Jak zagospodarować pas ziemi wokół budynku?

Jak zagospodarować pas ziemi wokół budynku?

Kończę budowę domu i zastanawiam się, jak zagospodarować pas ziemi wokół budynku. Sąsiedzi mają betonowe wylewki, ale wolałbym coś innego. Czy jednak te wylewki nie są obligatoryjne, bo na przykład mają właściwości izolacyjne?

Często się zdarza, że wykonawcy proponują betonowe opaski, aby - według nich - chroniły przed zawilgoceniem ścian i uszkodzeniem izolacji pionowej. Tak naprawdę monolityczny chodnik utrudnia odparowanie wilgoci z ziemi, często też potem pęka. Jeśli dom ma szerokie okapy, to najczęściej nie ma potrzeby jakoś szczególnie zabezpieczać gruntu wokół budynku. Pod takimi okapami niechętnie rośnie trawa, a nawet chwasty. Aby więc nie pozostał pas suchej ziemi, opaski robi się ze względów estetycznych.

Grunt przepuszczalny. Jeśli budynek posadowiony jest na gruncie przepuszczalnym, opaskę o szerokości 50-70 cm najlepiej zrobić z 10-15 cm warstwy żwiru płukanego, wcześniej kładąc geowłókninę wywiniętą na ścianę, aby żwir nie mieszał się z podłożem. Na tak przygotowanym podłożu chwasty nie będą rosły chętnie, a jeśli nawet, to łatwo je wyrwać lub spryskać odpowiednim preparatem. Trzeba również zamontować krawężniki, aby żwir nie rozsypywał się.

Grunt słaboprzepuszczalny. Na takim gruncie korzystnie jest ułożyć kostkę betonową, ponieważ nawierzchnia ta umożliwia szybkie odprowadzenie wody opadowej z dala od ścian domu. Pozwala też na odparowanie wilgoci z gruntu. Kostkę układa się na podsypce piaskowej grubości min. 10 cm, którą trzeba wcześniej wyrównać i zagęścić.

Zaleca się ułożenie krawężników, które będą blokować rozchodzenie się kostki pod wpływem osiadania gruntów. Kostkę układa się z lekkim spadkiem w kierunku ogrodu. Krawężnik nie może wystawać ponad jej powierzchnię. W podobny sposób można ułożyć kostkę z kamienia naturalnego lub bruk z nieobrobionego kamienia polnego.

Wokół budynku można również ułożyć ażurowe płyty betonowe, a w ich otworach zasiać trawę. Pod płytami trzeba ułożyć geowłókninę, aby zapobiec przenikaniu urodzajnej ziemi do podłoża oraz aby pozwolić na podsiąkanie wody z głębszych warstw. Jeśli okapy są szerokie, to trawę trzeba nawadniać.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Na opasce żwirowej można postawić doniczki z roślinami (fot. Libet)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz