Nie trać gruntu pod nogami

Nie trać gruntu pod nogami
Do kuchni i łazienki – kamień, gres lub płytki ceramiczne. Do salonu i holu – twardy dąb, a do sypialni – miękka sosna. Posadzka w całym domu nie musi być taka sama. Ważne by była dostosowana do intensywności użytkowania pomieszczeń.
(fot. Barlinek)

Wystrój mieszkania, meble, zasłony i kolory ścian możemy zmieniać często. Wymiana posadzki to poważne przedsięwzięcie, oznacza bowiem dość kosztowny i uciążliwy remont: wynoszenie mebli, usuwanie starej posadzki, wyrównywanie podłoża i układanie nowego wykończenia. Dlatego zanim zdecydujemy się na to, jaki materiał ułożymy, zobaczmy co mamy do wyboru.

Drewno

Podłogi drewniane wykonuje się głównie z drewna krajowego. Te z drzew liściastych są twardsze, a z iglastych bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, ale tańsze. Ostatnio coraz większą popularność zdobywają rozmaite gatunki drewna egzotycznego.

Mają one znakomite właściwości użytkowe. Kempas ma znacznie większą twardość niż nasz rodzimy dąb czy, uważany za szczególnie wytrzymały, klon kanadyjski. Natomiast tek czy iroko, zaimpregnowane naturalnymi olejkami, nadają się do układania w pomieszczeniach mokrych – np. w łazienkach.

Parkiet. Tradycyjna posadzka drewniana z deszczułek z twardego drewna liściastego –  dębu, buka, jesionu, brzozy ma najczęściej grubość 22 mm. W najpopularniejszym z typów parkietu dwa sąsiednie boki mają wpust, pozostałe dwa – pióro. Wokół dolnej części deszczułki biegnie wrąb tworzący mały, trapezowy rowek, w który wchodzi masa klejąca. Obecnie stosuje się nowoczesne kleje, w większości dyspersyjne. Parkiet można układać w różne wzory – jodełkę, cegiełkę, kwadraty, romby lub dodawać do niego ozdobne elementy.

Mozaika. Jest dużo cieńsza od parkietu. Wykonuje się ją z deszczułek z twardego drewna liściastego o wymiarach ok. 3x10 cm i grubości 8-10 mm. Ma formę kwadratowej płyty, składającej się z połączonych ze sobą małych elementów, ułożonych w kwadraty, prostokąty lub romby i naklejanych fabrycznie na arkusze papieru lub na siatkę termoplastyczną.

Panele z drewna klejonego warstwowo. W odróżnieniu od materiałów z drewna litego nie paczą się i nie ulegają zwichrowaniu pod wpływem wilgoci. Mają grubość 7–22 mm, (z czego 2,5–7 mm stanowi warstwa wierzchnia), długość 60–250 cm, a szerokość 7–17 cm.

Panele składają się z trzech warstw: dolnej – wykonanej ze sklejki, środkowej – z drewnianych listewek i warstwy wierzchniej, którą tworzą kilkumilimetrowej grubości deszczułki z twardego drewna (dębu, buka, klonu, wiśni, orzecha, jesionu, brzozy).

Warstwa wierzchnia może być woskowana albo lakierowana. Krawędzie, zwłaszcza mniejszych elementów, również mogą być wyprofilowane w pióro i wpust. Panele z desek klejonych warstwowo układa się jako pływające, to znaczy nie mocuje się ich na stałe do podłoża, lecz układa na matach z pianki. Maty izolują posadzkę cieplnie i akustycznie. Poszczególne panele łączy się na pióro i wpust klejem lub na zatrzaski. To drugie rozwiązanie nie tylko przyspiesza i ułatwia pracę, ale pozwala także na zdemontowanie podłogi bez zniszczenia jej elementów.

Aleksandra Kuśemierczyk, Joanna Dąbrowska

Pełna wersja artykułu: Wykańczanie posadzki

Pozostałe artykuły z tego numeru
Okna z PVC
Wybierając okna zwracamy uwagę przede wszystkim na cenę, a te z PVC są o 20–30% tańsze od drewnianych. Jeśli kupuje się okna do całego domu, trzeba na nie wydać minimum kilkanaście tysięcy złotych, a więc oszczędność może być spora.
Okna z PVC
Łazienka
Zabiegi pielęgnacyjne, wypoczynek, luksus, wygoda, styl – brzmi jak zaproszenie do ekskluzywnego centrum urody, a tymczasem to… opis niezwykłej łazienki, którą może mieć każdy z nas niewielkim nakładem kosztów.
Łazienka
Dobudowa ogrodu zimowego
Pół roku oglądamy w Polsce krajobrazy bez liści i trawy. Nawet, gdy już się pojawi żywa zieleń, czekamy na dobrą pogodę, żeby się nią cieszyć. A wśród zieleni w ogrodzie zimowym można spędzać miłe chwile przez cały rok.
Dobudowa ogrodu zimowego
Nawierzchnie i ogrodzenia
Ogrodzenie działki i odpowiednia nawierzchnia wpływają na komfort użytkowania ogrodu, jednak przy wyborze tych elementów miejmy wzgląd także na innych. Wysoki płot rzucający cień na posesję sąsiada grozi sporem, zaś słupki graniczne to świętość, pamiętajmy o tym przy budowie ogrodzenia.
Nawierzchnie i ogrodzenia
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne
Skrzypią, wypaczają się, nie domykają, nie izolują, nie tłumią, nie chronią – jednym słowem przeszkadzają. Drzwi – dowiedz się jak i co wybrać, aby nie żałować decyzji.
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne
Pierwsze ciepło
Czym jest falownik? Odpowiedź na to pytanie znają zapewne tylko nieliczni Czytelnicy. Tymczasem dzięki temu urządzeniu, pompa ciepła może działać sprawniej, a inwestor w wielu przypadkach nie ponosi kosztów związanych z montażem zbiornika buforowego.
Pierwsze ciepło
Tajemnica pompy ciepła
Roczne koszty ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody na poziomie 1500 zł, wydają się nierealnie niskie. Tymczasem dla użytkowników pomp ciepła to „normalka”.
Tajemnica pompy ciepła
Oświetlenie wewnętrzne
Potrzeba zainstalowania w domu oświetlenia sztucznego jest dla każdego oczywista. Czy równie powszechna jest świadomość wpływu światła na samopoczucie, efektywność pracy oraz na funkcjonalność wnętrza?
Oświetlenie wewnętrzne
Kominy i kominki
Na dziecięcych rysunkach z kominów leci dym. Naprawdę przez komin odprowadza się też spaliny z kotła gazowego lub olejowego, a także zanieczyszczone powietrze.
Kominy i kominki
(Prze)krój podłogi
Każdemu pomieszczeniu nadają specyficzny charakter. I choć na ogół oglądamy tylko ich wierzchnią warstwę, nie należy zapominać o tym, że są złożoną konstrukcją.
(Prze)krój podłogi
Maty kapilarne
Wiadomo, że pompa ciepła najlepiej współpracuje z podłogówką. Duża bezwładność cieplna podłogówki czasem może być wadą. Na przykład w funkcji chłodzenia latem. Lepszym rozwiązaniem są maty kapilarne w suficie lub w ścianach.
Maty kapilarne
Ocieplenie ze styropianu czy z wełny?
PYTANIE CZYTELNIKA Chcę ocieplić dom, ale nie mogę zdecydować co jest lepsze: styropian czy wełna? Opinii na ten temat jest równie dużo, co doradców. Większość zwraca uwagę na odporność ogniową wełny, ale jednocześnie zniechęca ryzyko jej zawilgocenia. A ze styropianem jest odwrotnie... REDAKCJA To naturalne, że każdy z producentów chwali przede wszystkim swój produkt. Wełna mineralna i styropian mają jednak tak różne właściwości, że do jednych zastosowań nadają się lepiej, a do innych gorzej.
Ocieplenie ze styropianu czy z wełny?
Ceramika czy bitum?
Pytanie czytelnika: Właśnie szukamy dla siebie odpowiedniego projektu domu. Rozważamy rozmaite rozwiązania, w tym także różne rodzaje pokrycia dachu. Najbardziej podobają się nam dachówki karpiówki i gonty bitumiczne. Wiem, że dachówki są ciężkie, a gonty lekkie. Czy więźba pod te ostatnie może być słabsza, a więc i tańsza?
Ceramika czy bitum?
Bezprzewodowy internet
Ten, kogo nęci bezprzewodowy dostęp do internetu, łatwo może się pogubić w gąszczu nowych technologii. Tymczasem umowę z konkretną firmą podpisuje się najczęściej na co najmniej rok. Przed tą decyzją warto się upewnić, która z dróg do sieci sprawdzi się w dłuższej perspektywie.
Bezprzewodowy internet
Instalacje inteligentne
Jeśli intensywność oświetlenia dostosuje się do pory dnia lub poziomu nasłonecznienia, zużycie prądu można zmniejszyć o połowę. Dzięki sterowaniu pracą źródła ciepła udaje się zaoszczędzić ponad 30% energii. Nic dziwnego, że domy wyposażone w taką automatykę nazywa się inteligentnymi.
Instalacje inteligentne
Instalacja odgromowa
W miejscu, gdzie uderza piorun, napięcie sięgać może kilkuset milionów woltów, a natężenie – 250 tysięcy amperów. Moc takiego wyładowania sięga 700 bilionów watów i potrafi w mgnieniu oka wywołać pożar domu.
Instalacja odgromowa
Instalacje alarmowe
Odstrasza złodzieja, woła o pomoc i ostrzega właściciela: wyje, piszczy i świeci lub bezgłośnie przesyła informacje o zagrożeniu. Dzięki niemu firma monitorująca może chronić dom i posesję, a czworonożny stróż spać spokojnie.
Instalacje alarmowe
Domofony i wideofony
Sam dzwonek przy furtce to już przeżytek. Teraz każdy wyposaża dom w domofon lub wideofon: zanim otworzy furtkę i wpuści gościa, może go usłyszeć i zobaczyć.
Domofony i wideofony
Projekt domu energooszczędnego
Szacuje się, że około 90% domów jednorodzinnych budowanych w Polsce powstaje na podstawie projektów katalogowych. Czy kupując projekt katalogowy można zbudować dom energooszczędny? Tak. Podpowiadamy jak wybrać dobry projekt.
Projekt domu energooszczędnego
Wznoszenie i ocieplanie
Decyzja, z czego i jak zbudować ściany zewnętrzne nowego domu, wydaje się budującym bardzo ważna. Tak naprawdę najważniejsze jest jednak to, czy zostaną starannie ocieplone.
Wznoszenie i ocieplanie
Z piwnicą czy bez?
Większość inwestorów, kierując się głównie ograniczeniem kosztów, buduje domy niepodpiwniczone. Jednak na małej działce lub skarpie budowa piwnicy może okazać się konieczna. Warto więc wiedzieć z czego i w jaki sposób ją zbudować.
Z piwnicą czy bez?
Mały, biały domek... czyli inwazja niszczycieli marzeń
Opowieść o wyjątkowo pechowym budowaniu w czasach, gdy fachowcy wyjechali do Anglii, a ceny poszybowały w górę. A jednak krzepi nasze serca niezłomna wola bohatera: "Wiem, że skończę ten nasz wymarzony dom, choćby niewiadomo co miało się jeszcze stać. Choćby na budowie pojawił się jeszcze legion partaczy. Poprawię po nich wszystko, co będę mógł i dam wreszcie swojej rodzinie to, o czym wszyscy od dawna marzymy".
Mały, biały domek... czyli inwazja niszczycieli marzeń
Mały, biały domek... czyli inwazja niszczycieli marzeń
Opowieść o wyjątkowo pechowym budowaniu w czasach, gdy fachowcy wyjechali do Anglii, a ceny poszybowały w górę. A jednak krzepi nasze serca niezłomna wola bohatera: "Wiem, że skończę ten nasz wymarzony dom, choćby niewiadomo co miało się jeszcze stać. Choćby na budowie pojawił się jeszcze legion partaczy. Poprawię po nich wszystko, co będę mógł i dam wreszcie swojej rodzinie to, o czym wszyscy od dawna marzymy".
Mały, biały domek... czyli inwazja niszczycieli marzeń
Najnowsze wydanie