Wykonanie podjazdu z kruszywa - koszty

Wykonanie podjazdu z kruszywa - koszty

Wykonanie podjazdu z kruszywa, to najlepsza opcja dla tych, którzy nie chcą zbyt dużo inwestować. Wykonanie tego typu nawierzchni jest też stosunkowo proste i nie zabiera zbyt dużo czasu.

Streszczenie artykułu
Podjazd z kruszywa to popularne rozwiązanie, które łączy estetykę z funkcjonalnością. Wybierając ten rodzaj nawierzchni, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Przygotowanie podłoża to podstawa - grunt powinien być utwardzony i odpowiednio ukształtowany. Następnie, na utwardzonym gruncie, układa się warstwę geowłókniny, która zapobiega przenikaniu kruszywa do gruntu. Kolejnym etapem jest ułożenie kruszywa - zaleca się wybór frakcji 8-16 mm, której warstwa powinna mieć około 5 cm grubości. Warto pamiętać, że kruszywo powinno być równomiernie rozłożone i starannie ubite. Po ułożeniu kruszywa, podjazd powinien być zabezpieczony przed przemieszczaniem - najczęściej stosuje się do tego celu obrzeża. Ostatnim etapem jest utrzymanie podjazdu - regularne czyszczenie i uzupełnianie ubytków kruszywa zapewni jego trwałość i estetyczny wygląd na długie lata. Wybór podjazdu z kruszywa to nie tylko kwestia estetyki, ale także praktyczności - taka nawierzchnia jest trwała, łatwa w utrzymaniu i dobrze komponuje się z otoczeniem.

Niestety, trzeba się liczyć z tym, że podczas eksploatacji konieczne będzie uzupełnianie kruszywa. Inną wadą jest to, że podczas długotrwałych opadów i roztopów taki podjazd może rozmiękać. Ponadto kruszywo zarasta roślinnością, dlatego należy ją systematycznie usuwać.

Budowę zaczyna się od wytyczenia przebiegu podjazdu, a następnie usunięcia humusu i wyłożenia na dnie wykopu geowłókniny. Dzięki temu podbudowa będzie oddzielona od gruntu rodzimego. Na tak przygotowane podłoże wysypuje się ok. 20 cm warstwę tłucznia (zależnie od grubości warstwy ziemi urodzajnej, a więc i głębokości wykopu). Następnie tworzy się 10 cm warstwę z grubego żwiru oraz wierzchnią, ok. 5 cm warstwę z miału kamiennego lub żwiru dekoracyjnego.

Aby unikać pylenia, nie należy stosować kruszywa z miękkich skał oraz pokruszonych cegieł. Taka technologia - użycie materiałów o różnym uziarnieniu (im wyżej, tym drobniejszy) - pozwala uzyskać odpowiednio zagęszczoną i wytrzymałą nawierzchnię.

Uwaga! Układając kolejne warstwy, trzeba pamiętać o polewaniu ich wodą oraz dokładnym ubijaniu wibratorem powierzchniowym.

Schemat budowy podjazdu z kruszywa
Schemat budowy podjazdu z kruszywa.

Koszt materiałów na nawierzchnię 50 m2, wykończonego kruszywem

Materiał Grubość warstwy Cena rynkowa Potrzebna ilość materiału Koszt
Żwir 15 cm - łącznie 80 zł/t 15 t 1200 zł
Tłuczeń 20 cm 70 zł/t 20 t 1400 zł
Geowłóknina - 250 zł/rolkę 1,5 × 50 m 1 rolka - 75 m2 250 zł
Łącznie     2850 zł

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Dreamstime

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są główne etapy budowy podjazdu z kruszywa?

    Główne etapy to: wytyczenie terenu, usunięcie warstwy gleby, przygotowanie podłoża, ułożenie geowłókniny, posypanie warstwą kruszywa i zagęszczenie.
  • Jakie materiały są potrzebne do budowy podjazdu z kruszywa?

    Do budowy podjazdu z kruszywa potrzebujemy: geowłókniny, kruszywa, piasku i wody.
  • Jakie są zalety podjazdu z kruszywa?

    Podjazd z kruszywa jest tani w realizacji, łatwy w utrzymaniu, dobrze odprowadza wodę i jest przyjazny dla środowiska.
  • Czy budowa podjazdu z kruszywa wymaga pozwolenia?

    Budowa podjazdu z kruszywa nie wymaga pozwolenia, ale trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od granic działki.
  • Jakie są główne rodzaje kruszywa stosowane do budowy podjazdu?

    Do budowy podjazdu najczęściej stosuje się kruszywo granitowe lub bazaltowe.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Norbert Skupiński
Norbert Skupiński

Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.

Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.

Komentarze

Zdaniem Czytelnika
24-01-2024 19:52
Komentarz dodany przez Michał: Taaak, jak człowiek chce wycenić osobno materiały i osobno robociznę przy budowie domu, to liczba wykonawców spada o jakieś 80% :-) Za to przy podjazdach jest zgoła odwrotnie.
Gość YoDa
19-07-2021 13:16
Grabki, lopata i taczka i mozna samemu zrobic w 3 popoludnia.! Lenie smierdzace ;)
Gość Łukasz
19-04-2021 08:20
Tu macie w przybliżeniu podane ile potrzeba materiałów, jeśli ktoś liczy na krasnoludki i inne stworzenia że mu wykonają pracę. Lepiej niech zleci to firmie która zrobi wszystko od podstaw. Ale trzeba się liczyć Z tym, że koszt wzrośnie nawet o 100 % zależy od regionu.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz