Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2006
Zmechanizowane narzędzia ogrodowe
Kosiarki spalinowe umożliwiają pracę nawet tam, gdzie nie ma prądu (fot. Victus) Kosiarki samojezdne sprawdzają się na większych powierzchniach Niemal corocznie na rynku sprzętu ogrodniczego pojawiają się nowe wersje z napędem mechanicznym do mniej lub bardziej wyspecjalizowanych prac. Również podstawowy asortyment sprzętu ulega ciągłej modernizacji. Są to głównie drobne ulepszenia, poprawiające...
Kosiarki spalinowe umożliwiają pracę nawet tam, gdzie nie ma prądu (fot. Victus)
Kosiarki samojezdne sprawdzają się na większych powierzchniach

Niemal corocznie na rynku sprzętu ogrodniczego pojawiają się nowe wersje z napędem mechanicznym do mniej lub bardziej wyspecjalizowanych prac. Również podstawowy asortyment sprzętu ulega ciągłej modernizacji. Są to głównie drobne ulepszenia, poprawiające jednak wygodę obsługi i bezpieczeństwo użytkowania.

Sprzęt ogrodniczy można podzielić na grupy w zależności od ich przeznaczenia, choć niektóre urządzenia trudno jednoznacznie zakwalifikować. Najwięcej jest maszyn do pielęgnacji, do których zaliczane są różnego typu kosiarki, podkaszarki i kosy mechaniczne, nożyce do żywopłotów, piły łańcuchowe, czy rozdrabniacze gałęzi.

 

Napęd elektryczny czy spalinowy

 

Źródłem napędu w ogrodniczym sprzęcie zmechanizowanym mogą być silniki spalinowe lub elektryczne. Jedne i drugie mają swoje zalety. Urządzenia z silnikami spalinowymi zapewniają niezależność od sieci elektrycznej, dzięki czemu mogą być stosowane na większych powierzchniach, z dala od zabudowań 1. Natomiast urządzenia wyposażone w silnik elektryczny są łatwiejsze w obsłudze i mniej hałaśliwe, ale z reguły mają mniejszą moc przy podobnym ciężarze, a zasięg ich działania ogranicza przewód zasilający. W zależności od budowy i zasady działania silniki spalinowe podzielone są na trzy zasadnicze typy: dwusuwowe, czterosuwowe z zapłonem iskrowym oraz samoczynnym (tzw. diesle) i. Kupując urządzenie z napędem spalinowym warto wiedzieć, ile trzeba będzie zatankować. Silniki dwusuwowe spalą 350-500 g/KMh, czterosuwowe 230-320 g/KMh, a wysokoprężne 150-220 g/KMh.

 

Silniki elektryczne mogą być zasilane z sieci lub akumulatora. W sprzęcie ogrodniczym wykorzystywane są dwa rodzaje silników: asynchroniczne i komutatorowe. Te pierwsze nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych, a ich trwałość jest bardzo duża. Jednak ze względu na stosunkowo niski wskaźnik mocy do ciężaru (są ciężkie) najczęściej są stosowane w maszynach podwoziowych (np. kosiarki) oraz stacjonarnych. Odwrotnie ma się rzecz z silnikami komutatorowymi – mają wysoki wskaźnik mocy i mały ciężar, więc nadają się do urządzeń przenośnych, np. pilarek łańcuchowych czy nożyc do żywopłotu.

 

Zamiast kosy

 

Kosiarki to chyba najliczniejsza grupa zmechanizowanych narzędzi ogrodowych. Wielkie, duże, średnie, małe czy naręczne ścinają trawę na pożądaną wysokość, „wypielęgnują” prawie każdy zielony teren.

 

Kosiarki z silnikiem elektrycznym o szerokości cięcia 35-42 cm przeznaczone są do trawników o powierzchni 300-500 m2, usytuowanych w pobliżu zabudowań umożliwiających dostęp do sieci elektrycznej. Do małych trawników (ok. 100 m2) wystarczą kosiarki zasilane z wbudowanego akumulatora.

 

Kosiarką z silnikiem spalinowym bez napędu na koła jezdne, o szerokości roboczej 45-53 cm, można przystrzyc trawnik o powierzchni do 1500 m2. Natomiast kosiarki wyposażone w napęd na koła jezdne optymalnie pracują na powierzchni do 3000 m2.

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Zmechanizowane narzędzia ogrodowe
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny