Jak prawidłowo sadzić cebulki do doniczek?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak prawidłowo sadzić cebulki do doniczek?

Nie musisz mieć ogrodu, by cieszyć się kwitnącą wiosną! Skorzystaj z naszych wskazówek i posadź cebulki do doniczek. Sadząc je warstwowo, stworzysz efektowną kompozycję dekoracyjną od marca do maja. Najlepszy czas na sadzenie to przełom września i października. Nie zwlekaj z tym zbyt długo, bo cebulki muszą mieć czas ukorzenić się przed zimą!

aktualizacja: 2019-10-22 08:48:36

CEBULKI - JAKIE WYBRAĆ?

Wybierz urocze zwiastuny wiosny - krokusy, kwitnące jako pierwsze, już w marcu. Dołącz do nich hiacynty, które pełnię kwitnienia osiągają w kwietniu, a dodatkowo wypełnią przestrzeń swoim cudownym zapachem. Wysokie tulipany, ucieszą Cię kolorem w maju i zapewnią spektakularny finał. Tym łatwym sposobem przez kilkadziesiąt dni będziesz mógł obserwować radosny, wiosenny festiwal kolorów, kształtów i zapachów! W ten sposób możesz sadzić inne cebulki. Wypróbuj także drugą kompozycję: przebiśniegi (na dole), narcyzy (w środku), tulipany (na górze).

SADZENIE CEBULEK DO DONICZEK - KROK PO KROKU

Wybierz jak największą i najgłębszą donicę. Ustaw ją na podstawce z kółkami, by łatwo móc ją przenosić, bo po napełnieniu ziemią będzie bardzo ciężka. Cebulki nie lubią nadmiernej wilgoci, dlatego zrób otwory w dnie i dodaj keramzyt, który zapewni odpowiedni drenaż. Wsyp żyzne i przepuszczalne podłoże do roślin doniczkowych i posadź cebulki w odpowiedniej kolejności.

Zachowaj odstęp, by mogły swobodnie się rozrastać. Każdą warstwę cebul przykryj warstwą ziemi równą dwukrotnej wysokości cebuli. Ostatnią warstwę cebul także przykryj ziemią. Po posadzeniu podlej ziemię obficie i odstaw donicę w spokojne miejsce. Wiosną kwitnące rośliny zaskoczą Cię kolorem i zapachem!

Sadzenie cebulek na jesieni
JESIEŃ 1. Na dolnej warstwie podłoża ułóż cebulki tulipanów. 2. W środkowej umieść cebulki hiacyntów. 3. W górnej warstwie posadź cebulki krokusów. (fot. © IBULB)
Cebulki w doniczkach na wiosnę
WIOSNA 4. Jako pierwsze zakwitną rośliny z górnej warstwy - krokusy. 5. Gdy kwiaty krokusów zwiędną, ich miejsce zajmą hiacynty. 6. Jako ostatnie zakwitną posadzone w dolnej warstwie - tulipany. (fot. © IBULB)

Paweł Romanowski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

30 Wrz 2019, 15:09

Cebulki potrzebują chłodu by zainicjować kwitnienie, więc lepiej nie chować ich do garażu. W cieple szybko by wypuściły liście i zaczęły rosnąć, a byłoby to dla nich niewskazane. Bez kilku miesięcy chłodu najprawdopodobniej wcale by nie zakwitły. Donicę z cebulami można ...

time image

Gość Lucyna

28 Wrz 2019, 20:24

Chciałabym zapytać, gdzie przechowywać te donice z cebulkami przez całą zimę? Czy one mogą stać na dworzu, czy schować je do garażu?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak zbudować i zaimpregnować domek narzędziowy?
Jak zbudować i zaimpregnować domek narzędziowy?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje