Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2008
Instalacje alarmowe
Odstrasza złodzieja, woła o pomoc i ostrzega właściciela: wyje, piszczy i świeci lub bezgłośnie przesyła informacje o zagrożeniu. Dzięki niemu firma monitorująca może chronić dom i posesję, a czworonożny stróż spać spokojnie.
Instalacje alarmowe  
 (fot. IKEA)

By we własnym domu czuć się bezpiecznie i bez obaw wyjeżdżać na wakacje, nie wystarczy mieć groźnego psa i czujnych sąsiadów. Niezbędny jest system alarmowy – najlepiej taki, który współpracuje z systemem monitoringu oferowanym przez agencje ochrony.

Co to jest system alarmowy?

Składa się z rozmieszczonych w kilku miejscach czujek, centrali alarmowej, manipulatora i sygnalizatora. Naruszenie stref chronionych (wejście intruza na teren działki, włamanie do domu albo pojawienie się w nim dymu czy ulatniającego się gazu) jest wyłapywane przez czujki, a sygnał o niebezpieczeństwie przekazywany jest do centrali. Ta uruchamia alarm, a sygnał o zdarzeniu przekazuje do agencji ochrony, z którą mamy podpisaną umowę.

Czujki

Są najważniejszym elementem systemu alarmowego: to one wykrywają niebezpieczeństwo i uruchamiają system alarmowy. Spośród różnych ich typów w domach jednorodzinnych stosowane są najczęściej pasywne czujki podczerwieni i czujki dualne, rzadziej – czujki mikrofalowe lub ultradźwiękowe oraz czujki zbicia szyby.

 

 Zasada działania systemu alarmowego. Informacja o napadzie przesyłana jest przez czujki, pilota, ukryty przycisk i manipulator do centrali alarmowej, która uruchamia alarm, a sygnał o zdarzeniu przesyła np. do agencji monitorującej

Pasywne czujki podczerwieni (nazywane w skrócie PIR) pełnią funkcję detektorów ruchu, wykrywają bowiem ruch obiektu o temperaturze wyższej niż temperatura otoczenia. Kiedy więc w zasięgu działania czujki pojawi się człowiek, następuje włączenie alarmu. Pasywne czujki podczerwieni należy montować tak, aby wykrywały ruch człowieka przecinającego pod kątem prostym obszar ich pracy. Wybierając miejsce montażu powinno się wyeliminować takie, w których na czujkę padać może bezpośrednie lub odbite światło słoneczne. Nie należy też instalować czujek bezpośrednio nad źródłem ciepła oraz w pomieszczeniach, w których mogą występować gwałtowne zmiany temperatury powietrza.

 

Czujki podczerwieni mają średni zasięg 10–12 m, a ich kąt widzenia wynosi 90–120°.

 

Czujki ruchu a psy i koty

Niestety, najtańsze i najczęściej stosowane czujki reagują także na ruch każdego zwierzęcia, które znajdzie się w ich polu działania; w systemie z takimi czujkami alarm włączałby się na każdy niemal ruch pozostawionego w domu psa czy kota. Można temu zapobiec przez pozostawianie ich w zamkniętym pomieszczeniu, w którym alarm nie będzie uruchamiany. Jeśli zwierzę nie jest zbyt duże i nie chcemy ograniczać mu wolności, możemy założyć „mądrzejsze”, ale i droższe czujki odróżniające małego czworonoga od człowieka. Niektóre z nich mogą nawet analizować wielkość i kształt wykrytego obiektu oraz szybkość jego poruszania się i dzięki temu nie reagują na zwierzęta o masie nawet do 40 kg. Jeśli w domu ma zostawać duży pies, w systemie alarmowym nie można stosować czujek podczerwieni.

Czujki dualne. Każde urządzenie określane tą nazwą składa się z dwóch różnych czujek zamontowanych w jednej obudowie. Dzięki temu, że każda z nich pracuje inaczej i jest podatna na określone dla niej fałszywe alarmy, układ najskuteczniej eliminuje fałszywe alarmy, a równocześnie bardzo skutecznie wykrywa zagrożenia. Jeżeli czujka podczerwieni zareaguje np. na wzrost temperatury przy kominku, a współpracująca z nią druga czujka nie wykryje zagrożenia, alarm nie zostanie włączony.

 

Pasywna czujka podczerwieni   Czujka ruchu PIR   Czujka dymu
 
 Pasywna czujka podczerwieni (fot. Satel) Czujka ruchu PIR (fot. Robert Bosch Security Systems) Czujka dymu. Sygnalizuje optycznie i akustycznie pojawienie się dymu i przekazuje sygnał do centrali alarmowej informującej o włamaniu (fot. Polon-Alfa)

Czujki mikrofalowe. Działają one na podobnej zasadzie co aktywne czujki podczerwieni: wykrywają ruch obiektu w obszarze swej pracy. Mają jednak większy zasięg i można je montować w miejscach niewidocznych, dzięki czemu trudniej jest je wykryć i wyłączyć. Składają się z nadajnika i odbiornika w jednej obudowie i działają na zasadzie radaru: nadajnik wysyła mikrofale, które odbijają się od obiektu i wracają do odbiornika.

Czujka mikrofalowa wykrywa obiekt znajdujący się nawet za szybą lub cienką ścianką działową, o czym warto pamiętać, decydując o miejscu, w którym ją zamontujemy. Gdy czujkę zamontujemy naprzeciwko okna, może wzbudzać fałszywe alarmy, reagując na poruszającego się na zewnątrz kota, ptaka lub samochód. Niektóre czujki mogą odbierać sygnały ruchu nawet z sąsiedniego pomieszczenia.

Joanna Dąbrowska

Pełna wersja artykułu: Instalacje alarmowe

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje