Osłony okienne

Osłony okienne
Zasadą słonecznej architektury jest optymalne wykorzystanie energii słońca. To zaś oznacza nie tylko dogrzewanie domu zimą, gdy cenny jest każdy promień, ale też ochronę przed nadmiarem ciepła i światła podczas upałów.
Osłony okienne
 (fot. Fakro)

Nadmiar słońca w pomieszczeniach prowadzi do przegrzewania się pomieszczeń, a ze względu na silne natężenie światła i ostre kontrasty powoduje dyskomfort dla oczu. Niekorzystnym efektom nasłonecznienia można na szczęście zapobiec, jeśli zastosuje się wewnętrzne lub zewnętrzne rolety, żaluzje albo markizy. Dzięki specjalnym mechanizmom można nimi przysłaniać okno na każdej jego wysokości.

Rolety wewnętrzne

Są to maty zasłonowe lub pasy tkaniny, których zadaniem jest przefiltrowywanie światła. Jeśli są nawinięte na rolkę, mamy do czynienia z roletą zwijaną. Ruch tak skonstruowanej przesłony możliwy jest dzięki układowi linek i bloczków przytwierdzonych do dolnej i górnej części rolety; sterując linkami, zwijamy osłonę. Do opuszczania i podnoszenia rolet może też służyć obrotowy drążek – wówczas są one wyposażone w mechanizm łańcuszkowy lub sprężynowy samoblokujący.

 

Zwój rolety może być widoczny lub ukryty w listwie przy górnej krawędzi okna. Kasety z rolką mocuje się do skrzydła okiennego, ościeżnicy okna bądź do ściany powyżej ościeża. Warto dodać, że do zamontowania rolet nie jest konieczne wiercenie otworów w ramiaku okiennym – można je przymocować za pomocą specjalnego uchwytu-imadełka lub przykleić do ramy okna wzmocnioną taśmą piankową.

 

Nie wszystkie rolety wyposażone są w mechanizm zwijany, są też rolety podnoszone na różne sposoby. Dużą popularnością wśród tych osłon cieszą się rolety rzymskie, do których podszewki przymocowane są poziomo w regularnych odstępach listewki bądź pręty metalowe. Do tych elementów przyczepione są kółka, przez które wzdłuż rolety biegną linki. Zebrane po jednej stronie rolety, linki te zabezpieczone są końcówką. Roleta rzymska może działać także w systemie łańcuszkowym.

 

Wówczas w materiał nie wszywa się listewek, a sznurki podczepione są na dole do rurki obciążającej. Na rurze nawojowej zamontowane są szpulki nawojowe do sznurków. Materiał przyczepiony jest (np. rzepami) do górnej osłony rolki nawojowej. Ruch rolki podciąga rurkę obciążającą i nawija sznurki zasłony – w ten sposób materiał zaczyna się marszczyć i tym samym podnosić.

 

Roleta podnoszona może być także rozpostarta na hakach – ona również ma metalowe pręty bądź drewniane listewki wszyte w tkaninę – te jednak wystają poza powierzchnię osłony, tak aby można było zaczepić je na hakach, przymocowanych do ściany po obu stronach okna.

 

Rolety podnoszone można utrzymać na odpowiedniej wysokości również przez podwiązywanie zebranej tkaniny długimi trokami do pręta górnego.

 

Tradycyjną roletę można zastąpić:
  • roletozasłoną, która przylega do okna dzięki bocznym prowadnicom, lub
  • przesuwnymi panelami z prowadnicami – górną i dolną – ta druga może być ukryta w podłodze, aby nie przeszkadzała w chodzeniu. Panele wykonuje się ze szkła – matowego lub piaskowanego, sklejki drewnianej, płyt fornirowanych, a także zwykłych tkanin naciągniętych na specjalną ramę.
Podstawowym zadaniem rolet wewnętrznych jest przefiltrowywanie światła.

Rolety zewnętrzne

Są to osłony, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie okien przed włamaniem. Główny element rolety zewnętrznej – zwany pancerzem lub płaszczem, zbudowany jest z poziomych listew (profili). Listwy rolet zewnętrznych połączone są na krawędziach ruchomymi zaczepami – dzięki czemu możliwe jest nawinięcie rolety na wał schowany w kasecie (zwanej też skrzynką). Listwy pancerza wytwarza się z blachy aluminiowej, stalowej lub z PVC; mogą być jedno- bądź dwuwarstwowe – i te wypełniane są pianką poliuretanową.

 

Płaszcz rolety porusza się po aluminiowych prowadnicach bocznych przymocowanych do ościeża okiennego. Prowadnice wyposażone są w uszczelki gumowe, które tłumią hałas powstający podczas poruszania roletą.

 

Roleta może być nawijana na wał ręcznie za pomocą linki, paska lub korby albo mechanicznie – przez silnik elektryczny. Pierwsze dwa sposoby nadają się do niewielkich rolet z aluminium w wersji lekkiej lub PVC. Korba jest niezbędna do większych rolet – o powierzchni przekraczającej 3 m2.

 

Dzięki roletom dwuwarstwowym, które mają izolacyjność cieplną i akustyczną proporcjonalną do grubości wypełnienia piankowego, w sezonie grzewczym można liczyć na znaczne (do 25%) ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia z osłonami. Latem rolety zewnętrzne mogą przyczyniać się do obniżenia temperatury w pomieszczeniu nawet o 8°C.

 

Najmocniejsze z rolet, zaprojektowane do ochrony przeciwłamaniowej, wyposażone są w specjalne zabezpieczenia – takie jak wzmocnienie dolnej listwy, maskownice prowadnicy, zamek montowany w dolnej lub środkowej części pancerza oraz rygiel ręczny. Warto wiedzieć, że najtrudniej sforsować rolety zewnętrzne montowane w świetle okna.

 

Ciekawą propozycją są rolety zintegrowane ze zwijaną siatką przeciw owadom. Mają one dwa wały i prowadnice o podwójnych szynach: zewnętrznej, do prowadzenia rolety, i drugiej, bliżej okna, do prowadzenia siatki, dzięki czemu siatkę można opuszczać niezależnie.

 

Emilia Rosłaniec

Pełna wersja artykułu: Osłony okienne

Pozostałe artykuły z tego numeru
Jak się (nie) robi trawnik
W lutym zapadła decyzja – robimy wreszcie porządek na naszej dzikiej, zarośniętej chwastami i krzewami działce o powierzchni 5000 m2. Zakładamy trawnik, zwykły trawnik, bez jakiegoś specjalnego przeznaczenia. Po zebranych później doświadczeniach nigdy już nie powiem, że założenie zwykłego trawnika to łatwa i prosta sprawa.
Jak się (nie) robi trawnik
Himalaje bezczelności
Jakiś czas temu Mehmet Ali Agca – zamachowiec, który 13 maja 1981 roku strzelał do Jana Pawła II, zakomunikował światu, że będzie ubiegał się o polskie obywatelstwo. Komentując to oświadczenie, polski minister spraw zagranicznych Radek Sikorski przypomniał serię popularnych dowcipów o... szczycie bezczelności. Jednak absolutne zuchwalstwo nie jest bynajmniej wyłączną cechą zawodowych morderców. Równie bezczelne potrafią być firmy, które handlują w Polsce sprzętem o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Himalaje bezczelności
Panele czy parkiet?
Pytanie czytelnika: Dom, który z mężem budujemy, powoli przyjmuje realne kształty. Już niedługo przystąpimy do najciekawszej fazy budowy – wykańczania. Nie wiemy, jaką zrobić posadzkę: wybrać tradycyjny parkiet czy panele. Czym się różnią – oprócz ceny? Na co zwrócić uwagę, kupując te materiały?
Panele czy parkiet?
Pompa ciepła
Wybory, wybory, wybory. Najpierw najtrudniejsza decyzja – wybór ogrzewania pompą ciepła. Potem wybór jednego z kilku możliwych systemów ogrzewania. Wreszcie wybór producenta i modelu pompy ciepła.
Pompa ciepła
Światło w domu i ogrodzie
Światło nie tylko ułatwia poruszanie się w przestrzeni i pomaga w pracy. Jest też ozdobą domu czy ogrodu, wydobywa z mroku przedmioty i detale, podkreśla urok roślin, może poprawić proporcje pomieszczeń i co niezwykle ważne – buduje nastrój.
Światło w domu i ogrodzie
Systemy odwodnień
Dlaczego w niektórych domach piwnice są wilgotne, a nawet trzeba z nich odpompowywać wodę? Czy można temu zapobiec, kiedy buduje się nowy dom? Można. Trzeba porządnie zaizolować fundamenty, a wokół budynku wykonać drenaż i system odwodnienia liniowego.
Systemy odwodnień
Podłogi i posadzki
Wyremontowane posadzki to nie tylko ładniejsze wnętrza. Przy okazji remontu można poprawić ocieplenie, wyciszyć dom, a nawet zmienić ogrzewanie na podłogowe.
Podłogi i posadzki
Internet w domu
Dziś dostęp do Internetu można uzyskać na wiele sposobów – przez kabel telewizyjny, telefoniczny, przez połączenie satelitarne, radiowe, przez sieć telefonii komórkowej bądź sieć energetyczną. Które rozwiązanie jest najlepsze? Od czego powinniśmy uzależniać wybór?
Internet w domu
Kamień w domu i w ogrodzie
Nie trzeba wcale wydać majątku na kamienne elementy we wnętrzu i w ogrodzie. Można bowiem użyć kamienia wydobywanego w najbliższej okolicy, a podjazdy i alejki, zamiast drogimi płytami, wyłożyć tańszą kostką.
Kamień w domu i w ogrodzie
Tarasy
Poranna kawa, podwieczorki i kolacje na tarasie to marzenia niejednego właściciela domu z ogródkiem. Ale marzenia nie spełniają się łatwo... Budowa tarasu jest sporym przedsięwzięciem – zarówno dla konstruktora, jak i wykonawcy.
Tarasy
Systemy alarmowe, domofony
Dom w pięknej okolicy. Bezpiecznie, nie zdarzają się włamania. Relacje sąsiedzkie znakomite – sąsiedzi mają oko na swoje domy. Sielanka... ale nawet w takiej sytuacji lepiej dmuchać na zimne i zamontować dobry system alarmowy.
Systemy alarmowe, domofony
Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe
Co wybrać: tradycyjne grzejniki czy może ogrzewanie podłogowe? W sklepach kuszą rozmaite grzejące rurki albo nawet płyty z marmuru, przecież w ogrzewaniu nie wygląd urządzeń jest najważniejszy, lecz ich skuteczność. A może uda się połączyć jedno z drugim?
Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe
Kotły gazowe i olejowe
Nowoczesne rozwiązania techniczne, usprawnienia, dzięki którym kotły mają coraz większą sprawność... Jak się w tym wszystkim nie zgubić? Po prostu zacząć od początku: wybrać odpowiednie paliwo, typ kotła, a dopiero potem markę. I pamiętać, że najlepszy kocioł to taki, który jest najtańszy w eksploatacji!
Kotły gazowe i olejowe
Kotły na paliwa stałe
Wygodny w obsłudze kocioł na węgiel lub drewno? Owszem, to możliwe. Nowoczesne kotły na paliwo stałe nie brudzą, nie kopcą i grzeją przez całą dobę. A dosypywać paliwa możemy nawet raz na kilka dni.
Kotły na paliwa stałe
Dom bez mostków termicznych
Jednym z podstawowych warunków budownictwa energooszczędnego jest budowa przegród zewnętrznych bez mostków termicznych. Wydaje się, że jest to łatwe do spełnienia. Jednak praktyka wykazuje, że to nieprawda. Można się o tym przekonać, wykonując zdjęcia termowizyjne nowych domów jednorodzinnych. Niemal w każdym jest od kilku do kilkudziesięciu mostków termicznych.
Dom bez mostków termicznych
Ściany działowe
Ściany działowe tym się różnią od nośnych, że oprócz własnego ciężaru nie przenoszą żadnych innych obciążeń przekazywanych przez elementy konstrukcji domu. Skoro dzielą dom na pomieszczenia, powinny być funkcjonalnie rozlokowane i dobrze izolować przed hałasem.
Ściany działowe
Okna, drzwi
Kiedy na budowie zapowiada się montaż okien i drzwi, wkrótce stanie się ona domem. Ta zmiana kosztuje przeciętnie 30 000–40 000 złotych.
Okna, drzwi
Dworek pod skrzydłami
Choć otaczający go ogród jest jeszcze młody, dom już nieraz dawał schronienie ptakom, ulubieńcom właścicielki. Przylatują z nieodległych lasów, z nadwiślańskich łozin, znad pobliskiego jeziorka objętego strefą rezerwatu. Widocznie doskonale wiedzą, gdzie są mile widziane.
Dworek pod skrzydłami
Dworek pod skrzydłami
Choć otaczający go ogród jest jeszcze młody, dom już nieraz dawał schronienie ptakom, ulubieńcom właścicielki. Przylatują z nieodległych lasów, z nadwiślańskich łozin, znad pobliskiego jeziorka objętego strefą rezerwatu. Widocznie doskonale wiedzą, gdzie są mile widziane.
Dworek pod skrzydłami
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz