Systemy odwodnień

Systemy odwodnień
Dlaczego w niektórych domach piwnice są wilgotne, a nawet trzeba z nich odpompowywać wodę? Czy można temu zapobiec, kiedy buduje się nowy dom? Można. Trzeba porządnie zaizolować fundamenty, a wokół budynku wykonać drenaż i system odwodnienia liniowego.
System odwodnień

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy, a jeszcze lepiej – przed kupnem działki – należy sprawdzić, na jakim gruncie ma stanąć nasz wymarzony dom.

Badanie gruntu

Najlepiej, jeżeli warunki gruntowo-wodne zbada profesjonalna firma geotechniczna. Wykona ona na działce kilka odwiertów i określi, jaka jest struktura gruntu i poziom wód gruntowych. Z wyników badań dowiemy się, czy podłoże jest przepuszczalne i na jakiej głębokości się to zmienia. Może się okazać, że badania trzeba powtarzać co kilka miesięcy, aby określić, jak zmienia się poziom wód gruntowych w ciągu roku i jaki był poziom najwyższy. Wynik zadecyduje o tym, czy możemy wybudować piwnice, a czasem może postawić pod znakiem zapytania kupno działki.

 

Pomocny w ocenie warunków gruntowych na działce może być wywiad wśród sąsiadów: czy mają piwnice, a jeśli tak, to czy są one okresowo zalewane. Jeżeli w naszej okolicy wszystkie domy są niepodpiwniczone, może to oznaczać wysoki poziom wód gruntowych. A wtedy warto zrewidować plany budowy domu z piwnicą.

 

O poziomie wód gruntowych i rodzaju gruntu świadczyć też może rodzaj roślinności na naszym terenie. Jeżeli w pobliżu rośnie lasek sosnowy, raczej nie grozi nam zalewanie piwnic. Ale położone niedaleko stawy lub typowa roślinność wodna trzcina, sitowie itp.) świadczą o tym, że nasza działka leży na terenie podmokłym.

Sposoby na nadmiar wody

Z nadmiarem wody na działce można walczyć na dwa sposoby.
Jeżeli problemem jest niekorzystny dla fundamentów zbyt wysoki poziom wód gruntowych, można go obniżyć za pomocą drenażu opaskowego. Gdy woda zalega na powierzchni terenu, stosuje się odwodnienie liniowe.

Drenaż opaskowy

Wykonuje się go wokół fundamentów budynku, aby zbierać nadmiar wody deszczowej spływającej w głąb gruntu i spowodować, by poziom wód gruntowych znalazł się poniżej poziomu posadzki w piwnicy. Drenaż może być niezbędny zarówno wokół budynku z piwnicami, jak i wokół budynku niepodpiwniczonego, jeśli tego wymagają warunki gruntowe i wodne.

 

Najważniejszym elementem systemu są rury drenarskie – z otworami na całym obwodzie, przez które do środka wpływa woda. Układa się je ze spadkiem w pożądanym kierunku, tak by wodę można było odprowadzić poza obręb budynku. Rury drenarskie zrobione są zazwyczaj z tworzyw sztucznych – PVC lub PE – albo z ceramiki, na przykład kamionkowe. Najpopularniejsze są rury z tworzyw, bo najłatwiej się je profiluje, są lekkie i łatwe w transporcie, a także odporne na uszkodzenia.

 

Drenażem otacza się zewnętrzne ściany fundamentowe, umieszczając rury mniej więcej w połowie wysokości ławy fundamentowej. Spód rury powinien znajdować się minimum 20 cm poniżej górnej krawędzi ławy, ale nie może znaleźć się poniżej jej dolnej krawędzi, bo wtedy woda mogłaby się dostawać pod fundament i podmywać go.

 

Odległość rur drenarskich od fundamentów zależy od tego, kiedy układa się drenaż:
  • obok ścian fundamentowych, jeśli dzieje się to w czasie prac budowlanych,
  • w odległości 2–3 m od ścian wokół gotowego już budynku.
Drenaż powinno się zabezpieczyć materiałem zwanym geowłókniną przed napływaniem wraz z wodą cząsteczek gruntu; można też na ciągi drenarskie zastosować od razu rury owinięte otuliną, z filtrem, który zabezpieczy ich otwory przed zatykaniem przez cząstki gruntu. Zależnie od rodzaju gruntu stosuje się włókniny:
  • z włókien kokosowych – w gruntach gliniastych,
  • z tworzyw sztucznych – w grubo- i drobnoziarnistych (żwirowych i piaskowych).
W miejscach załamań trasy rur, czyli przy każdym narożniku budynku, należy zainstalować studzienki rewizyjne. W przyszłości umożliwią one przepłukiwanie rur drenarskich i usuwanie w ten sposób osadzonego w nich szlamu i piasku. Studzienki rewizyjne przykrywa się zdejmowanymi pokrywami. Można kupić gotowe, prefabrykowane elementy lub wykonać je z rur kanalizacyjnych.

 

Jeremi Elżanowski

 

Pełna wersja artykułu: Systemy odwodnień

Pozostałe artykuły z tego numeru
Jak się (nie) robi trawnik
W lutym zapadła decyzja – robimy wreszcie porządek na naszej dzikiej, zarośniętej chwastami i krzewami działce o powierzchni 5000 m2. Zakładamy trawnik, zwykły trawnik, bez jakiegoś specjalnego przeznaczenia. Po zebranych później doświadczeniach nigdy już nie powiem, że założenie zwykłego trawnika to łatwa i prosta sprawa.
Jak się (nie) robi trawnik
Himalaje bezczelności
Jakiś czas temu Mehmet Ali Agca – zamachowiec, który 13 maja 1981 roku strzelał do Jana Pawła II, zakomunikował światu, że będzie ubiegał się o polskie obywatelstwo. Komentując to oświadczenie, polski minister spraw zagranicznych Radek Sikorski przypomniał serię popularnych dowcipów o... szczycie bezczelności. Jednak absolutne zuchwalstwo nie jest bynajmniej wyłączną cechą zawodowych morderców. Równie bezczelne potrafią być firmy, które handlują w Polsce sprzętem o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Himalaje bezczelności
Panele czy parkiet?
Pytanie czytelnika: Dom, który z mężem budujemy, powoli przyjmuje realne kształty. Już niedługo przystąpimy do najciekawszej fazy budowy – wykańczania. Nie wiemy, jaką zrobić posadzkę: wybrać tradycyjny parkiet czy panele. Czym się różnią – oprócz ceny? Na co zwrócić uwagę, kupując te materiały?
Panele czy parkiet?
Pompa ciepła
Wybory, wybory, wybory. Najpierw najtrudniejsza decyzja – wybór ogrzewania pompą ciepła. Potem wybór jednego z kilku możliwych systemów ogrzewania. Wreszcie wybór producenta i modelu pompy ciepła.
Pompa ciepła
Światło w domu i ogrodzie
Światło nie tylko ułatwia poruszanie się w przestrzeni i pomaga w pracy. Jest też ozdobą domu czy ogrodu, wydobywa z mroku przedmioty i detale, podkreśla urok roślin, może poprawić proporcje pomieszczeń i co niezwykle ważne – buduje nastrój.
Światło w domu i ogrodzie
Podłogi i posadzki
Wyremontowane posadzki to nie tylko ładniejsze wnętrza. Przy okazji remontu można poprawić ocieplenie, wyciszyć dom, a nawet zmienić ogrzewanie na podłogowe.
Podłogi i posadzki
Internet w domu
Dziś dostęp do Internetu można uzyskać na wiele sposobów – przez kabel telewizyjny, telefoniczny, przez połączenie satelitarne, radiowe, przez sieć telefonii komórkowej bądź sieć energetyczną. Które rozwiązanie jest najlepsze? Od czego powinniśmy uzależniać wybór?
Internet w domu
Kamień w domu i w ogrodzie
Nie trzeba wcale wydać majątku na kamienne elementy we wnętrzu i w ogrodzie. Można bowiem użyć kamienia wydobywanego w najbliższej okolicy, a podjazdy i alejki, zamiast drogimi płytami, wyłożyć tańszą kostką.
Kamień w domu i w ogrodzie
Osłony okienne
Zasadą słonecznej architektury jest optymalne wykorzystanie energii słońca. To zaś oznacza nie tylko dogrzewanie domu zimą, gdy cenny jest każdy promień, ale też ochronę przed nadmiarem ciepła i światła podczas upałów.
Osłony okienne
Tarasy
Poranna kawa, podwieczorki i kolacje na tarasie to marzenia niejednego właściciela domu z ogródkiem. Ale marzenia nie spełniają się łatwo... Budowa tarasu jest sporym przedsięwzięciem – zarówno dla konstruktora, jak i wykonawcy.
Tarasy
Systemy alarmowe, domofony
Dom w pięknej okolicy. Bezpiecznie, nie zdarzają się włamania. Relacje sąsiedzkie znakomite – sąsiedzi mają oko na swoje domy. Sielanka... ale nawet w takiej sytuacji lepiej dmuchać na zimne i zamontować dobry system alarmowy.
Systemy alarmowe, domofony
Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe
Co wybrać: tradycyjne grzejniki czy może ogrzewanie podłogowe? W sklepach kuszą rozmaite grzejące rurki albo nawet płyty z marmuru, przecież w ogrzewaniu nie wygląd urządzeń jest najważniejszy, lecz ich skuteczność. A może uda się połączyć jedno z drugim?
Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe
Kotły gazowe i olejowe
Nowoczesne rozwiązania techniczne, usprawnienia, dzięki którym kotły mają coraz większą sprawność... Jak się w tym wszystkim nie zgubić? Po prostu zacząć od początku: wybrać odpowiednie paliwo, typ kotła, a dopiero potem markę. I pamiętać, że najlepszy kocioł to taki, który jest najtańszy w eksploatacji!
Kotły gazowe i olejowe
Kotły na paliwa stałe
Wygodny w obsłudze kocioł na węgiel lub drewno? Owszem, to możliwe. Nowoczesne kotły na paliwo stałe nie brudzą, nie kopcą i grzeją przez całą dobę. A dosypywać paliwa możemy nawet raz na kilka dni.
Kotły na paliwa stałe
Dom bez mostków termicznych
Jednym z podstawowych warunków budownictwa energooszczędnego jest budowa przegród zewnętrznych bez mostków termicznych. Wydaje się, że jest to łatwe do spełnienia. Jednak praktyka wykazuje, że to nieprawda. Można się o tym przekonać, wykonując zdjęcia termowizyjne nowych domów jednorodzinnych. Niemal w każdym jest od kilku do kilkudziesięciu mostków termicznych.
Dom bez mostków termicznych
Ściany działowe
Ściany działowe tym się różnią od nośnych, że oprócz własnego ciężaru nie przenoszą żadnych innych obciążeń przekazywanych przez elementy konstrukcji domu. Skoro dzielą dom na pomieszczenia, powinny być funkcjonalnie rozlokowane i dobrze izolować przed hałasem.
Ściany działowe
Okna, drzwi
Kiedy na budowie zapowiada się montaż okien i drzwi, wkrótce stanie się ona domem. Ta zmiana kosztuje przeciętnie 30 000–40 000 złotych.
Okna, drzwi
Dworek pod skrzydłami
Choć otaczający go ogród jest jeszcze młody, dom już nieraz dawał schronienie ptakom, ulubieńcom właścicielki. Przylatują z nieodległych lasów, z nadwiślańskich łozin, znad pobliskiego jeziorka objętego strefą rezerwatu. Widocznie doskonale wiedzą, gdzie są mile widziane.
Dworek pod skrzydłami
Dworek pod skrzydłami
Choć otaczający go ogród jest jeszcze młody, dom już nieraz dawał schronienie ptakom, ulubieńcom właścicielki. Przylatują z nieodległych lasów, z nadwiślańskich łozin, znad pobliskiego jeziorka objętego strefą rezerwatu. Widocznie doskonale wiedzą, gdzie są mile widziane.
Dworek pod skrzydłami
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz