Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2013
Systemy przeciwoblodzeniowe

Przed zbliżającą się zimą, warto pomyśleć o bezpieczeństwie i wygodzie i przydomowe nawierzchnie wyposażyć w instalację przeciwoblodzeniową. Zapobiegnie ona gromadzeniu się śniegu i lodu na schodach i ścieżkach prowadzących do domu oraz podjeździe do garażu. Dzięki temu unikniemy ryzyka poślizgnięcia się na oblodzonej kostce i wyeliminujemy konieczność uciążliwego jej odśnieżania. Dobrze jest zainstalować przewody grzejne również na dachu: w rynnach i rurach spustowych.

Zastosowanie ogrzewania przeciwoblodzeniowego zapewnia nie tylko bezpieczeństwo i wygodę użytkowania nawierzchni, ale także obniża koszty jej eksploatacji i konserwacji. Nie musimy bowiem kupować preparatów chemicznych ani soli do rozpuszczania lodu, łopat do odgarniania śniegu ani odśnieżarki. Nie musimy tracić również czasu rano na odśnieżanie podjazdu i okolicy bramy, by móc wyjechać samochodem do pracy. Szczególnie jest to uciążliwe podczas porannego pośpiechu.

 

Koszty montażu i eksploatacji systemu grzejnego nie są wysokie. Rachunki za energię elektryczną można dodatkowo obniżyć, używając odpowiedniego układu sterującego, który dostosowuje pracę instalacji do temperatury i wilgotności nawierzchni. System grzejny (układany w dwóch pasach szerokości 50–60 cm) na podjazd długości 8 m do garażu dwustanowiskowego to wydatek 2000–3000 zł.

 

Zalet instalacji przeciwioblodzeniowej jak widać jest wiele. Dodatkowo oprócz nawierzchni schodów, chodników i podjazdów, przewody grzejne warto ułożyć na skraju połaci dachu oraz w rynnach i rurach spustowych. Instalacja przeciwoblodzeniowa zapewni ich drożność, nie dopuszczając do zamarzania wody, powstawania sopli i uszkodzenia elewacji i konstrukcji dachów, spowodowanej niekontrolowanym spływaniem wody.

 

Co to takiego?

 

Systemy przeciwoblodzeniowe to elektryczne instalacje grzejne, składające się z następujących części:

 

- elementów grzejnych (przewody lub maty);
- materiałów montażowych (linki, uchwyty); sterowania (regulatory z czujnikami).

 

Elementami grzejnymi mogą być przewody (stałooporowe lub samoregulujące) – zasilane prądem jedno- lub trójfazowym lub maty grzejne.

Joanna Dąbrowska
fot. Raychem

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny