przypadku ogródka działkowego czy niewielkiego domku letniskowego na wsi, otoczonego polnymi kwiatami. Zwykle na tego typu ogrodzenie składają się wbijane w ziemię słupy mocowane na ocynkowanych kotwach (najlepiej tak, by nie stykały się z ziemią), połączone poprzeczkami, do których mocuje się sztachetki. Sztachety mogą mieć, podobnie jak słupki, ozdobne zakończenie. Poprzeczki ze sztachetkami można kupić także w formie gotowych już przęseł.

Ogrodzenia z desek

Ogrodzenia z desek o szerokości 10–20 cm i grubości około 2 cm wymagają odpowiedniego stelaża. Deski przykręcane są przeważnie pionowo do metalowych (profil zamknięty), rzadziej drewnianych poprzeczek. Ogrodzenie z desek buduje się przeważnie na podmurówce z klinkieru lub kamienia (z tych samych materiałów są też słupy). Deski można montować także na metalowych stelażach bram wjazdowych i furtek.

Ogrodzenie z bali

Ogrodzenie z bali czy szerokich, surowych desek najczęściej znajduje zastosowanie jako naturalny płot otaczający stadniny czy gospodarstwa agroturystyczne. Masywne bale najczęściej wykorzystuje się jako słupy. Robi się w nich wycięcia, które umożliwiają montaż desek. Zanim zaczniemy budowę takiego ogrodzenia, zarówno bale, jak i deski należy okorować i odpowiednio zaimpregnować.

Płoty lamelowe ryflowane lub przeplatane

Najtańszą formą drewnianego ogrodzenia są płoty lamelowe ryflowane lub przeplatane (proste albo zakończone łukiem) wykonane z listewek. Kupuje się je w formie paneli, które mogą mieć różne kształty, kolory i faktury. Płoty takie są lekkie, stosunkowo tanie, a ich montaż jest prosty. Wystarczy wbić lub zabetonować w ziemi kotwy, umocować na nich słupy, a między słupami umieścić przęsła. Panele zwykle przykręca się do słupów za pomocą metalowych kątowników.

 

Decydując się na ogrodzenie drewniane trzeba mieć świadomość, że o drewno należy odpowiednio dbać. Tylko wtedy latami będzie ono zachowywało naturalny, zdrowy wygląd. Drewno wystawione na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych wymaga zabezpieczenia przed szkodnikami, grzybami i wodą.

 

Jeżeli drewno nie zostało wcześniej zaimpregnowane, trzeba zrobić to we własnym zakresie. Można też pokryć je bejcą lub lakierobejcą (wówczas pozostaną widoczne słoje) lub pomalować farbą kryjącą. Niestety, każdy lakier czy farba, wystawione na działanie wiatru, deszczu i słońca, po pewnym czasie się złuszczą. Można przyjąć, że drewno użyte do budowy ogrodzeń należy poddawać zabiegom pielęgnacyjnym co 4–5 lat.

Tomasz Wojciuk

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Tymon

28 Paź 2009, 08:44

ja nawet wolę siatkę, ma bardziej nowoczesny wygląd. Ostatnio sobie sprawiłem taką. Na prawdę ładnie wygląda, do tego nie trzeba się nią przejmować przez lata, a jak podlewam kwiaty które mam pod nią nie martwię się, że mi płotek zgnije ;)

time image

Gość Hirek

10 Sie 2009, 11:14

Miałem kiedyś płot ale niestety korniki trochę zjadły, ja jakoś specjalnie niczym go nie malowałem to pewnie dlatego szybko się zniszczył. Zainwestowałem teraz w ocynkowaną siatkę, stoi już dwa lata i muszę przyznać, że super wygląda.

time image

Gość Cza-wa

04 Maj 2009, 13:39

U siebie miałem taki płotek żeby ogródek przed psem zabezpieczyc, ale psiak tak mi podrósl ze zacząl przeskakiwac. A miałobyć tak pięknie. Zamienilem niedawno na Pantanet i mimo ze wyższy teraz nie wyglada nazbyt masywnie, nadal mam taki klimacik domowego ogrodka. No i bez malowania. ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje