Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2006
Ciepło od prądu
Kocioł elektryczny zajmuje niewiele miejsca i może być zamontowany w dowolnym pomieszczeniu (fot. Kospel) Schemat instalacji c.o. z akumulatorem ciepłaNietypowym rozwiązaniem jest wodna instalacja grzewcza i kocioł elektryczny. Układ ten, choć nie jest zbyt często stosowany, jest jednak bardzo przydatny w niektórych sytuacjach. Gdy zostanie odpowiednio zaprojektowany i wykonany, nawet koszty eksploatacyjne...
Kocioł elektryczny zajmuje niewiele miejsca i może być zamontowany w dowolnym pomieszczeniu (fot. Kospel)
Schemat instalacji c.o. z akumulatorem ciepła

Nietypowym rozwiązaniem jest wodna instalacja grzewcza i kocioł elektryczny. Układ ten, choć nie jest zbyt często stosowany, jest jednak bardzo przydatny w niektórych sytuacjach. Gdy zostanie odpowiednio zaprojektowany i wykonany, nawet koszty eksploatacyjne nie powinny być zbyt wysokie. A sam kocioł, jako dodatkowe źródło ciepła, może się okazać prawdziwym „strzałem w dziesiątkę”!

Wykorzystanie energii elektrycznej jako źródła ciepła w domu może kojarzyć się źle. W minionych czasach przerwy w jej dostawie były na porządku dziennym, a obecnie prąd jest drogi.

 

Dlaczego prąd?

 

Jest najbardziej ekologicznym źródłem energii. Szkodliwe substancje powstają nie w domu, ale tam, gdzie jest on wytwarzany. To zaś umożliwia skuteczny proces oczyszczania spalin. Kotły na prąd mają bardzo wysoką, niemal 100-procentową sprawność. Cena takiego urządzenia jest zazwyczaj dużo niższa niż podobnej mocy kotła gazowego lub olejowego. Kocioł elektryczny jest wygodny w użyciu. Nie trzeba zapewniać prawidłowej wentylacji pomieszczenia, odpowiedniej wysokości i jakości komina, nie ma popiołu do usuwania ani też ryzyka np. zaczadzenia. Zajmuje mało miejsca i może być zamontowany w dowolnym pomieszczeniu w domu.

 

Jak obniżyć koszt ogrzewania prądem?

 

Ponieważ prąd jest drogi, warto wiedzieć, jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego.

 

Podstawowym warunkiem jest bardzo dobre ocieplenie budynku oraz korzystanie z tańszej taryfy nocnej. Odpowiednio ocieplony budynek jest znakomitym akumulatorem ciepła. Nad ranem, gdy kończy się tańsza taryfa nocna, można podwyższyć temperaturę w pomieszczeniach do wartości 22-23°C i w ten sposób „zgromadzić” ciepło. Ściany będą powoli je oddawały, co zapewni odpowiednią temperaturę w domu, nawet do czasu ponownego uruchomienia kotła w II taryfie (między godziną 13.00 a 15.00). Dzięki temu może okazać się, że jedynie wieczorem musimy korzystać z taryfy I.

 

Niestety, domy budowane w technologii kanadyjskiej nie mają żadnej akumulacyjności cieplnej przegród i nie można ich w ten sposób ogrzewać. Można natomiast wykorzystać akumulator ciepła – zbiornik o pojemności min. 200 dm3. Gdy obowiązuje taryfa nocna, kocioł ogrzewa zgromadzoną w nim wodę, a ona oddaje ciepło w ciągu dnia. Niestety, ta metoda wymaga wygospodarowania dodatkowego miejsca na zbiornik. Może się okazać, że nie uda się go tam wnieść. Poza tym znacznie rosną koszty inwestycyjne.

 

Gdy decyzja jest na tak

 

Jeżeli jesteśmy zainteresowani kupnem kotła elektrycznego, warto wiedzieć, jakie są możliwości wyboru.

 

Większość z nich to małe i lekkie kotły jednofunkcyjne, wykonane w wersji wiszącej. Mogą współpracować z zasobnikiem c.w.u., dzięki czemu za pomocą jednego urządzenia uzyskamy także ciepłą wodę. Są również dostępne kotły stojące, zazwyczaj dużej mocy i z wbudowanym zasobnikiem.

 

Można kupić także kocioł, który nie ma możliwości podgrzewania c.w.u.. Jest on tańszy od urządzeń, które mogą współpracować z zasobnikiem.

 

Oryginalny system ogrzewania zastosowany został w kotle elektrodowym. Nie ma w nim grzałek, ale elementem grzejnym jest woda znajdująca się w zbiorniku. Napięcie przyłożone jest do dwóch elektrod, którymi są stalowe płyty umieszczone w zbiorniku. Natężenie prądu, płynącego przez wodę, zależy od powierzchni elektrod i odległości między nimi. Moc kotła zależy także od jakości wody. Im więcej jest w niej domieszek mineralnych, tym większe przewodnictwo, a więc również natężenie płynącego między elektrodami prądu. Potrzebną moc uzyskuje się przez ustawienie płyt w odpowiedniej od siebie odległości w wodzie, znajdującej się w urządzeniu.

Iwona Małkowska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Ciepło od prądu
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny