Tworzymy ogród przyjazny pszczołom - odpowiednie rośliny i domki

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Tworzymy ogród przyjazny pszczołom - odpowiednie rośliny i domki

Ogród, działka, a nawet balkon - to doskonałe miejsca, by założyć choćby niewielką rabatkę pełną kwiatów lubianych przez pszczoły. Jeśli będzie wyglądała niczym kolorowa łąka, to pszczoły zyskają stołówką na cały sezon, a my dekoracyjny i pachnący zakątek. Wybierz rośliny kwitnące w różnym czasie, by zapewnić owadom pokarm od wiosny do jesieni. Nie martw się, nie musisz szukać rzadkich i drogich gatunków. Pszczoły znajdą pożywienie na wielu zwyczajnych roślinach ogrodowych! Sprawdź, wybraliśmy te najpopularniejsze.

Dlaczego warto mieć pszczoły w ogrodzie?

Wspieranie pszczół to nie tylko nowa ekologiczna moda, ale przede wszystkim sposób na prowadzenie ogrodu w zgodzie z naturą. Obserwowanie ich przy pracy to ogromna przyjemność i niezwykła lekcja przyrody.

Owady pszczołowate - pszczoły miodne, dzikie pszczoły samotnice (np. miesierki, lepiarki i murarki) oraz trzmiele, odwiedzają kwitnące rośliny w naszych ogrodach, poszukując na nich pokarmu w postaci pyłku i nektaru. Przelatując z kwiatka na kwiatek przenoszą pyłek z pylników na znamiona słupków, zapylając większość roślin owocowych i wiele warzyw z naszego ogrodu!

Warto posadzić kwitnące rośliny, by zaprosić zapylacze, bo bez nich nie zbierzemy plonów. Tam, gdzie nie ma odpowiednich roślin, na pewno nie będzie pszczół.

Polecane rośliny przyjazne pszczołom

Rośliny przyjazne pszczołom - wiosna

WIOSNA: Pierwsze pszczoły wylatują z zimowisk już w marcu. Zadbaj o to, by od wczesnej wiosny znalazły kwiaty bogate w pyłek i nektar.

Polecane rośliny: ciemiernik, gajowiec, krokus, miodunka, pierwiosnek, podbiał, śnieżyczka przebiśnieg, dereń jadalny, leszczyna, wierzba iwa i wiele innych. (fot. © Vetochka / Pixabay)

Rośliny przyjazne pszczołom - lato

LATO: To czas kwitnienia bardzo wielu gatunków, ale nie wszystkie są pożyteczne dla pszczół. Wybierz te najcenniejsze.

Polecane rośliny: arcydzięgiel litwor, jasnota, jeżówka purpurowa, kocimiętka, lawenda, lebiodka (oregano), liatra, lubczyk, macierzanka, malwa, nachyłek, rozmaryn, szałwia, wierzbówka kiprzyca i wiele innych. (fot. © Ivanoel / Fotolia)

Rośliny przyjazne pszczołom - jesień

JESIEŃ: Posadź odpowiednie gatunki, by koniec sezonu także obfitował w pokarm dla zapylaczy. Odwdzięczą się w przyszłym roku!

Polecane rośliny: astry, bluszcz, cynia, dalia, heliotrop, koniczyna, liatra, nawłoć, onętek, wrzos i wiele innych. (fot. © Frauke Riether / Pixabay)

Owady oprócz pokarmu potrzebują także odpowiedniego miejsca do założenia gniazda. Większość dzikich pszczół nie tworzy kolonii, jak pszczoły miodne, i zamiast tłocznego ula wolą małe, zaciszne gniazdka w łodygach roślin lub w ziemi. W naszych, wypielęgnowanych ogrodach niestety trudno im znaleźć takie kryjówki.

Na szczęście zbudowanie niewielkiego azylu dla tych pożytecznych owadów wcale nie jest trudne i nie kosztuje dużo pracy. Wykorzystaj kilka starych cegieł dziurawek, nieheblowanych i nieimpregnowanych desek, trzciny lub pędów bambusa. W takiej kryjówce owady będą mogły schować się przed niebezpieczeństwem, a także rozmnażać. Nie obawiaj się użądlenia, gdyż dzikie pszczoły są bardzo płochliwe i starają się nie zbliżać do ludzi.

Hotel dla owadów
Hotel dla owadów (fot. © Ulrike Mai / Pixabay)

Dbając o owady pamiętaj, by w ogrodzie ograniczyć stosowanie chemicznych środków ochrony roślin do niezbędnego minimum. W pierwszej kolejności stosuj środki naturalne - mydło ogrodnicze, wyciągi z czosnku lub grapefruita i gnojówki z roślin! Jeśli nie zadziałają wybierz preparaty chemiczne bezpieczne dla pszczół (IV klasa toksyczności), stosuj je zgodnie z etykietą i przestrzegaj okresów prewencji dla pszczół (zapobiegających ich zatruciu)!

Redaktor: Paweł Romanowski
fot. otwierająca: Gina_Janosch / pixabay.com
Więcej infomacji znajdziesz na: zielonyogrodek.pl/tagi/147-pszczoly-w-ogrodzie

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość daniel00

12 Wrz 2019, 09:05

Dbajmy o pszczoły, bo pszczoły to życie! Ja od niedawna mam pasiekę i zamówiłem dla swoich pszczół najlepsze produkty

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje