Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2013
Zasilacze awaryjne (UPS) w technice grzewczej

Na przerwy w dostawie energii elektrycznej odporny jest chyba tylko poczciwy piec kaflowy – wszelkie współczesne urządzenia grzewcze wymagają zasilania, choćby do napędu pompy obiegowej c.o. Na nic więc najlepsza instalacja ogrzewcza, gdy zabraknie prądu. Przed niespodziewanym chłodem można się jednak uchronić – służą do tego zasilacze awaryjne do urządzeń grzewczych.

Na czym polega działanie zasilacza awaryjnego? Mówiąc najprościej, jest to urządzenie, które wpinamy między gniazdo sieciowe a odbiorniki prądu. Jego podstawowym zadaniem jest zaopatrzenie podłączonych urządzeń odbiorczych w energię elektryczną (pobieraną z dołączonego doń akumulatora) w przypadku nieprawidłowości zachodzących w sieci elektroenergetycznej, w tym przede wszystkim podczas przerw w dopływie prądu. Moc, jaką potrafi dostarczyć UPS, uwarunkowana jest jego konstrukcją, natomiast czas dostarczania awaryjnego zasilania zależy przede wszystkim od pojemności dołączonego akumulatora oraz od realnego obciążenia zasilacza.

 

Zasilacze awaryjne największą popularność zdobyły w zastosowaniach informatycznych. Służą nie tylko do profesjonalnej ochrony dużych serwerów w wielkich firmach – niemal w każdym sklepie komputerowym można ku - pić UPS do komputera osobistego. Zdecydowanie odradzamy jednak próby adaptacji komputerowych zasilaczy awaryjnych do domowej techniki grzewczej. Dlaczego? Otóż okazuje się, że – wbrew pozorom – urządzenia komputerowe są względnie odporne na niską jakość prądu zasilającego, a w szczególności zupełnie dobrze radzą sobie w sytuacji, gdy przebieg napięcia daleki jest od wzorcowej sinusoidy.

 

Taki właśnie przebieg – przypominający odwrócone na przemian trapezy czy nawet prostokąty – zapewnia większość popularnych UPS-ów do komputerów. Wszystko dlatego, że urządzenia elektroniczne nie wykorzystują bezpośrednio prądu przemiennego – przechodzi on przez zasilacz komputera, gdzie jest zamieniany na prąd stały. Niestety, prądu zasilającego o takiej charakterystyce nie tolerują urządzenia stosowane powszechnie w technice grzewczej, takie jak pompy obiegowe, silniki wentylatorów, mieszaczy itp. Jeśli nawet pracują, to należy liczyć się z dużymi stratami energii, przegrzewaniem się, hałasem silników i siłowników oraz nieuniknionym w tej sytuacji wzrostem awaryjności.

Adam Jamiołkowski
fot. VoltON

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny