Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2008
Pierwsze ciepło
Czym jest falownik? Odpowiedź na to pytanie znają zapewne tylko nieliczni Czytelnicy. Tymczasem dzięki temu urządzeniu, pompa ciepła może działać sprawniej, a inwestor w wielu przypadkach nie ponosi kosztów związanych z montażem zbiornika buforowego.
Pierwsze ciepło  

W domu Renaty i Ryszarda grudzień zeszłego roku był bardzo pracowity. Najpierw przedstawiciele firmy CLIMA KOMFORT ułożyli ogrzewanie podłogowe i podłączyli poszczególne obiegi do rozdzielaczy (relacja – „Budujemy Dom” 1-2/2008). Mniej więcej tydzień później specjalistyczna firma zalała rurki grzewcze warstwą jastrychu. Inwestorzy wykonali te prace zgodnie z zaleceniami i od końca grudnia posadzka przechodziła proces tzw. sezonowania, który powinien trwać minimum 28 dni. Na początku lutego nadszedł więc czas na wykonanie ostatnich prac montażowych w kotłowni oraz uruchomienie pompy ciepła.

Jeszcze jedna pompa ciepła

Największym gabarytowo (1710 x 600 x 720 mm) urządzeniem zamontowanym w pomieszczeniu, które pełni w domu Renaty i Ryszarda funkcję kotłowni, był podgrzewacz wody użytkowej wyprodukowany przez duńską firmę VESTTHERM. Jest to niezwykle ważny element systemu oferowanego przez CLIMA KOMFORT, dzięki któremu budynek zaopatrywany jest w ciepłą wodę użytkową (c.w.u.). W przypadku opisywanej inwestycji, pompa ciepła NEURATHERM, posadowiona na zewnątrz domu, przeznaczona jest bowiem wyłącznie do zasilania centralnego ogrzewania. Takie rozdzielenie funkcji ma swoich przeciwników, jak i zwolenników.

 

- Wbudowana w podgrzewacz niewielka pompa ciepła typu powietrze-woda, przygotowuje ciepłą wodę użytkową wykorzystując do tego celu odpowiednio wysoką temperaturę powietrza panującą w pomieszczeniu, w którym się znajduje – mówi przedstawiciel CLIMA KOMFORT Andrzej Fiałkowski. - Wystarczy już około 5°C, aby pompa skutecznie spełniała swoje zadanie. Oczywiście im wyższa temperatura powietrza, tym wyższa sprawność pompy ciepła i krótszy czas podgrzania wody. Po oddaniu ciepła w wymienniku, schłodzone powietrze wydmuchiwane jest przez otwór w obudowie. Dzięki temu latem podgrzewacz może spełniać rolę klimatyzatora i osuszacza (powietrze można odprowadzić izolowanym kanałem do wybranego pomieszczenia, np. kotłowni, pralni, suszarni). Po pierwszym napełnieniu zbiornika podgrzewacz potrzebuje około 8 godzin na przygotowanie c.w.u. (z temperatury 15°C do 55°C).

 

Przy normalnym zużyciu podgrzewacz nie wymaga wspomagania grzałką elektryczną. Warto to podkreślić, gdyż większość podgrzewaczy, które współpracują z pompami ciepła (z priorytetem na c.o.) wymaga dla uzyskania stałej temperatury ciepłej wody na poziomie około 50°C, okresowego załączania grzałki. Zamontowany w podgrzewaczu VESTTHERM zbiornik (270 litrów) pozwala na swobodne korzystanie z ciepłej wody przez całą rodzinę. Bieżąca praca zamontowanej w podgrzewaczu pompy ciepła zależy od dobowego zużycia wody w domu. Zakłada się, że powinna ona pracować 8–10 godzin w ciągu doby. Współczynnik wydajności pompy – COP wynosi 3,33 (zużywa zaledwie około 550–600 Wh energii elektrycznej w ciągu godziny dając 1,8 kW mocy cieplnej). Przygotowanie ciepłej wody jest więc naprawdę bardzo tanie – ok. 2 zł/dobę.

Serce systemu

Niezwykle ważnym elementem zamontowanym tuż przed rozruchem instalacji był sterownik OPTIMA. Dzięki niemu system grzewczy pozostaje przez cały czas w równowadze i pracuje bezawaryjnie. Oprócz kontroli pompy ciepła sterownik może również zarządzać dodatkowym, niezależnym źródłem energii, przygotowaniem ciepłej wody użytkowej oraz pompą obiegową. OPTIMA współpracuje z regulatorem temperatury wewnętrznej, który przekazuje sygnał do sterownika o konieczności uruchomienia systemu grzewczego. Poprawia to w dużym stopniu komfort użytkowania urządzenia. Dzięki temu, że istnieje możliwość zapisania w pamięci regulatora kilku niezależnych programów, system staje się bardzo elastyczny i pozwala na uzyskanie zmian temperatur w pomieszczeniach na przykład w zależności od pory dnia. Dzięki połączeniu radiowemu (około 30 m) pracę sterownika można kontrolować z różnych pomieszczeń w domu bez konieczności zaglądania do kotłowni.

Pełna wersja artykułu: Pierwsze ciepło

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje