Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2008
Oświetlenie wewnętrzne
Potrzeba zainstalowania w domu oświetlenia sztucznego jest dla każdego oczywista. Czy równie powszechna jest świadomość wpływu światła na samopoczucie, efektywność pracy oraz na funkcjonalność wnętrza?
(fot. Milantex)

Podział domu na pomieszczenia o określonych funkcjach lub na tzw. strefy – jeśli są w nim otwarte przestrzenie – odpowiada charakterowi wykonywanych w tych miejscach czynności. Planując oświetlenie w danym pomieszczeniu, należy dostosować je do konkretnego miejsca.

 

Korzystać przy tym można z trzech typów oświetlenia: ogólnego, miejscowego – inaczej kierunkowego – oraz dekoracyjnego, zwanego także akcentującym. Aby spełniały one przydzielone im funkcje, przed ustaleniem przebiegu instalacji oświetleniowej powinno się wstępnie zaaranżować pomieszczenia: rozplanować poszczególne strefy, a następnie wyprowadzić odpowiednią liczbę punktów elektrycznych, umożliwiających montaż gniazd kontaktowych i wybranych opraw.

 

I choć nie jest łatwo przewidzieć już na etapie budowy, w którym miejscu będzie stał fotel z lampą obok, to warto się nad tym zastanowić, aby uniknąć kłopotów związanych z kuciem ścian lub przeciąganiem przez pomieszczenia przedłużaczy. 

Typy i funkcje oświetlenia

Oświetlenie ogólne – to główne źródło światła w pomieszczeniu. Jego zadaniem jest równomierne rozświetlenie pomieszczenia, do czego używa się następujących źródeł światła: - oprawy sufitowe dające światło rozproszone lub bezpośrednie: plafoniery, ży­randole, lampy wiszące albo lampki i ­reflektorki; - halogeny rozmieszczone na suficie.

W pomieszczeniach ze skośnym sufitem tradycyjne oświetlenie ogólne można zastąpić systemem linkowym, umożliwiającym instalację w trudno dostępnych miejscach. Ruchome reflektorki umożliwiają równomierne oświetlenie całego pomieszczenia.

Oświetlenie miejscowe. Służy do oświetlenia wybranych obszarów, w których wykonuje się stale określone czynności. Jego silny strumień powinien zapewnić odpowiednią jasność dla poszczególnych prac, a także pobudzać do działania, natomiast przytłumiony powinien sprzyjać odprężeniu. Jako oświetlenie miejscowe służą lampy stojące, stołowe i podłogowe.

Oświetlenie dekoracyjne służy do podkreślenia wybranych fragmentów wnętrza i tworzenia w nim nastroju. Za jego pomocą możemy wydobyć strukturę powierzchni i kształt oświetlanego przedmiotu. Do celów dekoracyjnych stosuje się lampy na wysięgnikach lub reflektorki halogenowe.  

Salon  W tej części domu warto połączyć oświetlenie ogólne z miejscowym, ponieważ salon łączy kilka funkcji. To tu spędzamy najwięcej czasu z rodziną, tu też spotykamy się ze znajomymi. Równie często właśnie salon wybieramy jako miejsce odpoczynku: w nim czytamy książki, oglądamy telewizję lub po prostu znajdujemy chwilę na relaks. Do poszczególnych funkcji najodpowiedniejsze są:

– do odpoczynku
– światło miękkie i ciepłe,
– do oglądania telewizji
– ustawiona niedaleko telewizora lampka, której światło jest skierowane na ścianę za nim, aby rozpraszała mrok, bo wtedy nasze oczy będą się mniej męczyły. Klosz tej lampki nie powinien być zbyt jasny, aby nie odbijał się w telewizorze.

Aby można było swobodnie regulować wybrane źródło światła, warto w salonie zastosować kilka różnych obwodów. Dobrze, jeśli światło miejscowe nie jest zamontowane na stałe: lepiej, jeśli jego ustawienie można dostosowywać do potrzeb.

Gabinet Optymalne oświetlenie dla domowego biura daje lampa z teleskopowym ramieniem, której światło można łatwo skierować w dowolną stronę. Aby nie tworzyć męczącego dla oczu kontrastu między punktowym oświetleniem a tłem, należy zastosować w gabinecie jasne światło górne. Ustawienie tych źródeł światła nie powinno tworzyć refleksów w zetknięciu z błyszczącą powierzchnią ekranu komputera.

Emilia Rosłaniec

Pełna wersja artykułu: Oświetlenie wewnętrzne

 

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje