Jak zagospodarować pas ziemi wokół budynku?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2009-07-01 11:43:47
Jak zagospodarować pas ziemi wokół budynku?

Kończę budowę domu i zastanawiam się, jak zagospodarować pas ziemi wokół budynku. Sąsiedzi mają betonowe wylewki, ale wolałbym coś innego. Czy jednak te wylewki nie są obligatoryjne, bo na przykład mają właściwości izolacyjne?

Odpowiedź eksperta: Często się zdarza, że wykonawcy proponują betonowe opaski, aby – według nich – chroniły przed zawilgoceniem ścian i uszkodzeniem izolacji pionowej. Tak naprawdę monolityczny chodnik utrudnia odparowanie wilgoci z ziemi, często też potem pęka. Jeśli dom ma szerokie okapy, to najczęściej nie ma potrzeby jakoś szczególnie zabezpieczać gruntu wokół budynku. Pod takimi okapami niechętnie rośnie trawa, a nawet chwasty. Aby więc nie pozostał pas suchej ziemi, opaski robi się ze względów estetycznych.

 

Na opasce żwirowej można postawić doniczki z roślinami
Na opasce żwirowej można postawić doniczki z roślinami (fot. Libet)

Grunt przepuszczalny. Jeśli budynek posadowiony jest na gruncie przepuszczalnym, opaskę o szerokości 50–70 cm najlepiej zrobić z 10–15 cm warstwy żwiru płukanego, wcześniej kładąc geowłókninę wywiniętą na ścianę, aby żwir nie mieszał się z podłożem. Na tak przygotowanym podłożu chwasty nie będą rosły chętnie, a jeśli nawet, to łatwo je wyrwać lub spryskać odpowiednim preparatem. Trzeba również zamontować krawężniki, aby żwir nie rozsypywał się.

 

Grunt słaboprzepuszczalny. Na takim gruncie korzystnie jest ułożyć kostkę betonową, ponieważ nawierzchnia ta umożliwia szybkie odprowadzenie wody opadowej z dala od ścian domu. Pozwala też na odparowanie wilgoci z gruntu. Kostkę układa się na podsypce piaskowej grubości min. 10 cm, którą trzeba wcześniej wyrównać i zagęścić.

Zaleca się ułożenie krawężników, które będą blokować rozchodzenie się kostki pod wpływem osiadania gruntów. Kostkę układa się z lekkim spadkiem w kierunku ogrodu. Krawężnik nie może wystawać ponad jej powierzchnię. W podobny sposób można ułożyć kostkę z kamienia naturalnego lub bruk z nieobrobionego kamienia polnego.

Wokół budynku można również ułożyć ażurowe płyty betonowe, a w ich otworach zasiać trawę. Pod płytami trzeba ułożyć geowłókninę, aby zapobiec przenikaniu urodzajnej ziemi do podłoża oraz aby pozwolić na podsiąkanie wody z głębszych warstw. Jeśli okapy są szerokie, to trawę trzeba nawadniać.

 

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny