Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2006
Jednostka do zadań specjalnych (centralne odkurzanie)
Przykład właściwego rozprowadzenia systemu centralnego odkurzania w domu z poddaszem użytkowym (rys. Husky) Wąż musi być na tyle długi, by swym zasięgiem objął wszystkie zakamarki (fot. Klimawent)W domu o powierzchni 150-200 m2 powstaje ok. 20 kg kurzu rocznie. Odkurzanie, siłą rzeczy, należy więc do codziennych obowiązków. By było skuteczne i jednocześnie jak najmniej...
Przykład właściwego rozprowadzenia systemu centralnego odkurzania w domu z poddaszem użytkowym (rys. Husky)
Wąż musi być na tyle długi, by swym zasięgiem objął wszystkie zakamarki (fot. Klimawent)

W domu o powierzchni 150-200 m2 powstaje ok. 20 kg kurzu rocznie. Odkurzanie, siłą rzeczy, należy więc do codziennych obowiązków. By było skuteczne i jednocześnie jak najmniej męczące, warto dom „uzbroić” w system centralnego odkurzania. Spróbujemy uzasadnić – dlaczego?

Zdrowie, cisza i wygoda

 

Tradycyjny odkurzacz zwraca przefiltrowane powietrze do pomieszczenia, czasem z częścią zebranych zanieczyszczeń – gdy ma filtr kiepskiej jakości. Dodatkowo silny strumień powietrza wylatującego z urządzenia podrywa się kurz i miesza go z powietrzem, powodując w ten sposób wtórne zanieczyszczenie odkurzanego pomieszczenia.

 

Odkurzacz centralny nie przyczynia się do powstawania takich negatywnych zjawisk. Kurz i zużyte podczas sprzątania powietrze usuwane są bowiem na zewnątrz budynku . W domu pozostaje więc czyste powietrze, bez kurzu, drobnoustrojów oraz roztoczy. Prędkość powietrza płynącego przez rury ssące jest na tyle duża (do 130 km/h), że uniemożliwia osadzanie kurzu i roztoczy wewnątrz instalacji. Takiego komfortu nie zapewni żaden tradycyjny odkurzacz, nawet ten z filtrem wodnym lub HEPA. Ponadto duża siła ssania urządzenia usuwa zanieczyszczenia nie tylko z powierzchni wykładzin lub dywanów, ale również z ich głębszych warstw oraz np. tapicerowanych mebli. Długi, lekki elastyczny wąż ssący oraz zróżnicowane końcówki, pozwalają dotrzeć do każdego, nawet trudno dostępnego miejsca w domu, jak również poza nim (np. na tarasie). Podczas odkurzania nie zakłócimy domownikom oglądania telewizji czy słuchania muzyki, ponieważ jednostka centralna (jedyne źródło hałasu) zainstalowana jest w oddzielnym pomieszczeniu. Sprzątanie nie męczy, bo nie trzeba ciągnąć za sobą odkurzacza czy dźwigać go po schodach, a kabel elektryczny nie plącze się pod nogami. Nie trzeba też tak często, jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy, opróżniać pojemnika na śmieci.

 

Instalacja centralnego odkurzania podwyższa dodatkowo standard (a więc i wartość) domu, gdy będziemy chcieli go sprzedać lub wynająć. Cały system, choć generuje spore koszty związane z zakupem i instalacją, na co dzień jest tani w eksploatacji (worki oraz filtry czyści się i zmienia rzadziej niż w odkurzaczach tradycyjnych – czasami tylko dwa razy w roku).

 

Najważniejszy jest plan

 

Instalację centralnego odkurzania najkorzystniej jest zaplanować już na etapie projektowania domu. Możliwe jest jednak wykonanie jej również w budynku zamieszkałym – wówczas można ją poprowadzić w kanałach wentylacyjnych (muszą być jednak wystarczająco szerokie, aby nie przestały spełniać swych funkcji podstawowych), przestrzeniach między ścianami i nad sufitami podwieszanymi. Trzeba się jednak liczyć z tym, że czasem nieuniknione będzie rozkuwanie ścian, by umieścić w nich przewody.

 

Najważniejsze jest prawidłowe poprowadzenie rur łączących gniazda z jednostką centralną, od tego bowiem w dużej mierze zależy sprawność całego systemu. Dlatego tej części instalacji należy poświęcić najwięcej uwagi.

 

Montaż na raty

 

Kompletny system centralnego odkurzania wraz z montażem to wydatek kilku – kilkunastu tysięcy złotych (w zależności od ceny jednostki centralnej i stopnia skomplikowania instalacji). Jeśli nie chcemy takich wydatków ponosić jednorazowo, całą inwestycję, a więc i koszty z nią związane, można rozłożyć na dwa etapy.

 

Pierwszy etap – ułożenie w ścianach instalacji podciśnieniowej, czyli rur PVC, zakończonych gniazdami ssącymi. Na wykonanie tych prac wydamy ok. 1 tys zł. W tym etapie projektuje się też odprowadzenie powietrza na zewnątrz. Rury powinny być oddalone od jednostki centralnej najwyżej o 6 m, aby niepotrzebnie nie zwiększać oporów przepływu w instalacji. Wyrzutnia powietrza musi znajdować się na wysokości co najmniej 30 cm od poziomu gruntu, z dala od okien i drzwi.

 

Następny etap jest droższy (min. 3-4 tys) – to zakup i montaż jednostki centralnej oraz pozostałych akcesoriów. W stosunku do ogólnych kosztów budowy domu, sfinansowanie pierwszego etapu nie jest kłopotliwe. Warto więc zamontować same przewody, nawet gdy zakup centralnego odkurzacza odłożymy na później.

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Jednostka do zadań specjalnych (centralne odkurzanie)
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny