Nawierzchnia z kostki z posypką mineralną ma wady i zalety

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nawierzchnia z kostki z posypką mineralną ma wady i zalety

Dom stoi 30 m od głównej drogi, potrzebny był długi utwardzony podjazd, dlatego wybraliśmy kostkę betonową. Kostka z posypką mineralną ma wady i zalety. Rzeczywiście, trudniej się na niej pośliznąć po deszczu, lecz dzieci szybko przekonały się, że każdy upadek z rolek kończy się raną i bólem - mówią Ewa i Tomek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kostkę betonową położyli w 2013 i 2014 r.

Działka: grunt gliniasty.

Kostka brukowa:

 • Dwuwarstwowa z betonu, z posypką mineralną; zaimpregnowana przemysłowo. 
 • Kształt - trapez. 
 • Wymiary - grubość 6 cm oraz cztery różne rozmiary. 
 • Kolor - bursztyn i kasztan. 
 • Obrzeża - na podjeździe z krawężników o wys. 24 cm, wzdłuż ścieżki wylewki betonowe, palisada na skraju pochyłego podjazdu do garażu. 
 • Położona na: podjeździe i ścieżkach.

Tylko na ścieżce o szer. 1 m kostka nieznacznie się podniosła i zapadła - to wina korzeni pobliskich drzew.

Decyzja: Ewa - dom stoi 30 m od głównej drogi, potrzebny był długi utwardzony podjazd, dlatego wybraliśmy kostkę betonową, a nie kamienną, i budowę nawierzchni podzieliliśmy na dwa etapy. Tuż po wzniesieniu domu starczyło nam pieniędzy na utwardzenie 200 m2, po roku dodaliśmy brakujące 150 m2. Wybrałam kostkę w dwóch kolorach, bursztynowym i kasztanowym. Pierwszy dobrze pasuje do okładziny na podmurówce, drugi do blachodachówki.

Seria ma kształt trapezów, bo z takich łatwo wykonuje się zaoblone nawierzchnie, ponadto składa się z czterech rozmiarów, co daje efekt różnorodności. Z jaśniejszej wersji zaprojektowałam delikatne ozdobne wzory oraz linie podkreślające opływowy kształt tras komunikacyjnych.

Nawierzchnia pod altaną
Nawierzchnię pod altaną wykonano z resztek cegły silikatowej.

Kostka z posypką mineralną - rady i przestrogi:

 • Kostka z posypką mineralną ma wady i zalety. Rzeczywiście, trudniej się na niej pośliznąć po deszczu, lecz dzieci szybko przekonały się, że każdy upadek z rolek kończy się raną i bólem. Zakładają więc kaski i ochraniacze na kolana i łokcie.

 • Tomek: od początku wiedzieliśmy, że będziemy utwardzać betonową kostką nawierzchnie komunikacyjne. Mamy gliniasty grunt, więc podnieśliśmy fundamenty domu. Wykorzystałem ten fakt do przygotowania, sposobem gospodarczym, wysokiej przepuszczalnej podbudowy pod bruki.

  Już od 2008 r., przez 3 lata, podwyższałem teren przed i wokół domu oraz wzdłuż podjazdu. Prowadzę firmę budowlaną, mam dostęp do różnych materiałów rozbiórkowych i w obrębie podjazdu rozłożyłem wyselekcjonowany gruby gruz i grube kruszywo. Na początku odpady ginęły w glinie jak w maśle, potem zaczęły się wreszcie zakleszczać i tworzyć powyżej rodzimego gruntu widoczną warstwę drenażu. Ma ona grubość do 80 cm.

  Kiedy już byłem pewien podstawy, pojechałem z żoną do składu brukarskiego, ona wybrała kostkę, a ja ugadałem ekipę brukarską. Wykonawcy wyprofilowali na moim podkładzie warstwę spadkową z piachu i cementu, ułożyli obrzeża, palisadę przy garażu, kostkę i fugę z piasku kopalnianego. Fachowcy uwinęli się z pracą w tydzień. Podpatrywałem ich!

  Po roku kupiłem w tamtym punkcie identyczne materiały i samodzielnie dokończyłem dzieła. Niestety, kostka trochę różniła się odcieniem, pochodziła z innej partii. Było to widać przez kilka miesięcy, obecnie wszędzie wygląda tak samo. Nie impregnowałem nawierzchni. Kostka nie wyblakła, łatwo się czyści myjką ciśnieniową.
Nawierzchnia na podjeździe
Po kilku miesiącach odcienie na podjeździe ujednoliciły się.

Kostka z posypką mineralną - koszty:

 • I etap (materiały i robocizna) - 80 zł/m2, czyli 16 000 zł, w tym kostka 32 zł/m2;
 • II etap 10 000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierajacym: W I etapie ułożono kostkę betonową wokół budynku, przed gankiem powstał dekoracyjny wzór w kolorze bursztynowym.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Pluto

15 Lut 2019, 10:50

Kostka z posypką ma jeszcze inną wadę, trudniej się zamiata.

time image

Gość leon

23 Lis 2018, 06:57

Autor niby prowadzi firmę budowlaną, a nie wie żeby na glinie zastosować geowłókninę jako zbrojenie dolnej warstwy nasypu. Kamień nie tonął by w podłożu...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje