Bliżej nieba...

Bliżej nieba...
Deski na podłodze balkonu ułozone z odstępami ułatwiają odpływ wody (fot. DLH Drewno) Zastrzały czynią konstrukcję drewnianego balkonu bardziej stabilną Balkon na żelbetowych wspornikach to bardzo popularna konstrukcja W domach murowanych balkon tworzy zazwyczaj żelbetowa płyta wspornikowa Hydroizolacja chroni konstrukcję przed niszczącym działaniem wody Nowoczesne hydroizolacje łatwo jest ułożyć (fot. Prim) Do drewnianego balkonu najlepiej pasuje taka sama balustrada (fot. Makaoz) Balustrada...
Deski na podłodze balkonu ułozone z odstępami ułatwiają odpływ wody (fot. DLH Drewno)
Zastrzały czynią konstrukcję drewnianego balkonu bardziej stabilną
Balkon na żelbetowych wspornikach to bardzo popularna konstrukcja
W domach murowanych balkon tworzy zazwyczaj żelbetowa płyta wspornikowa
Hydroizolacja chroni konstrukcję przed niszczącym działaniem wody
Nowoczesne hydroizolacje łatwo jest ułożyć (fot. Prim)
Do drewnianego balkonu najlepiej pasuje taka sama balustrada (fot. Makaoz)
Balustrada musi zapewnić bezpieczeństwo (fot. Solarlux)
Tak umocowane słupki balustrady nie naruszają hydroizolacji (fot. Unibud)
W przypadku szerokiego balkonu dwuskrzydłowe drzwi nie utrudnią wychodzenia (fot. DQM)

Czy w domu jednorodzinnym potrzebny jest balkon? Przecież i tak najczęściej urzędujemy na tarasie. To główna wątpliwość przeciwników takiego rozwiązania. Ale balkon może okazać się przydatny – musi być tylko odpowiednio i starannie wykonany.

Balkon „powiększa” pokój i otwiera go na otoczenie. Drzwi balkonowe, większe przecież od zwykłego okna, lepiej doświetlają wnętrze. I co najważniejsze, dla mieszkańców piętra czy poddasza balkon jest namiastką własnego tarasu. Ponadto ładny i proporcjonalny balkon urozmaici bryłę budynku. Warunek jest właściwie jeden: musi być niezwykle starannie wykonany, aby w miejscu jego osadzenia nie powstawały mostki termiczne, a deszcz czy zamarzająca woda nie niszczyły konstrukcji.

 

Balkony są budowane w całości z drewna lub żelbetu oraz jako konstrukcje mieszane. Tu warto zaznaczyć, że najpopularniejsze są balkony na żelbetowej płycie wspornikowej.

 

Z drewna

 

Takie balkony najczęściej spotyka się w domach o konstrukcji drewnianej lub szkieletowej. Podłoga z desek jest mocowana do przedłużonych belek stropowych, wysuniętych poza obrys budynku . Czasem zaś do drewnianych żeber. Balkon z drewna (podobnie jak żelbetowy) można też oprzeć na słupach. Rozwiązanie to jest najprostsze zarówno pod względem wykonawczym, jak i z uwagi na łatwość późniejszej konserwacji.

 

W domach murowanych też można mieć drewniany balkon. Opiera się go wtedy na – również drewnianych – zastrzałach, podtrzymujących go od dołu .

 

Balkon o konstrukcji drewnianej pozwala uniknąć problemów związanych z ociepleniem miejsca jego osadzenia. Drewno ma bowiem znacznie niższy współczynnik przenikalności cieplnej niż beton, zatem nawet w miejscach przechodzenia drewnianych elementów nośnych przez warstwę izolacji ściany, ucieczka ciepła będzie ograniczona.

 

Na wspornikach
Niekiedy można spotkać balkon tylko o podłodze drewnianej – zazwyczaj z poprzecznie ułożonych desek. Wymaga to jednak podtrzymywania go przez co najmniej dwa wsporniki żelbetowe . Przy czym, im dłuższy balkon, tym więcej potrzeba podpór. Wsporniki muszą być trwale połączone ze ścianą domu.

 

Uniknięcie wówczas mostków termicznych jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku balkonu z płyty żelbetowej. Tworzą się one bowiem tylko punktowo – w miejscach zakotwienia wsporników w wieńcu.

 

Na słupach

 

Wśród wariantów balkonów są konstrukcje samonośne, w których żelbetowa płyta oparta jest na słupach (najczęściej czterech), posadowionych na specjalnie dla nich wykonanym fundamencie.

 

Również balkon z drewna może być oparty na słupach – z tego samego materiału.

 

Z żelbetu

 

W większości domów murowanych balkon wykonywany jest w postaci zbrojonej betonowej płyty . Zazwyczaj jest ona trwale połączona z wieńcem kondygnacji lub nadprożem. W takim przypadku płyta jest od razu gotowym podłożem pod posadzkę. Grubość płyty nie może być mniejsza niż 8 cm, w przeciwnym razie nie będzie możliwe trwałe przymocowanie do niej słupków balustrady.

 

Prawidłowe wykonanie balkonu na płycie nastręcza nieco kłopotów. Największy to mostki termiczne. W miejscu, w którym płyta jest zakotwiona w wieńcu, nie można bowiem podczas ocieplania ścian budynku ułożyć warstwy izolacji. Ucieczkę ciepła co prawda skutecznie ograniczy zaizolowanie całej płyty balkonowej, jednak wymaga to dodatkowej pracy. Dlatego większość wykonawców pomija tę czynność. Ciepło ucieka więc z wnętrza domu na całej długości balkonu.

 

Żelbetowa płyta balkonu musi być dobrze chroniona warstwą hydroizolacji . W przeciwnym razie przenikająca w głąb płyty wilgoć może spowodować korozję zbrojenia. To zaś mogłoby doprowadzić nawet do zarwania się całej konstrukcji. Do niedawna taką izolację wykonywano najczęściej z papy i folii, jednak przez ich niestaranne ułożenie łatwo można było zniweczyć cały wysiłek. Obecnie znacznie bardziej „bezpieczne” są nowoczesne materiały hydroizolacyjne: płynne folie, powłoki polimerowe oraz masy uszczelniające . Ze względu na plastyczność i zdolność do wnikania we wszelkie zakamarki, tworzą one szczelną powłokę i tym samym skutecznie zabezpieczają konstrukcję balkonu.

 

Wokół balkonu

 

Balkon, ze względów bezpieczeństwa, należy ograniczyć solidną balustradą . Wybór materiałów i wzorów jest spory. Począwszy od konstrukcji z drewna, drewnianych sztachet mocowanych do stalowych słupków, poprzez tralki betonowe o różnych formach, metalowe balustrady wypełnione szkłem bądź panelami z różnych tworzyw, aż po ciężkie balustrady kute – nierzadko prawdziwe dzieła rzemiosła kowalskiego .

 

W przypadku balkonów izolowanych przed wodą, szczególną uwagę trzeba zwrócić na mocowanie słupków balustrady do płyty żelbetowej. Powinny być przytwierdzone w taki sposób, by nie przecinały warstwy izolacyjnej. Najkorzystniej jest przymocować je bezpośrednio do płyty konstrukcyjnej, pod izolacją i warstwą spadkową, muszą być jednak w tym celu specjalnie wyprofilowane .

 

Jeśli słupki balustrady muszą jednak przerwać nawierzchnię balkonu, trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie miejsc, w których hydroizolacja została naruszona. By nie przenikała tędy woda, osadza się słupek w metalowej tulei o nieco większej niż on średnicy i uszczelnia połączenie bitumiczną masą bezrozpuszczalnikową. Miejsca połączeń warto zamaskować – np. dostępnymi w sprzedaży osłonami z tworzywa sztucznego.

 

Suche wyjście

 

Najwięcej obaw inwestorów budzi kwestia szczelności okna balkonowego przy podłodze. Tym bardziej, że odchodzi się od budowania progu, który uniemożliwia przedostanie się wody opadowej do pokoju. Jednak nowoczesne drzwi balkonowe mają wokół całego obwodu skutecznie izolujące uszczelki. Ponadto wykonanie na płycie żelbetowej odpowiedniego spadku lub ułożenie desek z niewielkimi prześwitami zapewniają skuteczne odprowadzenie wody.

 

Drzwi balkonowe najczęściej są jednoskrzydłowe, ale jeśli balkon jest długi lub szeroki, mogą mieć równie dobrze dwa skrzydła -. Otwierane do środka zabiorą nieco miejsca we wnętrzu. Jeśli jednak miałyby się otwierać na zewnątrz, balkon powinien być znacznie szerszy, aby nie była utrudniona komunikacja.

 

Czym wykończyć balkon żelbetowy

 

Betonową powierzchnię balkonu najczęściej wykłada się terakotą lub gresem. Płytki muszą być mrozoodporne, a jeśli będą miały dodatkowo powierzchnię przeciwpoślizgową, to tym lepiej !. Można też użyć płytek kamiennych. Balkon wykańcza się też drewnem, musi to być jednak materiał trwały lub doskonale zabezpieczony. Dlatego używa się coraz chętniej drewna egzotycznego, które jest silnie nasycone olejkami, a przez to szczególnie odporne na działanie wilgoci. Drewno krajowe – najczęściej sosnowe lub świerkowe – musi być zaimpregnowane ciśnieniowo. Właściwie dobrany impregnat zabezpieczy podłogę balkonu nie tylko przed wodą i szkodliwym działaniem promieniowania UV, ale także przed korozją biologiczną. impregnatami możemy również nadawać drewnu pożądaną barwę lub chronić jego naturalny odcień przed wyblaknięciem.

 

Rynny i obróbki

 

Zwykle balkon jest wysunięty poza okap dachu. Jeśli ma dużą powierzchnię, to w czasie opadów spływa po niej sporo wody. Żeby nie było z nią problemów, krawędzie balkonu powinny być orynnowane. Prawidłowo wykonana warstwa kształtująca spadek oraz hydroizolacja zagwarantują, że woda spłynie do rynien, a następnie rurami spustowymi do kanalizacji deszczowej lub znajdujących się na posesji studzienek chłonnych .

 

Żeby jednak nie spotkały nas niespodzianki, należy dopilnować starannego wykonania obróbek blacharskich. Pozwoli to uniknąć nieestetycznych zacieków na elewacji i zawilgocenia ścian.

 

Obróbki wykonuje się z blachy ocynkowanej lub miedzianej, a także ze specjalnych profili wykończeniowych.

Anna Grocholska

Pozostałe artykuły z tego numeru
Instalacje domowe
Gdy mamy już dach nad głową, a od świata dzielą nas ściany i okna to dopiero połowa sukcesu. Teraz dom trzeba „uzbroić” w potrzebne instalacje. Czym kierować się przy wyborze systemu ogrzewania? Wydatki na ogrzewanie domu to 70-80% całkowitych kosztów jego użytkowania. Decydujący wpływ na ich wysokość mają przede wszystkim ciepłochronność samego budynku oraz...
Instalacje domowe
Ciągle w modzie
Tynk będzie pięknie wyglądał przez wiele lat, jak zostanie dobrze położony (fot. Unibud ) Ciemne tynki nie tylko „przyciągają” ciepło, ale także szybciej tracą intensywność koloru (fot. Starbud) Elewacja musi ochronić zewnętrzne ściany domu. Jest to również największy i najbardziej eksponowany „element”, dobrze zatem, by był wykonany perfekcyjnie oraz z gustem. Ma bowiem przez lata być wizytówką...
Ciągle w modzie
Ubieramy dom
Od elewacji zależy pierwsze wrażenie, jakie zrobi dom... (fot. Jopek) W ścianie trójwarstwowej elewacja powstaje podczas jej wznoszenia (fot. Wienerberger) Klinkier może podkreślić urok tynku… a może odwrotnie? (fot. Cerrad) Zagięte pod kątem prostym płytki ułatwiają wykonanie naroży (fot. Röben) Płytki klinkierowe mogą być gładkie lub chropowate (fot. Ekoklinkier)Wiadomo, że wygląd elewacji jest dominującym wrażeniem przy ocenie „urody”...
Ubieramy dom
Klimatyzator
Misja: obniżyć temperaturę powietrza, ustawić wilgotność, usunąć kurz, roztocza, alergeny oraz zapachy. Dziś domowy klimatyzator może mieć każdy. Wystarczą 2 tys. zł. Zadbaliśmy już o poprawienie architektury i funkcjonalności naszych domów. Zapewniliśmy sobie „zdrową” ilość światła dziennego, wstawiając duże okna. Ładniej wykańczamy wnętrza. Ekonomiczniej grzejemy. W końcu przyszła pora na poprawienie jakości powietrza w...
Klimatyzator
Ciepło od prądu
Kocioł elektryczny zajmuje niewiele miejsca i może być zamontowany w dowolnym pomieszczeniu (fot. Kospel) Schemat instalacji c.o. z akumulatorem ciepłaNietypowym rozwiązaniem jest wodna instalacja grzewcza i kocioł elektryczny. Układ ten, choć nie jest zbyt często stosowany, jest jednak bardzo przydatny w niektórych sytuacjach. Gdy zostanie odpowiednio zaprojektowany i wykonany, nawet koszty eksploatacyjne...
Ciepło od prądu
Dorzuć do pieca
a – brykiety (fot. Drewexpol) i b – pelety (fot. Bio-Pelet Polskie Paliwa Ekologiczne) są coraz częściej stosowane. Mają standardowe wymiary i nie trzeba ich dosuszać Sprasowana słoma idealnie „pasuje” do opalanego nią kotła (fot. Metalerg) Najpopularniejsze są podajniki paliwa w kształcie leja (fot. Ogniwo) Taki kocioł ze stojącym obok zasobnikiem może pracować przez kilka dni bez...
Dorzuć do pieca
Kocioł na miarę
Zbiornik na gaz płynny należy montować na zewnątrz budynku (fot. Progas-Eurogaz) Zbiorniki na olej opałowy (fot. Roth)Wybór kotła to inwestycja długoterminowa, która decyduje nie tylko o komforcie, ale także o kosztach ogrzewania domu. A można zyskać wiele, jeżeli urządzenie będzie odpowiednio dobrane do potrzeb. To zaś oznacza określoną klasę, moc i typ...
Kocioł na miarę
Ogrzewanie pompą ciepła
Porównanie sumarycznych kosztów (inwestycyjnych i eksploatacyjnych) dla różnych systemów ogrzewania po 15 latach eksploatacjiOdwiedziliśmy około setki domów z ogrzewaniem pompą ciepła. Koszty ogrzewania domu i c.w.u. wynoszą zwykle od 1000 zł do 2000 zł na rok. Tanio i wygodnie. Tylko w kilku domach gospodarze narzekają. Jednak ich problemy wynikają zwykle z błędnych decyzji...
Ogrzewanie pompą ciepła
Zmechanizowane narzędzia ogrodowe
Kosiarki spalinowe umożliwiają pracę nawet tam, gdzie nie ma prądu (fot. Victus) Kosiarki samojezdne sprawdzają się na większych powierzchniach Niemal corocznie na rynku sprzętu ogrodniczego pojawiają się nowe wersje z napędem mechanicznym do mniej lub bardziej wyspecjalizowanych prac. Również podstawowy asortyment sprzętu ulega ciągłej modernizacji. Są to głównie drobne ulepszenia, poprawiające...
Zmechanizowane narzędzia ogrodowe
Przestrzeń światłem malowana
Klosze mogą być dużą ozdobą (fot. OBI) (fot. Falko) Do salonu warto kupić dwufunkcyjną lampę podłogową, która delikatnie oświetla pomieszczenie, a dodatkowo służy do oświetlenia kącika do czytania (fot. IKEA) Do oświetlenia blatu w kuchni można wykorzystać paski diodowe (fot. Spotline) Do oświetlenia wnętrza szafy przydadzą się świetlówki mocowane u góry (fot. Estima) Lampy stojące zapewniają w sypialni...
Przestrzeń światłem malowana
Kominkowe klimaty
Kominek z otwartym paleniskiem niewątpliwie ma swój urok, cieszy ciepłem żywego ognia (fot. Koperfam) a – wkład kominkowy; b – kaseta (fot. Tarnava) Tak działa system DGP z wentylatorem a tak system konwekcyjny Kominek z miedzianą weżownicą (fot. Spartherm)Kominek i płonący w nim ogień to symbole ciepła domowego ogniska. Najczęściej budujemy go w salonie, centrum życia rodzinnego i...
Kominkowe klimaty
Jednostka do zadań specjalnych (centralne odkurzanie)
Przykład właściwego rozprowadzenia systemu centralnego odkurzania w domu z poddaszem użytkowym (rys. Husky) Wąż musi być na tyle długi, by swym zasięgiem objął wszystkie zakamarki (fot. Klimawent)W domu o powierzchni 150-200 m2 powstaje ok. 20 kg kurzu rocznie. Odkurzanie, siłą rzeczy, należy więc do codziennych obowiązków. By było skuteczne i jednocześnie jak najmniej...
Jednostka do zadań specjalnych (centralne odkurzanie)
Zawsze czyste i świeże powietrze
Wylot powietrza z wentylatora może być wyprowadzony przez ścianę lub dach (rys. Iglotech) Działający w tym systemie wentylacji wywiewnej wentylator dachowy nie powoduje hałasu w pomieszczeniach (rys. Flop System) Wentylacja pomieszczeń – zwłaszcza takich, w których przebywają ludzie – musi zapewniać dopływ świeżego powietrza z zewnątrz, usuwanie nadmiaru wilgoci, dwutlenku węgla, nieprzyjemnych zapachów oraz innych niekorzystnych dla człowieka zanieczyszczeń...
Zawsze czyste i świeże powietrze
Widno na poddaszu
Kilka okien w różnych miejscach połaci to sposób na dobre oświetlenie poddasza (fot. Velux) Korekta położenia to stała czynność przy osadzaniu okna (fot. Velux) Okna połaciowe w zespoleniu pionowym (fot. Fakro) Obsługa okien umieszczonych dość wysoko jest utrudniona, ale możliwa (fot. Velux)Na poddaszu da się komfortowo mieszkać, o ile – bez wnikania w szczegóły konstrukcyjne...
Widno na poddaszu
Przebudowa kostki
Do doświetlenia łazienki przydadzą się okna dachowe (fot. Velux) Podpierające dach słupy pozwalają na swobodną aranżację poddasza (fot. Knauf)Domy jednorodzinne z lat 60. i 70. – nazywane potocznie „kostkami” – mają najczęściej formę sześcianu z dachem płaskim lub kopertowym i w porównaniu z architekturą obecnie budowanych domów prezentują się niezbyt atrakcyjnie. Zresztą, nie...
Przebudowa kostki
Salon pod chmurką
Warto, żeby część tarasu znalazła się pod dachem (fot. Adams) Kostka brukowa dobrze sprawdza się na tarasie ziemnym (fot. Utex-Sigma) Betonowe płyty ozdobione kamiennym grysem dobrze się sprawdzą jako nawierzchnia tarasu (fot. Probet Dasag) Betonową powierzchnię tarasu można wykończyć barwnym preparatem fot. Sika) Drewniany taras tworzą legary oparte na słupkach i przykryte poszyciem desek Drewno nie może stykać się z betonem legary można mocować...
Salon pod chmurką
Ujarzmiona ciepła woda
Rzadko spotykanym urządzeniem jest podgrzewacz na paliwo stałe. Warto o nim pamiętać, bo w przyszłości może okazać się najlepszym rozwiązaniem do ogrzewania ciepłej wody (fot. Unirol) Przepływowy, gazowy podgrzewacz wody (fot. Vaillant) Ten mały podgrzewacz przepływowy jest niewiele większy od zamontowanego obok syfonu umywalki (fot. Formaster) Przepływowy podgrzewacz elektryczny z hydrauliczną regulacją temperatury. Na podgrzewaczu widoczne jest pokrętło regulatora (fot. Nibe-Biawar) Elektryczny podgrzewacz przepływowy: a – schemat budowy...
Ujarzmiona ciepła woda
Ujarzmiona ciepła woda
Rzadko spotykanym urządzeniem jest podgrzewacz na paliwo stałe. Warto o nim pamiętać, bo w przyszłości może okazać się najlepszym rozwiązaniem do ogrzewania ciepłej wody (fot. Unirol) Przepływowy, gazowy podgrzewacz wody (fot. Vaillant) Ten mały podgrzewacz przepływowy jest niewiele większy od zamontowanego obok syfonu umywalki (fot. Formaster) Przepływowy podgrzewacz elektryczny z hydrauliczną regulacją temperatury. Na podgrzewaczu widoczne jest pokrętło regulatora (fot. Nibe-Biawar) Elektryczny podgrzewacz przepływowy: a – schemat budowy...
Ujarzmiona ciepła woda
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz