Granitowa kostka brukowa ułożona na gliniastym i podmokłym gruncie
Granitowa kostka brukowa ułożona na gliniastym i podmokłym gruncie
Potrzebowaliśmy rzetelnego i doświadczonego rzemiechy, bo grunt na naszej posesji jest gliniasty i okresowo podmokły. Klucz do sukcesu to poprawne wykonanie... podbudowy - mówią Ewa i Paweł, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kostkę z granitu położyli w 2011 r.
Obrzeża - z dużej kostki granitowej, na betonowym fundamencie.
Położona na: podjeździe, opasce wokół budynku, na części tarasu.
Decyzja: bruk wykonany z materiałów innych niż granit z biegiem lat traci na urodzie, wykrusza się, blaknie, zachodzi plamami. Granitowy nie ma daty ważności! Jest długowieczny, elegancki i łatwy w obsłudze. U poleconego brukarza zamówiliśmy kompleksową usługę. Wybraliśmy drobną kostkę jako najbardziej wydajną, z dużej zrobiliśmy tylko obrzeża.
Na pierwszym planie nawierzchnia granitowa z mchem rosnącym w tradycyjnej fudze z piasku granitowego. Dalej - z czystą fugą epoksydową.
W strefie wejściowej właściciel również wymienił spoiny na epoksydowe.
Rabaty pod balkonem wykończono grysem.
Granitowa kostka brukowa - rady i przestrogi:
Ewa: Potrzebowaliśmy rzetelnego i doświadczonego rzemiechy, bo grunt na naszej posesji jest gliniasty i okresowo podmokły. Klucz do sukcesu to poprawne wykonanie… podbudowy. Brukarz stanął na wysokości zadania. Zdjął humus, potem w głębokim wykopie utworzył warstwę drenażową o grubości 40 cm - użył tłucznia - a nad nią jeszcze warstwę spadkową z piasku zmieszanego z cementem, ta z kolei ma 10 cm.
W wyznaczonych miejscach prawidłowo obsypał kruszywem instalację elektryczną. Na skraju wykopu umocował, na betonowym fundamencie, obrzeża z dużej kostki. Podbudowa jest dostatecznie przepuszczalna, na granitowej nawierzchni nie stoi woda opadowa, ponadto stabilnie utrzymuje kostki, nigdzie się nie zapadły, ani nie wstały. Jedyne, co mnie denerwuje, to mech, trawa i chwasty, wchodzące w fugi z piasku granitowego.
Paweł: Na początku tradycyjne fugi były na całej nawierzchni, ale po czterech latach użytkowania wziąłem do ręki myjkę ciśnieniową i wymyłem piasek granitowy z miejsc, w których postanowiłem zastosować spoiny epoksydowe. Odkąd położyłem je w strefie wejściowej na ganku oraz na tarasie - w spoinach między kostkami pojawiają się tylko śladowe ilości niepożądanej zieleni, kamienna nawierzchnia prezentuje się estetycznie, czysto i elegancko.
Wygląd nawierzchni ze zwyczajową fugą i epoksydową to kompletnie inna bajka! Wymiana fug jest łatwa, lecz wymaga zręczności. Gotowa epoksydowa mieszanina ma formę drobnej kaszki, którą po rozsypaniu trzeba szybko wmieść w szczeliny, uważając, by żadne ziarno nie pozostało na wierzchu kostki. Po godzinie od otwarcia pojemnika fuga twardnieje i musi już się znajdować w docelowym miejscu. Szkoda, że tego rodzaju wypełniacz jest tak drogi.
Na początku kupowałem gotowy wyrób - jest bardzo wygodny do położenia - ale później przetestowałem, że można zmieszać, w odpowiednich proporcjach, piasek kwarcowy i żywicę epoksydową. Jest z tym trochę zabawy, lecz spoina wychodzi znacznie taniej!
Koszty nawierzchni ogrodowej z granitowej kostki brukowej:
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.
Przy takiej podbudowie,40 cm tlucznia i 10 cm suchego betonu koleiny niemożliwe. Geowloknina zaoszczedzilaby na grubości podbudowy.Podbudowa prawie jak pod polska autostradą ha ha.Pozdrawiam
Gość Greg
30-10-2018 15:24
Fachowiec nie zastosował na gliniastym gruncie geowłókniny? Dziwne. Koleiny będą zatem kwestią czasu