Zanim prąd pojawi się w gniazdku, musi być doprowadzony na teren posesji. Potem trzeba wykonać instalację w domu, dokonać jej odbioru. A w trakcie – mądrze rozmieścić gniazdka, łączniki i oprawy oświetleniowe. Po to, żebyśmy w przyszłości mogli wygodnie korzystać ze wszystkich urządzeń elektrycznych.
Jak podłączyć dom do sieci?
Sposób przyłączenia do sieci elektroenergetycznej ustala rejon energetyczny. Obecnie najczęściej stosowane są przyłącza kablowe prowadzone pod ziemią. Niekiedy istnieje możliwość przyłączenia napowietrznego, zwłaszcza gdy jest to przyłącze tymczasowe. Rejon energetyczny określa również: - miejsce zamontowania układu pomiarowego, czyli licznika (najczęściej w linii ogrodzenia od ulicy), - rodzaj zabezpieczeń przed przeciążeniem, - sposób ochrony przeciwporażeniowej.
Wszystkie te wymagania podane są w warunkach technicznych przyłączenia. Z wnioskiem o ich wydanie występuje się przed wykonaniem przyłącza.
Według jakiej taryfy rozliczana jest budowa domu?
Odbiorcy indywidualni zaliczani są do V grupy taryfowej, jeżeli używają prądu na potrzeby związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Budowy domu nie uważa się za takie wykorzystanie prądu i dlatego przed rozpoczęciem prac należy wystąpić do rejonowego zakładu energetycznego o wykonanie przyłącza tymczasowego, rozliczanego wg IV grupy taryfowej. Koszty przyłączenia i sposób rozliczania za dostarczaną energię zależą od konkretnego zakładu energetycznego i sposobu doprowadzenia energii: przez przyłącze kablowe lub napowietrzne.
O rodzaju złącza decyduje lokalny zakład energetyczny. Po wygaśnięciu umowy na przyłącze tymczasowe przyłącze napowietrzne jest rozbierane, a kablowe traktowane jako docelowe i po podpisaniu umowy na czas nieokreślony rozliczane wg taryfy V. Rozpoczynając budowę, deklarujemy w zakładzie energetycznym potrzebną liczbę kW, średnio 8 kW. W zależności od rodzaju przyłącza (kablowe ok. 150 zł, napowietrzne ok. 100 zł) zakład energetyczny pobiera jednorazową opłatę i bieżące zużycie prądu rozlicza wg IV taryfy. Po zakończeniu budowy energia elektryczna dostarczana do domu rozliczana jest wg tańszej V grupy taryfowej.
Co to jest złącze elektryczne?
To punkt połączenia instalacji domowej z przyłączem elektroenergetycznym. W przyłączach kablowych – jest ono umieszczane w oddzielnej części skrzynki przyłączeniowej, przy zasilaniu napowietrznym – montowane jest na ścianie domu.
Ponieważ każdy budynek jest zasilany oddzielnym przyłączem, również złącza są oddzielne.