Co wybrać: tradycyjne grzejniki czy może ogrzewanie podłogowe? W sklepach kuszą rozmaite grzejące rurki albo nawet płyty z marmuru, przecież w ogrzewaniu nie wygląd urządzeń jest najważniejszy, lecz ich skuteczność. A może uda się połączyć jedno z drugim?
(fot. Hörmann)
Gdy już wiemy, czym ogrzewać dom i jaki kocioł nas interesuje, pora na wybór sposobu ogrzewania pomieszczeń. Grzejniki wpływają na estetykę domu i decydują o komforcie przebywania w ciepłych pomieszczeniach. Mają też wpływ na comiesięczne wydatki na eksploatację domu.
Zanim wybierzemy konkretne modele, zastanówmy się, czy na pewno spełnią one nasze oczekiwania w poszczególnych pomieszczeniach przede wszystkim pod względem funkcjonalnym.
Rodzaje grzejników
Nim dokonamy tego ważnego wyboru, zapoznajmy się najpierw z ofertą rynkową, bo chociaż wydaje się, że mamy mnóstwo różnorodnych grzejników na rynku, to ich wybór ogranicza się do kilku podstawowych grup. Oferowane są bowiem grzejniki wodne: płytowe, konwektory, członowe i dekoracyjne oraz grzejniki elektryczne konwekcyjne i promiennikowe. Zamiast wieszać grzejnik pod oknem, możemy wykonać ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne.
W jednorodzinnych domach można najczęściej spotkać grzejniki płytowe. (fot. VNH, Buderus)
Występują one także w wersji z płaską płytą czołową. (fot. VNH, Buderus)
Chociaż najwyższy komfort cieplny zapewnia ogrzewanie podłogowe, stosowanie grzejników ma także wiele zalet. Grzejniki mają małą pojemność wodną i można przy nich zamontować zawory termostatyczne.
Dzięki temu łatwiej jest nimi sterować niż „podłogówką” – ich temperatura zmienia się szybko, dopasowując do chwilowego zapotrzebowania na ciepło. Gdy do pokoju wejdzie kilka osób i wzrośnie w nim temperatura, zawór termostatyczny zredukuje grzanie, a to oznacza oszczędność energii, a więc mniejsze wydatki na ogrzewanie domu.
Podobnie działają grzejniki elektryczne: ich termostaty błyskawicznie reagują na zyski ciepła w pomieszczeniu i obniżają temperaturę grzania.
Grzejniki wodne
Płytowe. Są to najpopularniejsze grzejniki, wykonywane ze stali, w wersji z ożebrowaniem konwekcyjnym i bez niego. Mogą pracować w instalacjach nisko- i wysokotemperaturowych, a ich temperatura jest zbliżona do temperatury wody płynącej w instalacji. Jeśli woda grzewcza ma temperaturę około 90°C, o grzejnik można się oparzyć, co jest niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci.
Grzejniki płytowe produkowane są w wersji bez ożebrowania konwekcyjnego (a) lub z ożebrowaniem (b). Grzejniki z ożebrowaniem mają większą powierzchnię grzewczą, a dzięki temu większą moc w porównaniu z grzejnikami bez ożebrowania, ale trudniej jest je utrzymać w czystości
Grzejniki płytowe bez ożebrowania stosuje się głównie w pomieszczeniach, w których trzeba zachować czystość na wysokim poziomie, bo grzejniki takie są łatwe do mycia. Najpopularniejsze w omawianej grupie są następujące grzejniki:
jednopłytowe z ożebrowaniem (typ 11),
dwupłytowe z pojedynczym (typ 21)
lub podwójnym ożebrowaniem (typ 22), najgrubsze z nich grzejniki trzypłytowe z potrójnym ożebrowaniem (typ 33).