Granitowa kostka brukowa ułożona na gliniastym i podmokłym gruncie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Granitowa kostka brukowa ułożona na gliniastym i podmokłym gruncie

Potrzebowaliśmy rzetelnego i doświadczonego rzemiechy, bo grunt na naszej posesji jest gliniasty i okresowo podmokły. Klucz do sukcesu to poprawne wykonanie... podbudowy - mówią Ewa i Paweł, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kostkę z granitu położyli w 2011 r.

Działka: grunt gliniasty, okresowo podmokły.

Kostka brukowa:

 • Z granitu, drobna. 
 • Kolor - jasnoszary. 
 • Obrzeża - z dużej kostki granitowej, na betonowym fundamencie. 
 • Położona na: podjeździe, opasce wokół budynku, na części tarasu.

Decyzja: bruk wykonany z materiałów innych niż granit z biegiem lat traci na urodzie, wykrusza się, blaknie, zachodzi plamami. Granitowy nie ma daty ważności! Jest długowieczny, elegancki i łatwy w obsłudze. U poleconego brukarza zamówiliśmy kompleksową usługę. Wybraliśmy drobną kostkę jako najbardziej wydajną, z dużej zrobiliśmy tylko obrzeża.

Nawierzchnia granitowa
Na pierwszym planie nawierzchnia granitowa z mchem rosnącym w tradycyjnej fudze z piasku granitowego. Dalej - z czystą fugą epoksydową.

Granitowa kostka brukowa - rady i przestrogi:

 • Ewa: Potrzebowaliśmy rzetelnego i doświadczonego rzemiechy, bo grunt na naszej posesji jest gliniasty i okresowo podmokły. Klucz do sukcesu to poprawne wykonanie… podbudowy. Brukarz stanął na wysokości zadania. Zdjął humus, potem w głębokim wykopie utworzył warstwę drenażową o grubości 40 cm - użył tłucznia - a nad nią jeszcze warstwę spadkową z piasku zmieszanego z cementem, ta z kolei ma 10 cm.

  W wyznaczonych miejscach prawidłowo obsypał kruszywem instalację elektryczną. Na skraju wykopu umocował, na betonowym fundamencie, obrzeża z dużej kostki. Podbudowa jest dostatecznie przepuszczalna, na granitowej nawierzchni nie stoi woda opadowa, ponadto stabilnie utrzymuje kostki, nigdzie się nie zapadły, ani nie wstały. Jedyne, co mnie denerwuje, to mech, trawa i chwasty, wchodzące w fugi z piasku granitowego.

 • Paweł: Na początku tradycyjne fugi były na całej nawierzchni, ale po czterech latach użytkowania wziąłem do ręki myjkę ciśnieniową i wymyłem piasek granitowy z miejsc, w których postanowiłem zastosować spoiny epoksydowe. Odkąd położyłem je w strefie wejściowej na ganku oraz na tarasie - w spoinach między kostkami pojawiają się tylko śladowe ilości niepożądanej zieleni, kamienna nawierzchnia prezentuje się estetycznie, czysto i elegancko.

  Wygląd nawierzchni ze zwyczajową fugą i epoksydową to kompletnie inna bajka! Wymiana fug jest łatwa, lecz wymaga zręczności. Gotowa epoksydowa mieszanina ma formę drobnej kaszki, którą po rozsypaniu trzeba szybko wmieść w szczeliny, uważając, by żadne ziarno nie pozostało na wierzchu kostki. Po godzinie od otwarcia pojemnika fuga twardnieje i musi już się znajdować w docelowym miejscu. Szkoda, że tego rodzaju wypełniacz jest tak drogi.

  Na początku kupowałem gotowy wyrób - jest bardzo wygodny do położenia - ale później przetestowałem, że można zmieszać, w odpowiednich proporcjach, piasek kwarcowy i żywicę epoksydową. Jest z tym trochę zabawy, lecz spoina wychodzi znacznie taniej!

Granitowa kostka brukowa - koszty:

 • materiał z ułożeniem 180 zł/m2.
Kostka granitowa i spoiny epoksydowe
W strefie wejściowej właściciel również wymienił spoiny na epoksydowe.
Rabaty pod balkonem wykończono grysem
Rabaty pod balkonem wykończono grysem.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Tyrr

03 Lis 2018, 13:32

Przy takiej podbudowie,40 cm tlucznia i 10 cm suchego betonu koleiny niemożliwe. Geowloknina zaoszczedzilaby na grubości podbudowy.Podbudowa prawie jak pod polska autostradą ha ha.Pozdrawiam

time image

Gość Greg

30 Paź 2018, 14:24

Fachowiec nie zastosował na gliniastym gruncie geowłókniny? Dziwne. Koleiny będą zatem kwestią czasu

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje