Styl Boho

Malowniczość, swoboda i dezynwoltura. Artystyczny rozmach, cygański folklor i barwne wizje z epoki dzieci-kwiatów - w tym nurcie znajdziemy wszystko, co tylko podpowie nam nieskrępowana wyobraźnia. Poza jednym: regułami.

Zaskakujący, nieszablonowy, kipiący kolorami - styl boho zwinnie wymyka się schematom. Tu wolno wszystko. Swoboda jest kluczowym pojęciem nurtu, który narodził się u schyłku XIX wieku w stolicy Francji, już wówczas cieszącej się opinią kolebki mody i trendów. I to właśnie w Paryżu na nowo zinterpretowano określenie la boheme (z franc. cyganeria), którego w tej nowej interpretacji nie odnoszono już do nacji Romów, ale do barwnego środowiska młodych niepokornych artystów.

Manifestując jedność życia i sztuki, eksperymentując, bawiąc się i tworząc, ci odważni prekursorzy przełamywali artystyczne i mieszczańskie konwenanse, za co przypinano im nierzadko łatkę rozwiązłych awanturników. Ale nawet oni nie działali w próżni; by zrozumieć istotę dzisiejszego stylu boho, nie sposób pominąć romskiej tradycji, gdyż to właśnie cygańska malowniczość i swoboda, przywiezione przez Romów jeszcze w Średniowieczu prawdopodobnie z obszaru dzisiejszych Indii, stały się fundamentem kierunku, który odrzuca wszystko, co bezbarwne, "grzeczne" i powtarzalne.

I takie są też wnętrza w stylu boho: wielobarwne, niejednoznaczne, nie dające się zaszufladkować. Klasyka obok ludowych dekoracji? Sztuczne futro, koronki i szydełkowe narzuty? Owszem. Znajdziemy tu aranżacje skomponowane z motywów indiańskich i orientalnych, z soczystych barw, z bogatej gamy wzorów, które stylistyczni puryści uznaliby za niemożliwe do połączenia, a które zestawione wprawną ręką tworzą swoistą harmonię. Jest też boho azylem dla motywów ludowych i baśniowych, zwłaszcza tych stylizowanych, lokowanych przez projektantów na tekstyliach i tapetach.

fot. Madam Stoltz

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny