Pytanie czytelnika: Dom, który z mężem budujemy, powoli przyjmuje realne kształty. Już niedługo przystąpimy do najciekawszej fazy budowy – wykańczania. Nie wiemy, jaką zrobić posadzkę: wybrać tradycyjny parkiet czy panele. Czym się różnią – oprócz ceny? Na co zwrócić uwagę, kupując te materiały?
Odpowiedź Materiał przeznaczony na posadzki powinien się nam przede wszystkim podobać, bo będziemy go stale oglądać pod stopami, a przecież to ważne, by na co dzień mieć to, co się lubi. O tym, co się liczy oprócz wyglądu i ogólnego wrażenia, piszemy poniżej...
Materiał
(fot. Kronopol)
O ile parkiet robi się wyłącznie z drewna, o tyle panele mogą być zarówno z drewna, jak i z tworzywa sztucznego oraz korka. Różnica między parkietem a panelami drewnianymi polega na tym, że do wykonania tych pierwszych używa się najczęściej drewna litego, a do drugich – klejonego warstwowo.
Deszczułki parkietu wykonuje się natomiast z drzew liściastych (dębu, buka, jesionu, brzozy, sosny, orzecha), jak i iglastych (świerku, jodły, modrzewia). Coraz popularniejsze stają się także różne gatunki drzew egzotycznych, takie jak iroko, kempas, teak, daru daru. W parkiecie można łączyć ze sobą różne gatunki drewna i układać z nich rozmaite kształty i wzory. W ten sposób uzyskuje się ciekawe i oryginalne kompozycje.
Drewno na posadzki powinno być twarde i stabilne, dlatego zanim trafi do sprzedaży, poddawane jest starannej ocenie i klasyfikacji. Analizując usłojenie, barwę i strukturę drewna, kwalifikuje się je do odpowiedniej klasy.
Panele mogą być wykonane z tworzywa sztucznego (PVC), najczęściej imitującego drewno lub inne materiały, w tym m.in. kamień i terakotę; niektóre mają kolorowe wzory i desenie.
Rodzaje
Poszczególne rodzaje parkietów i paneli różnią się nie tylko materiałem, z jakiego są wytwarzane, ale też wymiarami elementów. Nie tak samo też się je układa.
A oto rodzaje parkietów:
Klasyczny – zwany też tradycyjnym. Są to proste pojedyncze deszczułki z litego drewna (zwane potocznie „klepkami”), z brzegami uformowanymi w pióra i wpusty.
Lamelowy, czyli lamparkiet. Nie ma wpustów i wypustów, dlatego deszczułki w parkiecie nie są wzajemnie łączone, lecz tylko przyklejane bezpośrednio do podłoża. Lamparkiet sprzedawany jest w postaci oddzielnych deszczułek (jak zwykły parkiet) lub jako płytki składające się z kilkunastu deszczułek ułożonych w jodełkę lub w cegiełkę i naklejonych na elastyczną siatkę.
Mozaikowy. Są to małe listewki łączone w kwadraty i naklejone na papier perforowany lub siatkę tekstylną.
Przemysłowy. Ostatnio bardzo modny parkiet z wąskich deszczułek układanych pionowo (na sztorc).
Warstwowy. Parkiet z dwóch lub trzech warstw, sprasowanych i połączonych specjalnym klejem, który zapobiega odkształceniom drewna. Warstwę górną – użytkową – wykonuje się z najlepszych gatunków drewna (po ułożeniu wymaga wykończenia). Warstwę spodnią robi się z surowca gorszej jakości, np. z forniru świerkowego. Parkiet ten jest tańszy od tradycyjnego i przemysłowego.
Rodzaje paneli. Panele mają konstrukcję warstwową. Jeśli ich warstwa wierzchnia wykonana jest z drewna, to takie panele określamy jako drewniane, jeśli z laminatu (czyli z tworzywa sztucznego), wówczas są to panele laminowane. A oto warstwy paneli:
spodnia – zapewnia sztywność; w panelach drewnianych jest to sklejka lub okleina wykonana z drewna gorszego gatunku (najczęściej sosny), w laminowanych – tworzywo sztuczne lub kilka warstw papieru;
środkowa – wykonana z płyty drewnopochodnej (HDF lub gorszej jakości MDF) albo z deszczułek ułożonych poprzecznie;
górna, dekoracyjna – w panelach drewnianych – z twardego drewna drzew liściastych, w panelach laminowanych – ]z laminowanego papieru lub cienkiego forniru. Niektóre panele mają dodatkową przyklejoną od spodu warstwę wygłuszającą odgłosy kroków.