Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2008
Systemy alarmowe, domofony
Dom w pięknej okolicy. Bezpiecznie, nie zdarzają się włamania. Relacje sąsiedzkie znakomite – sąsiedzi mają oko na swoje domy. Sielanka... ale nawet w takiej sytuacji lepiej dmuchać na zimne i zamontować dobry system alarmowy.
Systemy alarmowe, domofony
 (fot. Fermax)

System alarmowy to nie tylko popularne czujki ruchu wewnątrz domu. Może też chronić jego otoczenie, dzięki czemu umożliwi wykrycie złodzieja, zanim ten znajdzie się w domu, a w ten sposób zapobiegnie zniszczeniu okien i drzwi, a przede wszystkim sprawi, że będziemy się czuli bezpieczniej. Najbardziej rozbudowane systemy wykrywają napastnika wtedy, gdy próbuje on przekroczyć ogrodzenie lub gdy zbliża się do budynku.

 

Sposób zabezpieczenia posesji powinien być zawsze dostosowany do zagrożenia napadem. Im jest ono większe, tym bardziej rozbudowany system ochrony warto zastosować. Decyzje zależą też oczywiście od naszych możliwości finansowych, ale na szczęście systemy ochrony zewnętrznej tanieją.

Domofony i wideodomofony

Zamontowanie domofonu przy furtce sprawi, że będziemy wiedzieć, komu ją otwieramy – gościom, listonoszowi czy osobie obcej. Jeżeli chcemy tylko słyszeć osobę dzwoniącą do domu, wystarczy zamontować domofon, jeżeli jednak chcemy ją widzieć, potrzebny nam będzie wideodomofon.

 

Wideodomofony są niezbędne w domach, z których nie widać, kto stoi przy furtce. Jeżeli jest dobrze widoczna i w dzień, i w nocy, a my przez okno bez problemu rozpoznamy, kto do nas dzwoni, wystarczy kupić tańszy od wideodomofonu domofon.

 

Domofony. Instalacja domofonowa składa się z dwóch urządzeń – montowanego przy furtce bramofonu i instalowanego unifonu ze słuchawką. Unifon należy zamontować w pobliżu okna, dzięki temu w trakcie rozmowy możemy kontrolować, co się dzieje przy wejściu na teren posesji, wiemy też, kiedy mamy otworzyć furtkę, gdy gość już nas opuszcza.

 

Najtańsze domofony działają w systemie simplex i umożliwiają jedynie rozmowę naprzemienną. Wygodniejszy w codziennym użytkowaniu jest system duplex, w którym przez domofon można rozmawiać jak przez telefon.

 

Wideodomofony. Umożliwiają obserwację tego, co się dzieje przy furtce, bo w wideobramofonie mają zamontowaną kamerę. Możemy go kupić z kamerą monochromatyczną lub kolorową, stałą lub ruchomą. Możemy zdecydować, że oko kamery będzie ukryte lub wręcz przeciwnie – specjalnie wyeksponowane.

 

Jeżeli miejsce przy furtce jest słabo oświet­lone, możemy kupić wideobramofon wyposażony w podświetlacz na podczerwień. Dzięki temu bez instalowania dodatkowej lampy oświetlającej wejście do domu będziemy wiedzieć, kto stoi przy furtce. Możemy rozważyć kupno wideodomofonu z możliwością nagrywania obrazu i głosu osób, które chciały nas odwiedzić: urządzenie to uruchamia się automatycznie w chwili przyciśnięcia dzwonka.

 

Aparat wewnętrzny, czyli wideounifon, wyposażony jest w niewielki monitor czarno-biały lub kolorowy, zazwyczaj LCD.

Co to jest system alarmowy?

Składa się z rozmieszczonych w kilku miejscach czujek, centrali alarmowej, manipulatora i sygnalizatora. Naruszenie stref chronionych (wejście intruza na teren działki, włamanie do domu albo pojawienie się dymu czy ulatniającego się gazu) jest wyłapywane przez czujki, a sygnał o niebezpieczeństwie przekazywany jest do centrali. Ta uruchamia alarm, a sygnał o zdarzeniu przekazuje do agencji ochrony, z którą podpisana jest umowa.

 

Katarzyna Głowacz

 

Pełna wersja artykułu: Systemy alarmowe, domofony

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje