Widno na poddaszu

Widno na poddaszu

Kilka okien w różnych miejscach połaci to sposób na dobre oświetlenie poddasza (fot. Velux) Korekta położenia to stała czynność przy osadzaniu okna (fot. Velux) Okna połaciowe w zespoleniu pionowym (fot. Fakro) Obsługa okien umieszczonych dość wysoko jest utrudniona, ale możliwa (fot. Velux)Na poddaszu da się komfortowo mieszkać, o ile – bez wnikania w szczegóły konstrukcyjne...

Kilka okien w różnych miejscach połaci to sposób na dobre oświetlenie poddasza (fot. Velux)
Korekta położenia to stała czynność przy osadzaniu okna (fot. Velux)
Okna połaciowe w zespoleniu pionowym (fot. Fakro)
Obsługa okien umieszczonych dość wysoko jest utrudniona, ale możliwa (fot. Velux)

Na poddaszu da się komfortowo mieszkać, o ile – bez wnikania w szczegóły konstrukcyjne – zapewni się tam odpowiednią ilość naturalnego światła. I nie jest to jakieś „widzi mi się” – jest ono potrzebne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Doświetlenie powierzchni pod dachem nie jest dzisiaj żadnym problemem. Ograniczeniem może okazać się natomiast zasobność inwestorskiego portfela.

Wymóg odpowiedniego doświetlenia nakazują również przepisy budowlane, zgodnie z którymi, pomieszczenia mieszkalne znajdujące się na poddaszu muszą mieć zapewniony dopływ światła dziennego, a powierzchnia okien mierzona w świetle ościeżnicy powinna wynosić co najmniej 1/8 powierzchni podłogi (z wyjątkiem tych poddaszy, których powierzchnia użytkowa jest mniejsza od całkowitej powierzchni podłogi). W pomieszczeniach, w których oświetlenie dzienne może być mniej intensywne, gdyż przebywa się w nich krótko (np. w łazienkach), powierzchnia okien powinna wynosić minimum 1/12 powierzchni podłogi.

 

Producentów okien dachowych jest tylko kilku, jednak ze względu na ograniczenia technologiczne, różnice między ich wyrobami są niewielkie. Najczęściej okna różnią się sposobem otwierania, standardem wykończenia, detalami oraz akcesoriami (np. rolety, żaluzje, systemy sterowania), a mają porównywalne rozwiązania konstrukcyjne i parametry jakościowe (m.in. współczynnik przenikania ciepła). Więcej rozterek może więc dostarczyć sposób ich prawidłowego rozmieszczenia.

 

Na dachu, ale gdzie...

 

Okna połaciowe montuje się na dachach nachylonych w granicach 15-65°. By zapewniały wymaganą ilość światła, ważna będzie wysokość, na jakiej zostaną zamontowane oraz łączna powierzchnia przeszklenia, czyli ilość i wielkość okien.

 

Minimalna wysokość zamontowania dolnej krawędzi okna nad podłogą powinna, zgodnie z wymogami, wynosić 85 cm – dla pomieszczeń położonych do 25 m nad poziomem terenu i co najmniej 110 cm – dla pomieszczeń położonych wyżej. Regułą jest, że im znajdą się one wyżej, tym na poddaszu będzie widniej. Jednak nie mogą być za wysoko, bo to utrudni ich użytkowanie, gdy nie będą wyposażone w akcesoria do obsługi „na wysokościach” (np. teleskopowe pręty do otwierania). Najbardziej optymalna wydaje się wysokość montażu dolnej krawędzi okna na poziomie 110-140 cm od podłogi. W pomieszczeniach o przeciętnej wysokości 250 cm okna umieszcza się zazwyczaj na wysokości 120 cm. Natomiast sugerowana wysokość górnej krawędzi okna wynosi 200-205 cm.

 

Położenie i wielkość okien trzeba też dostosować do kąta nachylenia dachu. Im jest mniej stromy, tym okna powinny być wyższe. Kilka małych okien w różnych częściach dachu dostarczy więcej światła niż jedno większe lub nawet dwa połączone.

 

Niuanse montażu

 

Okna połaciowe montuje się na łatach lub na krokwiach. Dla usprawnienia tej operacji producenci wyposażają ramy w specjalne kątowniki. Otwór pozostawiony (lub wycięty) na okno powinien być o około 5 cm większy z każdej strony od zewnętrznych wymiarów skrzydła. Jest to konieczne, by ewentualnie skorygować jego położenie i zmieścić ocieplenie.

 

Montaż na łatach stosowany jest wtedy, gdy rozstaw krokwi jest znacznie większy niż szerokość okna. To umożliwia również przesuwanie go w poziomie w celu lepszego dopasowania miejsca zamontowania do profilu pokrycia dachowego.

 

Montaż na krokwiach możliwy jest wówczas, gdy rozmiar okna dostosowany jest do rozstawu krokwi. To z kolei zapewnia stabilność konstrukcji i trwałość połączenia. Zaleca się jednak, by szerokość okna z każdej strony była o 3-5 cm mniejsza od rozstawu krokwi. Ten sposób montażu zalecany jest przy wymianie starych okien na nowe lub przy ich znacznych rozmiarach. W przypadku, gdy szerokość okna jest większa od rozstawu krokwi, w konstrukcję dachu w miejscu osadzenia okna wstawia się tzw. wymian – czyli poprzeczną belkę, która przenosi obciążenie z przeciętej krokwi na dwie krokwie sąsiednie.

 

Okno, bez względu na sposób zamocowania, musi być odpowiednio uszczelnione i zakotwione w połaci dachu. Okno może się licować z powierzchnią pokrycia, wystawać ponad połać lub być w nią wpuszczone. Systemy mocowań i kołnierze uszczelniające zapewniają szczelność pokrycia i skuteczne odprowadzenie wody przy różnicy między płaszczyzną okna a połacią około 3 cm. Głębsze wpuszczenie okna w połać pozwala na lepsze docieplenie miejsca jego osadzenia i poprawia ogólną estetykę, szczególnie przy płaskich pokryciach dachowych.

 

Szczelność okna i miejsca jego montażu, gdy kąt nachylenia sprzyja wodnej penetracji, jest niezwykle ważnym aspektem. Nie wolno tego zlekceważyć. Żeby okno połaciowe było szczelne trzeba, oprócz założenia kołnierzy, starannie wywinąć izolację przeciwwilgociową na zewnętrzną stronę ościeżnicy oraz zamontować rynienkę odwadniającą. Do wykonania izolacji przeciwwilgociowej stosuje się taki sam materiał, jak do wstępnego krycia dachu – czyli papę albo folię paroprzepuszczalną. Woda deszczowa będzie swobodnie opływała okno (a nie zbierała się czy przeciekała), o ile zachowany zostanie odpowiedni odstęp pomiędzy nim a pokryciem dachowym.

 

Rama przy ramie

 

Okna montuje się pojedynczo lub w tzw. zestawach – w konfiguracji poziomej, pionowej lub pionowo-poziomej.

 

Do łączeń poziomych używa się kołnierzy uszczelniających typu „combi”. Umożliwiają prawidłowe osadzenie okien w odstępach 10-cm na krokwi szerokości 7-8 cm oraz wypełnienie „przerwy” między oknami wełną mineralną. Taki sposób montażu wymaga, oczywiście, rozmieszczenia ich w jednej linii poziomej. Ułatwi to przymocowanie prostej łaty podporowej, na której opiera się ościeżnice z kątownikami montażowymi. Montaż rozpoczyna się od środka zestawu.

 

Do zespoleń pionowych potrzebne są specjalne typy okien. Pod standardowym oknem dachowym, za pomocą specjalnego zestawu montażowego, montuje się okno dolne, które jest „przedłużeniem” okna umieszczonego wyżej. Taka konfiguracja zapewnia lepsze doświetlenie oraz zwiększa pole widzenia. Okna dolne otwierane są obrotowo i mogą być w tym przypadku montowane poniżej przepisowych 85 cm nad podłogą.

 

Łączenia poziome i pionowe można zastosować równocześnie. Niektóre okna znajdą się wtedy poza zasięgiem użytkownika (np. bardzo blisko kalenicy). Tak osadzone okna nazywa się wysokościowymi 4. Wyposażone są w okucia umożliwiające uchylanie skrzydła tylko za pomocą specjalnych mechanicznych lub ręcznych „pomocników” (drążki teleskopowe, systemy cięgien sznurowych lub zdalnie sterowane siłowniki). Okno wysokościowe powinno być również wyposażone w system hamulców ciernych, które po otwarciu skrzydła blokują je w określonym położeniu.

Aleksander Rembisz

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Widno na poddaszu

Pozostałe artykuły z tego numeru
Instalacje domowe
Gdy mamy już dach nad głową, a od świata dzielą nas ściany i okna to dopiero połowa sukcesu. Teraz dom trzeba „uzbroić” w potrzebne instalacje. Czym kierować się przy wyborze systemu ogrzewania? Wydatki na ogrzewanie domu to 70-80% całkowitych kosztów jego użytkowania. Decydujący wpływ na ich wysokość mają przede wszystkim ciepłochronność samego budynku oraz...
Instalacje domowe
Ciągle w modzie
Tynk będzie pięknie wyglądał przez wiele lat, jak zostanie dobrze położony (fot. Unibud ) Ciemne tynki nie tylko „przyciągają” ciepło, ale także szybciej tracą intensywność koloru (fot. Starbud) Elewacja musi ochronić zewnętrzne ściany domu. Jest to również największy i najbardziej eksponowany „element”, dobrze zatem, by był wykonany perfekcyjnie oraz z gustem. Ma bowiem przez lata być wizytówką...
Ciągle w modzie
Ubieramy dom
Od elewacji zależy pierwsze wrażenie, jakie zrobi dom... (fot. Jopek) W ścianie trójwarstwowej elewacja powstaje podczas jej wznoszenia (fot. Wienerberger) Klinkier może podkreślić urok tynku… a może odwrotnie? (fot. Cerrad) Zagięte pod kątem prostym płytki ułatwiają wykonanie naroży (fot. Röben) Płytki klinkierowe mogą być gładkie lub chropowate (fot. Ekoklinkier)Wiadomo, że wygląd elewacji jest dominującym wrażeniem przy ocenie „urody”...
Ubieramy dom
Klimatyzator
Misja: obniżyć temperaturę powietrza, ustawić wilgotność, usunąć kurz, roztocza, alergeny oraz zapachy. Dziś domowy klimatyzator może mieć każdy. Wystarczą 2 tys. zł. Zadbaliśmy już o poprawienie architektury i funkcjonalności naszych domów. Zapewniliśmy sobie „zdrową” ilość światła dziennego, wstawiając duże okna. Ładniej wykańczamy wnętrza. Ekonomiczniej grzejemy. W końcu przyszła pora na poprawienie jakości powietrza w...
Klimatyzator
Ciepło od prądu
Kocioł elektryczny zajmuje niewiele miejsca i może być zamontowany w dowolnym pomieszczeniu (fot. Kospel) Schemat instalacji c.o. z akumulatorem ciepłaNietypowym rozwiązaniem jest wodna instalacja grzewcza i kocioł elektryczny. Układ ten, choć nie jest zbyt często stosowany, jest jednak bardzo przydatny w niektórych sytuacjach. Gdy zostanie odpowiednio zaprojektowany i wykonany, nawet koszty eksploatacyjne...
Ciepło od prądu
Dorzuć do pieca
a – brykiety (fot. Drewexpol) i b – pelety (fot. Bio-Pelet Polskie Paliwa Ekologiczne) są coraz częściej stosowane. Mają standardowe wymiary i nie trzeba ich dosuszać Sprasowana słoma idealnie „pasuje” do opalanego nią kotła (fot. Metalerg) Najpopularniejsze są podajniki paliwa w kształcie leja (fot. Ogniwo) Taki kocioł ze stojącym obok zasobnikiem może pracować przez kilka dni bez...
Dorzuć do pieca
Kocioł na miarę
Zbiornik na gaz płynny należy montować na zewnątrz budynku (fot. Progas-Eurogaz) Zbiorniki na olej opałowy (fot. Roth)Wybór kotła to inwestycja długoterminowa, która decyduje nie tylko o komforcie, ale także o kosztach ogrzewania domu. A można zyskać wiele, jeżeli urządzenie będzie odpowiednio dobrane do potrzeb. To zaś oznacza określoną klasę, moc i typ...
Kocioł na miarę
Ogrzewanie pompą ciepła
Porównanie sumarycznych kosztów (inwestycyjnych i eksploatacyjnych) dla różnych systemów ogrzewania po 15 latach eksploatacjiOdwiedziliśmy około setki domów z ogrzewaniem pompą ciepła. Koszty ogrzewania domu i c.w.u. wynoszą zwykle od 1000 zł do 2000 zł na rok. Tanio i wygodnie. Tylko w kilku domach gospodarze narzekają. Jednak ich problemy wynikają zwykle z błędnych decyzji...
Ogrzewanie pompą ciepła
Zmechanizowane narzędzia ogrodowe
Kosiarki spalinowe umożliwiają pracę nawet tam, gdzie nie ma prądu (fot. Victus) Kosiarki samojezdne sprawdzają się na większych powierzchniach Niemal corocznie na rynku sprzętu ogrodniczego pojawiają się nowe wersje z napędem mechanicznym do mniej lub bardziej wyspecjalizowanych prac. Również podstawowy asortyment sprzętu ulega ciągłej modernizacji. Są to głównie drobne ulepszenia, poprawiające...
Zmechanizowane narzędzia ogrodowe
Przestrzeń światłem malowana
Klosze mogą być dużą ozdobą (fot. OBI) (fot. Falko) Do salonu warto kupić dwufunkcyjną lampę podłogową, która delikatnie oświetla pomieszczenie, a dodatkowo służy do oświetlenia kącika do czytania (fot. IKEA) Do oświetlenia blatu w kuchni można wykorzystać paski diodowe (fot. Spotline) Do oświetlenia wnętrza szafy przydadzą się świetlówki mocowane u góry (fot. Estima) Lampy stojące zapewniają w sypialni...
Przestrzeń światłem malowana
Kominkowe klimaty
Kominek z otwartym paleniskiem niewątpliwie ma swój urok, cieszy ciepłem żywego ognia (fot. Koperfam) a – wkład kominkowy; b – kaseta (fot. Tarnava) Tak działa system DGP z wentylatorem a tak system konwekcyjny Kominek z miedzianą weżownicą (fot. Spartherm)Kominek i płonący w nim ogień to symbole ciepła domowego ogniska. Najczęściej budujemy go w salonie, centrum życia rodzinnego i...
Kominkowe klimaty
Jednostka do zadań specjalnych (centralne odkurzanie)
Przykład właściwego rozprowadzenia systemu centralnego odkurzania w domu z poddaszem użytkowym (rys. Husky) Wąż musi być na tyle długi, by swym zasięgiem objął wszystkie zakamarki (fot. Klimawent)W domu o powierzchni 150-200 m2 powstaje ok. 20 kg kurzu rocznie. Odkurzanie, siłą rzeczy, należy więc do codziennych obowiązków. By było skuteczne i jednocześnie jak najmniej...
Jednostka do zadań specjalnych (centralne odkurzanie)
Zawsze czyste i świeże powietrze
Wylot powietrza z wentylatora może być wyprowadzony przez ścianę lub dach (rys. Iglotech) Działający w tym systemie wentylacji wywiewnej wentylator dachowy nie powoduje hałasu w pomieszczeniach (rys. Flop System) Wentylacja pomieszczeń – zwłaszcza takich, w których przebywają ludzie – musi zapewniać dopływ świeżego powietrza z zewnątrz, usuwanie nadmiaru wilgoci, dwutlenku węgla, nieprzyjemnych zapachów oraz innych niekorzystnych dla człowieka zanieczyszczeń...
Zawsze czyste i świeże powietrze
Przebudowa kostki
Do doświetlenia łazienki przydadzą się okna dachowe (fot. Velux) Podpierające dach słupy pozwalają na swobodną aranżację poddasza (fot. Knauf)Domy jednorodzinne z lat 60. i 70. – nazywane potocznie „kostkami” – mają najczęściej formę sześcianu z dachem płaskim lub kopertowym i w porównaniu z architekturą obecnie budowanych domów prezentują się niezbyt atrakcyjnie. Zresztą, nie...
Przebudowa kostki
Bliżej nieba...
Deski na podłodze balkonu ułozone z odstępami ułatwiają odpływ wody (fot. DLH Drewno) Zastrzały czynią konstrukcję drewnianego balkonu bardziej stabilną Balkon na żelbetowych wspornikach to bardzo popularna konstrukcja W domach murowanych balkon tworzy zazwyczaj żelbetowa płyta wspornikowa Hydroizolacja chroni konstrukcję przed niszczącym działaniem wody Nowoczesne hydroizolacje łatwo jest ułożyć (fot. Prim) Do drewnianego balkonu najlepiej pasuje taka sama balustrada (fot. Makaoz) Balustrada...
Bliżej nieba...
Salon pod chmurką
Warto, żeby część tarasu znalazła się pod dachem (fot. Adams) Kostka brukowa dobrze sprawdza się na tarasie ziemnym (fot. Utex-Sigma) Betonowe płyty ozdobione kamiennym grysem dobrze się sprawdzą jako nawierzchnia tarasu (fot. Probet Dasag) Betonową powierzchnię tarasu można wykończyć barwnym preparatem fot. Sika) Drewniany taras tworzą legary oparte na słupkach i przykryte poszyciem desek Drewno nie może stykać się z betonem legary można mocować...
Salon pod chmurką
Ujarzmiona ciepła woda
Rzadko spotykanym urządzeniem jest podgrzewacz na paliwo stałe. Warto o nim pamiętać, bo w przyszłości może okazać się najlepszym rozwiązaniem do ogrzewania ciepłej wody (fot. Unirol) Przepływowy, gazowy podgrzewacz wody (fot. Vaillant) Ten mały podgrzewacz przepływowy jest niewiele większy od zamontowanego obok syfonu umywalki (fot. Formaster) Przepływowy podgrzewacz elektryczny z hydrauliczną regulacją temperatury. Na podgrzewaczu widoczne jest pokrętło regulatora (fot. Nibe-Biawar) Elektryczny podgrzewacz przepływowy: a – schemat budowy...
Ujarzmiona ciepła woda
Ujarzmiona ciepła woda
Rzadko spotykanym urządzeniem jest podgrzewacz na paliwo stałe. Warto o nim pamiętać, bo w przyszłości może okazać się najlepszym rozwiązaniem do ogrzewania ciepłej wody (fot. Unirol) Przepływowy, gazowy podgrzewacz wody (fot. Vaillant) Ten mały podgrzewacz przepływowy jest niewiele większy od zamontowanego obok syfonu umywalki (fot. Formaster) Przepływowy podgrzewacz elektryczny z hydrauliczną regulacją temperatury. Na podgrzewaczu widoczne jest pokrętło regulatora (fot. Nibe-Biawar) Elektryczny podgrzewacz przepływowy: a – schemat budowy...
Ujarzmiona ciepła woda
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz