Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2013
Rynny z PVC

Rynny niezbędne są w prawie każdym domu. Wybór systemów rynnowych jest duży. Najczęściej inwestorzy wybierają rynny z PVC, są bowiem niedrogie i dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, łatwo więc dobrać je do koloru pokrycia.

Do produkcji rynien z PVC wykorzystywany jest utwardzony polichlorek winylu wzbogacony o dodatki, podnoszące wytrzymałość mechaniczną oraz uodporniające go na działanie promieni UV. Ponieważ są barwione w masie, nawet po głębokim zarysowaniu, uszkodzone miejsce pozostają niewidoczne. Plastikowe rynny są odporne na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne. Charakteryzują się jednak stosunkowo wysoką rozszerzalnością temperaturową, co oznacza konieczność łączenia, umożliwiającego swobodne zmiany wymiarów wraz z wahaniem temperatury. Służą do tego celu specjalne uszczelki z tworzywa EPDM.

 

Montaż jesienią i wiosną należy wykonywać ze szczególną ostrożnością, ponieważ w temperaturze poniżej 0°C PVC staje się kruche. Na bardzo skomplikowane dachy, na których nie wystarczą standardowe elementy systemu (na przykład narożniki), można zamówić poszczególne elementy wg indywidualnego projektu (część firm wytwarzających systemy rynnowe z PVC oferuje taką usługę). Niestety znacznie podniesie to koszty orynnowania.

 

Trwałość systemów rynnowych z PVC oceniana jest na około 50 lat.

Dobór orynnowania

Podstawą sprawnie działającego systemu rynnowego jest właściwy dobór średnicy i ilości rynien oraz rur spustowych do powierzchni i geometrii dachu.

 

W projekcie architektonicznym domu powinny być zawarte informacje o przekrojach rynien i rur spustowych oraz lokalizacji odpływów. Przy doborze wymiarów orynnowania pomocne będą tabele zamieszczone w katalogach producentów, dzięki którym można wytypować rynny odpowiednie do powierzchni odwadnianej połaci dachowej i rozmieszczenia rur spustowych.

 

By precyzyjnie dopasować rozmiar orynnowania, bierze się pod uwagę przewidywaną wielkość opadów w danym rejonie oraz tzw. efektywną powierzchnię dachu (EPD). W dachach płaskich i tych o nachyleniu poniżej 20º i powyżej 50º odpowiada ona powierzchni połaci dachowej, natomiast w pozostałych dachach spadzistych wylicza się ją ze wzoru: EPD = (W + H/2) • L, gdzie:

 

W – połowa szerokości rozpiętości dachu;
H – wysokość dachu, od kalenicy do linii okapów;
L – długość okapu.

 

Wynik obliczeń porównuje się z wydajnością systemów rynnowych zawartych w tabelarycznych zestawieniach producentów i dopasowuje rozmiar orynnowania. Najłatwiej dobrać rynny i rury spustowe do dachu dwuspadowego.

Joanna Dąbrowska
fot. Scala Plastics

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny