Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2013

Przygotowanie ogrodu do zimy

Jesień to nie pora na odpoczynek ogrodnika. Na zewnątrz czekają prace pielęgnacyjne i porządkowe. Rośliny co prawda przechodzą powoli w stan spoczynku, lecz trzeba je przygotować do zimy i nie zaszkodzić im poprzez niefachowe nawożenie czy przycinanie. Zobacz, czego robić nie wolno, a co jest konieczne, by ogród odrodził się wiosną.

Choć pogoda nie zawsze dopisuje, zamiast siedzieć z założonymi rękami, zabierzmy się za ogrodowe porządki. Nie są ani trudne, ani kosztowne. Pamiętajmy, że nie tylko rośliny, ale i oczko wodne oraz system nawadniający wymagają przygotowania na nadejście mrozów.

Podlewajmy zimozielone drzewa i krzewy, by mogły zgromadzić zapas wody

Jeśli jesienią przyroda nie wyręcza nas w podlewaniu ogrodu, szczególnie nowo posadzonym drzewom i krzewom (sadzić możemy do połowy listopada) należy zapewnić odpowiednią ilość wody. Starsze i głębiej ukorzenione egzemplarze pobiorą ją z głębszych warstw gleby, chociaż i te warto starannie podlać. Także rośliny zimozielone(różaneczniki, azalie, bukszpany, pierisy, potrzebują systematycznego nawadniania jesienią – muszą bowiem zwiększyć zapas wody, bo będą rosły również zimą, w okresie wysuszających wiatrów i mrozów. Później, podczas okresowych odwilży, też podlewamy gatunki zimozielone, aby mogły uzupełnić niedobór wody w tkankach.

Nawieźmy rośliny – wiosną nie zabraknie im składników pokarmowych

Wokół posadzonych jesienią drzewek owocowych rozłóżmy obornik (naturalny nawóz organiczny) – stosuje się go co 3–4 lata. Po rozrzuceniu przekopmy glebę. Na grządkach pod warzywa można zastosować obornik lub fosforowe i potasowe nawozy mineralne. Mrozoodporność murawy zwiększymy, używając wieloskładnikowych mieszanek nawożenia. silnego wzrostu trawy, za to – dzięki zwiększonej dawce fosforu oraz potasu – wzmacniają jej system korzeniowy i poprawiają wytrzymałość na niską temperaturę. Uzupełnieniem nawozów może być ziemia kompostowa – nawóz organiczny, który rozrzuca się cienką warstwą na powierzchni trawnika.

Małgorzata Kolmus
fot. Gardena

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!