Nawierzchnia z kamienia i bruku dębowego po 20 latach użytkowania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nawierzchnia z kamienia i bruku dębowego po 20 latach użytkowania

Kostka zachowała kolor, ciągle jest ładna, nie kruszy się, nie plami trwale. Wykonane z niej obrzeża nie rozjeżdżają się na boki. Z kamieniem nie mam żadnego kłopotu. Obsługi wymagają natomiast fugi - mówią Halina i Zbyszek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy nawierzchnię ułożyli w 1999 r.

Działka: grunt niejednorodny.

Nawierzchnia:

  • kostka z granitu na podjeździe i dziedzińcu;
  • bruk dębowy pod wiatą.

Decyzja: Zbyszek - Nie lubię betonu, wolę kamień i drewno. Po postawieniu domu nie mieliśmy już oszczędności i główkowałem, w jaki sposób zrobić twardą drogę o długości aż 55 m od wjazdu do garażu. Szczęśliwie w okolicy przebudowywano ulicę i odsprzedawano kostkę z granitu. Kupiłem dwadzieścia ciężarówek tego materiału, bo dla mnie jest najlepszy na nawierzchnię w ogrodzie. Nie starzeje się, zawsze wygląda szlachetnie i tworzy wspaniałe tło dla zabudowań i roślin. Do ułożenia traktu o szerokości 5,5 m zatrudniłem wykonawcę z pomocnikiem. Pracowali przez miesiąc.

Kostka z granitu na dziedzińcu
Kostka z granitu wykańcza długi podjazd oraz obszerny dziedziniec.
Kostka z granitu na drodze
W drodze za bramą wjazdową powstały płytkie koleiny od kół ciężarówek.

Nawierzchnia z kamienia i drewna - rady i przestrogi:

  • Kostka jest średniej wielkości, ma łupaną nieforemną powierzchnię. Lecz nierówności mi nie przeszkadzają. Z nimi trakt wygląda naturalniej, niż z elementów o idealnie płaskim wierzchu. Podobnie nie zwracam uwagi na płytkie koleiny, które wyżłobiły koła ciężarówek. Powstały, bo podbudowę pod nawierzchnią tworzy głównie ubity piach. Gdybym wtedy nie miał za sobą stawiania domu, zapewne więcej pieniędzy przeznaczyłbym na podbudowę w wykopie o głębokości 40 cm. Kupiłbym tłuczeń, cement, a w fugach między kostkami zastosowałbym miał granitowy. Dopóki koleiny są mało widoczne, nie zawracam sobie głowy naprawą drogi. Nie przeszkadzają w jeździe samochodami, ani w chodzeniu.

    Kostka zachowała kolor, ciągle jest ładna, nie kruszy się, nie plami trwale. Wykonane z niej obrzeża nie rozjeżdżają się na boki. Z kamieniem nie mam żadnego kłopotu. Obsługi wymagają natomiast fugi, bo zarastają trawą i chwastami. Podjazd i dziedziniec tworzą wielką nawierzchnię, więc nie wyrywam zielska, tylko obcinam podkaszarką żyłkową. Mam spokój na 2-3 tygodnie. Zdarza się, że podczas silnych ulew spływająca po bruku woda porywa różne brudy, ziemię i osadza na dziedzińcu. Muszę wtedy zebrać je z kostki szczotką i łopatą, załadować na taczkę, wywieźć na kompostownik.

  • Halina: Żeby nie przesadzić z ilością kamienia przy domu, pod podcieniem z drewutnią zastosowaliśmy bruk z drewna. To ładny i tani materiał! Mąż kupił okrąglaki dębowe, kazał stolarzom pociąć je na kołki o długości 10 cm i zaimpregnować w beczkach ze zużytym olejem samochodowym. Potem brukarze ułożyli plastry w taki sam sposób, jak granit. Pod dachem ta nawierzchnia w dobrym stanie przetrwała już 20 lat, natomiast jej fragment, nieosłonięty od opadów, po 15 latach wymagał wymiany.

    Bruk z granitu i dębu tworzy przytulny klimat, pasuje do stylu i architektury domu i ogrodu. Ostrzegam tylko, że trudno się po nim chodzi w butach na szpilkach.
Nawierzchnia z bruku dębowego
Pod podcieniem z drewutnią nawierzchnię utworzono z bruku dębowego.

Nawierzchnia z kamienia i drewna - koszty:

  • Kostka z granitu z ułożeniem 20 000 zł;
  • dębina 500 zł (ceny z 1999 r.).

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

04 Sie 2019, 09:20

17 godzin temu, mhtyl napisał: tnie się na plastry   14 godzin temu, demo napisał: Coś co jest dłuższe niż szersze nigdy nie będzie plastrem tylko raczej kołkiem. Plaster to plaster, a kołek to kołek  A to jest kostka nieforemna 

time image

03 Sie 2019, 19:11

3 godziny temu, mhtyl napisał: To że ludzie nie umieją prawidłowo sie wysłowić to normalne ale autor artykułu powinien to poprawić bo jak okrąglaki można pociąć na kołki? tnie się na plastry Większość tych okrąglaków jak widać ze zdjęcia nie ...

time image

Gość mhtyl

03 Sie 2019, 15:25

Cytat Mąż kupił okrąglaki dębowe, kazał stolarzom pociąć je na kołki o długości 10 cm i zaimpregnować w beczkach ze zużytym olejem samochodowym.  To że ludzie nie umieją prawidłowo sie wysłowić to normalne ale autor artykułu powinien to poprawić ...

time image

Gość C.

03 Sie 2019, 13:13

Zużyty olej silnikowy. Brawo.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak zbudować i zaimpregnować domek narzędziowy?
Jak zbudować i zaimpregnować domek narzędziowy?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje