Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2013
Rynny z PVC

Rynny niezbędne są w prawie każdym domu. Wybór systemów rynnowych jest duży. Najczęściej inwestorzy wybierają rynny z PVC, są bowiem niedrogie i dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, łatwo więc dobrać je do koloru pokrycia.

Do produkcji rynien z PVC wykorzystywany jest utwardzony polichlorek winylu wzbogacony o dodatki, podnoszące wytrzymałość mechaniczną oraz uodporniające go na działanie promieni UV. Ponieważ są barwione w masie, nawet po głębokim zarysowaniu, uszkodzone miejsce pozostają niewidoczne. Plastikowe rynny są odporne na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne. Charakteryzują się jednak stosunkowo wysoką rozszerzalnością temperaturową, co oznacza konieczność łączenia, umożliwiającego swobodne zmiany wymiarów wraz z wahaniem temperatury. Służą do tego celu specjalne uszczelki z tworzywa EPDM.

 

Montaż jesienią i wiosną należy wykonywać ze szczególną ostrożnością, ponieważ w temperaturze poniżej 0°C PVC staje się kruche. Na bardzo skomplikowane dachy, na których nie wystarczą standardowe elementy systemu (na przykład narożniki), można zamówić poszczególne elementy wg indywidualnego projektu (część firm wytwarzających systemy rynnowe z PVC oferuje taką usługę). Niestety znacznie podniesie to koszty orynnowania.

 

Trwałość systemów rynnowych z PVC oceniana jest na około 50 lat.

Dobór orynnowania

Podstawą sprawnie działającego systemu rynnowego jest właściwy dobór średnicy i ilości rynien oraz rur spustowych do powierzchni i geometrii dachu.

 

W projekcie architektonicznym domu powinny być zawarte informacje o przekrojach rynien i rur spustowych oraz lokalizacji odpływów. Przy doborze wymiarów orynnowania pomocne będą tabele zamieszczone w katalogach producentów, dzięki którym można wytypować rynny odpowiednie do powierzchni odwadnianej połaci dachowej i rozmieszczenia rur spustowych.

 

By precyzyjnie dopasować rozmiar orynnowania, bierze się pod uwagę przewidywaną wielkość opadów w danym rejonie oraz tzw. efektywną powierzchnię dachu (EPD). W dachach płaskich i tych o nachyleniu poniżej 20º i powyżej 50º odpowiada ona powierzchni połaci dachowej, natomiast w pozostałych dachach spadzistych wylicza się ją ze wzoru: EPD = (W + H/2) • L, gdzie:

 

W – połowa szerokości rozpiętości dachu;
H – wysokość dachu, od kalenicy do linii okapów;
L – długość okapu.

 

Wynik obliczeń porównuje się z wydajnością systemów rynnowych zawartych w tabelarycznych zestawieniach producentów i dopasowuje rozmiar orynnowania. Najłatwiej dobrać rynny i rury spustowe do dachu dwuspadowego.

Joanna Dąbrowska
fot. Scala Plastics

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny