Jak zwalczyć ćmę bukszpanową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak zwalczyć ćmę bukszpanową?

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to niewielkich rozmiarów owad, którego żarłoczne gąsienice w ciągu kilku dni mogą doszczętnie ogołocić z liści cały krzew bukszpanu. Inwazja szkodnika trwa w Polsce od kilku lat i to tylko kwestia czasu, kiedy dotrze także do Twojego ogrodu. Nie zwlekaj! Zwalczaj go jak najszybciej! Podpowiadamy, jak to zrobić.

WALKA Z ĆMĄ BUKSZPANOWĄ - ROZPOZNAJ

Dorosłe ćmy bukszpanowe łatwo rozpoznać: mają białe skrzydła z brązową obwódką. Larwy są zielone, z ciemną głową i ciemnymi paskami na ciele. Ćma jest jedynym szkodnikiem bukszpanu, więc jej identyfikacja nie powinna być trudna.

ZWALCZAJ ĆMĘ BUKSZPANOWĄ

Gąsienice są bardzo żarłoczne! Od razu po zauważeniu szkodnika trzeba przystąpić do jego zwalczania! Przy niewielkiej inwazji można otrząsać krzewy, zbierać i niszczyć opadłe gąsienice. Przy licznym występowaniu ćmy niezbędne będzie zastosowanie chemicznych środków owadobójczych.

Niestety, obecnie nie ma preparatów zarejestrowanych do zwalczania szkodnika. Trudno jednak czekać z założonymi rękami! Skuteczne są środki, które zwalczają inne gąsienice. Można wykonać opryski preparatami: Deltam, Fastac, Mospilan, Polysect.

Wart polecania jest także preparat Lepinox (profesjonalny, do stosowania w uprawach ekologicznych). Zawiera bakterię Bacillus thuringiensis, która szybko zabija gąsienice!

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Paweł Romanowski
fot.: Ian Lindsay / pixabay.com, Sander Meertins / Fotolia

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny