Jak prawidłowo sadzić cebulki do doniczek?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak prawidłowo sadzić cebulki do doniczek?

Nie musisz mieć ogrodu, by cieszyć się kwitnącą wiosną! Skorzystaj z naszych wskazówek i posadź cebulki do doniczek. Sadząc je warstwowo, stworzysz efektowną kompozycję dekoracyjną od marca do maja. Najlepszy czas na sadzenie to przełom września i października. Nie zwlekaj z tym zbyt długo, bo cebulki muszą mieć czas ukorzenić się przed zimą!

aktualizacja: 2019-10-22 08:48:36

CEBULKI - JAKIE WYBRAĆ?

Wybierz urocze zwiastuny wiosny - krokusy, kwitnące jako pierwsze, już w marcu. Dołącz do nich hiacynty, które pełnię kwitnienia osiągają w kwietniu, a dodatkowo wypełnią przestrzeń swoim cudownym zapachem. Wysokie tulipany, ucieszą Cię kolorem w maju i zapewnią spektakularny finał. Tym łatwym sposobem przez kilkadziesiąt dni będziesz mógł obserwować radosny, wiosenny festiwal kolorów, kształtów i zapachów! W ten sposób możesz sadzić inne cebulki. Wypróbuj także drugą kompozycję: przebiśniegi (na dole), narcyzy (w środku), tulipany (na górze).

SADZENIE CEBULEK DO DONICZEK - KROK PO KROKU

Wybierz jak największą i najgłębszą donicę. Ustaw ją na podstawce z kółkami, by łatwo móc ją przenosić, bo po napełnieniu ziemią będzie bardzo ciężka. Cebulki nie lubią nadmiernej wilgoci, dlatego zrób otwory w dnie i dodaj keramzyt, który zapewni odpowiedni drenaż. Wsyp żyzne i przepuszczalne podłoże do roślin doniczkowych i posadź cebulki w odpowiedniej kolejności.

Zachowaj odstęp, by mogły swobodnie się rozrastać. Każdą warstwę cebul przykryj warstwą ziemi równą dwukrotnej wysokości cebuli. Ostatnią warstwę cebul także przykryj ziemią. Po posadzeniu podlej ziemię obficie i odstaw donicę w spokojne miejsce. Wiosną kwitnące rośliny zaskoczą Cię kolorem i zapachem!

Sadzenie cebulek na jesieni
JESIEŃ 1. Na dolnej warstwie podłoża ułóż cebulki tulipanów. 2. W środkowej umieść cebulki hiacyntów. 3. W górnej warstwie posadź cebulki krokusów. (fot. © IBULB)
Cebulki w doniczkach na wiosnę
WIOSNA 4. Jako pierwsze zakwitną rośliny z górnej warstwy - krokusy. 5. Gdy kwiaty krokusów zwiędną, ich miejsce zajmą hiacynty. 6. Jako ostatnie zakwitną posadzone w dolnej warstwie - tulipany. (fot. © IBULB)

Paweł Romanowski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

30 Wrz 2019, 15:09

Cebulki potrzebują chłodu by zainicjować kwitnienie, więc lepiej nie chować ich do garażu. W cieple szybko by wypuściły liście i zaczęły rosnąć, a byłoby to dla nich niewskazane. Bez kilku miesięcy chłodu najprawdopodobniej wcale by nie zakwitły. Donicę z cebulami można ...

time image

Gość Lucyna

28 Wrz 2019, 20:24

Chciałabym zapytać, gdzie przechowywać te donice z cebulkami przez całą zimę? Czy one mogą stać na dworzu, czy schować je do garażu?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje