Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2008
Kamień w domu i w ogrodzie
Nie trzeba wcale wydać majątku na kamienne elementy we wnętrzu i w ogrodzie. Można bowiem użyć kamienia wydobywanego w najbliższej okolicy, a podjazdy i alejki, zamiast drogimi płytami, wyłożyć tańszą kostką.
Kamień w ogrodzie
 (fot. Semmelrock)

Kamień konkuruje z wieloma materiałami do wykańczania domu i ogrodu. Jest bardzo trwały i ceni się go za szlachetne piękno oraz niepowtarzalność kolorów i deseni: z czasem nawet zyskuje na wyglądzie. W ogrodzie wtapia się w naturalne środowisko, pokrywając się patyną, we wnętrzach jest prawie niezniszczalny – kamienne płyty podłogowe mogą być poddawane wielokrotnej renowacji.

 

Odpowiednio dobrany pasuje zarówno do wnętrz stylizowanych na historyczne, jak i domów w stylu wiejskim czy nowoczesnym, minimalistycznym. Nie można go nie zauważyć – przyciąga efektownym wyglądem, kojarzony jest z luksusem i prestiżem. Nie musi być sprowadzany z zamorskich kamieniołomów – krajowe kamienie są wystarczająco efektowne.

 

Zastanawiając się nad wykończeniem domu i ogrodu, pomyślmy o nich w kontekście harmonijnej całości – także z najbliższym otoczeniem. Kamień jest szlachetnym materiałem wykończeniowym – podkreśla urodę roślin w ogrodzie, naturalnie wygląda na nawierzchni alejek, godnie prezentuje się na tarasie, dostojnie – w ogrodzeniu.

 

Jest bardzo wyrazisty i trzeba go stosować umiejętnie, na przykład na niewielkiej działce lepiej będzie wyglądać ogrodzenie z kamiennych słupków połączonych ażurowymi przęsłami lub z rzędowo ułożonych piaskowców i jasnych sztachet drewnianych niż pełny mur kamienny, który byłby zbyt przytłaczający. Ale zacznijmy od wnętrza...

W domu...

Gdy już zdecydujemy, że do robót wykończeniowych w domu użyjemy kamienia, zastanówmy się nad jego funkcjonalnością. Oprócz wyglądu, zwróćmy uwagę na twardość, ścieralność, porowatość i nasiąkliwość. Tylko kamień odpowiednio dobrany i poddany stosownej obróbce będzie nam dobrze służył przez długie lata. W pomieszczeniach mieszkalnych kamieniem wykładamy najczęściej podłogi.

 

Posadzki
Na posadzki najczęściej używa się granitu, marmuru, trawertynu. Posadzka kamienna jest idealna nad ogrzewanie podłogowe – nagrzewa się wolniej niż płytki ceramiczne, ale dłużej utrzymuje ciepło. Posadzki z kamienia układa się zwykle na parterach, są bowiem dużym obciążeniem dla stropu.

 

Kuchnie. Kamień przeznaczony na posadzkę w kuchni musi sprostać wielu wymaganiom – powinien być twardy, nieścieralny, nienasiąkliwy i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wygrywa tutaj granit – wytrzymały, odporny na wilgoć i pękanie, na zmiany temperatury i działanie agresywnych środków czyszczących. Wymaga też najmniej zabiegów, nie trzeba go nawet impregnować. Na posadzki stosuje się też marmur, choć do kuchni ten kamień się nie nadaje, bo łatwo na nim robią się nieusuwalne plamy, a narażony na działanie wilgoci matowieje i pokrywa się siatką rys. W kuchni używa się środków do usuwania kamienia z baterii, które na marmurze zostawiają nie tylko plamy, lecz również wżery. Tak samo zadziała plasterek cytryny, który spadł na podłogę i przeleżał przez noc niesprzątnięty. Marmur pod wpływem wielu substancji używanych w gospodarstwie domowym przebarwia się i traci połysk. Pasuje zresztą bardziej do salonu niż do kuchni.

 

Uwaga! Na posadzkę w kuchni nie nadaje się kamień polerowany, bo byłaby zbyt śliska.

 

Salon. Marmur – nawet ułożony w salonie, a więc nienarażony na zaplamienie czy działanie kwasów spożywczych – wymaga regularnej impregnacji. Obrobiony i polerowany nadaje wnętrzom klasyczny i elegancki charakter.

 

Korytarze. W ciągach komunikacyjnych – holach i korytarzach – bardzo dobrze sprawdza się posadzka granitowa – odporna na ścieranie, oddziaływanie kwasów i tłuszczów. Hole wyłożone marmurem trzeba odpowiednio zabezpieczyć, bowiem drobiny i ziarna piasku powodują matowienie i zarysowania. Posadzkę taką należy chronić przed nanoszeniem piasku przez ułożenie dwóch wycieraczek z tworzywa sztucznego – dwumetrowej przed drzwiami wejściowymi, metrowej – za progiem.

 

Łazienka. W łazienkach dobrze się prezentują granity i marmury, doskonale sprawdza się też trawertyn – kamień o ciekawej, porowatej strukturze – słoneczny i ciepły, ale zarazem ascetyczny, polecany do eleganckich, minimalistycznych wnętrz. Pokoje kąpielowe ładnie wyglądają wyłożone trawertynem w całości, mniejsze łazienki – ozdobione tylko trawertynowymi detalami. Ze względu na porowatą strukturę, do wykorzystania w łazienkach przystosowuje się go przez wypełnienie otworów żywicą lub przezroczystym silikonem, zaimpregnowanie i wypolerowanie. Zabiegi te zabezpieczają przed działaniem wilgoci i zabrudzeniami.

 

Olimpia Wolf

 

Pełna wersja artykułu: Kamień w domu i w ogrodzie

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny