Kosiarki spalinowe umożliwiają pracę nawet
tam, gdzie nie ma prądu (fot. Victus)
Kosiarki samojezdne sprawdzają się na większych powierzchniach Niemal corocznie na rynku sprzętu ogrodniczego pojawiają się nowe wersje z napędem mechanicznym do mniej lub bardziej wyspecjalizowanych prac. Również podstawowy asortyment sprzętu ulega ciągłej modernizacji. Są to głównie drobne ulepszenia, poprawiające...
Kosiarki spalinowe umożliwiają pracę nawet
tam, gdzie nie ma prądu (fot. Victus)
Kosiarki samojezdne sprawdzają się na większych powierzchniach
Niemal corocznie na rynku sprzętu ogrodniczego pojawiają się nowe wersje z napędem mechanicznym do mniej lub bardziej wyspecjalizowanych prac. Również podstawowy asortyment sprzętu ulega ciągłej modernizacji. Są to głównie drobne ulepszenia, poprawiające jednak wygodę obsługi
i bezpieczeństwo
użytkowania.
Sprzęt ogrodniczy można podzielić na grupy w zależności od ich przeznaczenia, choć niektóre urządzenia trudno jednoznacznie zakwalifikować. Najwięcej jest maszyn do pielęgnacji, do których zaliczane są różnego typu kosiarki, podkaszarki i kosy
mechaniczne, nożyce do żywopłotów, piły łańcuchowe, czy rozdrabniacze
gałęzi.
Napęd elektryczny czy spalinowy
Źródłem napędu w ogrodniczym sprzęcie zmechanizowanym mogą być silniki spalinowe lub elektryczne. Jedne i drugie mają swoje zalety. Urządzenia z silnikami spalinowymi zapewniają niezależność od sieci elektrycznej, dzięki czemu mogą być stosowane na większych powierzchniach, z dala od zabudowań 1. Natomiast urządzenia wyposażone w silnik elektryczny są łatwiejsze w obsłudze i mniej hałaśliwe, ale z reguły mają mniejszą moc przy podobnym ciężarze, a zasięg ich działania ogranicza przewód zasilający.
W zależności od budowy i zasady działania silniki spalinowe podzielone są na trzy zasadnicze typy: dwusuwowe, czterosuwowe z zapłonem iskrowym oraz samoczynnym (tzw. diesle) i.
Kupując urządzenie z napędem spalinowym warto wiedzieć, ile trzeba będzie zatankować. Silniki dwusuwowe spalą 350-500 g/KMh, czterosuwowe 230-320 g/KMh, a wysokoprężne 150-220 g/KMh.
Silniki elektryczne mogą być zasilane z sieci lub akumulatora. W sprzęcie ogrodniczym wykorzystywane są dwa rodzaje silników: asynchroniczne i komutatorowe. Te pierwsze nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych, a ich trwałość jest bardzo duża. Jednak ze względu na stosunkowo niski wskaźnik mocy do ciężaru (są ciężkie) najczęściej są stosowane w maszynach podwoziowych (np. kosiarki) oraz stacjonarnych. Odwrotnie ma się rzecz z silnikami komutatorowymi – mają wysoki wskaźnik mocy i mały ciężar, więc nadają się do urządzeń przenośnych, np. pilarek łańcuchowych czy nożyc do żywopłotu.
Zamiast
kosy
Kosiarki to chyba najliczniejsza grupa zmechanizowanych narzędzi ogrodowych. Wielkie, duże, średnie, małe czy naręczne ścinają trawę na pożądaną wysokość, „wypielęgnują” prawie każdy zielony teren.
Kosiarki z silnikiem elektrycznym o szerokości cięcia 35-42 cm przeznaczone są do trawników o powierzchni 300-500 m2, usytuowanych w pobliżu zabudowań umożliwiających dostęp do sieci elektrycznej. Do małych trawników (ok. 100 m2) wystarczą kosiarki zasilane z wbudowanego akumulatora.
Kosiarką z silnikiem spalinowym bez napędu na koła jezdne, o szerokości roboczej 45-53 cm, można przystrzyc trawnik o powierzchni do 1500 m2. Natomiast kosiarki wyposażone w napęd na koła jezdne optymalnie pracują na powierzchni do 3000 m2.