Zakup rekuperatora może się okazać zupełnie nietrafioną inwestycją i marnowaniem pieniędzy. Nie chodzi wcale o to, że jest to kosztowne urządzenie i gdy korzystamy z taniego nośnika ciepła, okres zwrotu poniesionych nakładów jest długi. Inwestycja z całą pewnością będzie nieopłacalna, jeśli wybierzemy niewłaściwy sprzęt – przykładowo o zbyt małej wydajności lub głośny. W efekcie po jakimś czasie i tak go wymienimy. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, by uniknąć takiej sytuacji.
Rekuperator, czyli co?
Potocznie mianem rekuperatora określa się centralę wentylacyjną, stosowaną w instalacjach mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Jak widać, popularne określenie „rekuperator” jest bez porównania krótsze.
Centrala zawsze składa się z kilku podstawowych elementów:
- wymiennika ciepła (czyli właściwego rekuperatora), w którym powietrze dostarczane do domu ogrzewa się od usuwanego;
- wentylatorów – nawiewnego oraz wywiewnego, które wymuszają przepływ powietrza przez wymiennik (oraz w całej instalacji);
- filtrów oczyszczających powietrze;
- sterownika, za pośrednictwem którego regulujemy intensywność wymiany powietrza;
- obudowy mieszczącej wszystkie podzespoły, zapewniającej izolację cieplną i tłumiącej hałas towarzyszący pracy wentylatorów. Rodzaj, jakość i trafność dopasowania tych elementów mogą być rozmaite – stąd ogromne różnice w działaniu, sprawności i cenie rekuperatorów.
Ponadto centrala może być wyposażona w rozmaite urządzenia dodatkowe, zwiększające jej możliwości i wygodę obsługi:
- nagrzewnicę wstępną, służącą do odszraniania wymiennika w niskiej temperaturze. Jako zabezpieczenie przed zamarzaniem może służyć także gruntowy wymiennik ciepła (GWC);
- nagrzewnicę komfortu, podgrzewającą powietrze trafiające do pomieszczeń. Wiosną i jesienią jej działanie może wystarczyć do dogrzania pomieszczeń, a w domach pasywnych całkowicie zastąpić odrębną instalację grzewczą;
- bypass automatyczny lub ręczny, pozwalający na ominięcie wymiennika przez strugi powietrza. Gdy temperatura w domu i na zewnątrz jest zbliżona, obniża to zużycie prądu przez wentylatory (opory przepływu są mniejsze);
- zaawansowany sterownik, np. współpracujący z czujnikami stężenia tlenku węgla, wilgotności itp.
Zanim kupimy centralę, dokładnie sprawdźmy, co dostajemy w standardzie, a za co trzeba dopłacić. Ewentualnie też jakie elementy dodatkowe są w ogóle dostępne. Różnica w cenie może okazać się pozorna, ponadto możliwość późniejszej rozbudowy, gdy już mamy pewne doświadczenie w eksploatacji i wiemy, co jest nam naprawdę potrzebne, jest bardzo ważna.
Jarosław Antkiewicz fot. Pro -Vent
Eksploatacja i konserwacja systemu z pompą ciepła
Pompy ciepła to w zasadzie urządzenia bezobsługowe – wymagają jedynie przeglądów serwisowych. W dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji użytkownik musi jedynie ustawić pożądaną temperaturę w pomieszczeniach. Warto jednak, szczególnie w pierwszym roku użytkowania, monitorować stan elementów instalacji i parametry jej pracy.
Ogród na obrzeżach stolicy
Ogród Niny ma akcenty architektoniczne, pasujące do willowej dzielnicy Warszawy z przedwojennymi tradycjami. Ale są w nim również elementy nawiązujące do współczesnej sztuki tworzenia ogrodów.
Przygotowanie ogrodu do zimy
Jesień to nie pora na odpoczynek ogrodnika. Na zewnątrz czekają prace pielęgnacyjne i porządkowe. Rośliny co prawda przechodzą powoli w stan spoczynku, lecz trzeba je przygotować do zimy i nie zaszkodzić im poprzez niefachowe nawożenie czy przycinanie. Zobacz, czego robić nie wolno, a co jest konieczne, by ogród odrodził się wiosną.
Oświetlenie zewnętrzne
Światło wokół domu pozwala nam poczuć się pewniej i bezpieczniej. Oświetlona furtka, wejście do domu i brama garażowa zapraszają gości i domowników, a odstraszają intruzów. Natomiast taras i altana w blasku świateł doskonale służą także po zapadnięciu zmroku.
Farby do wnętrz
Najpopularniejszym sposobem wykańczania ścian jest malowanie. Warto zatem wiedzieć, że poza typowymi farbami emulsyjnymi, na rynku dostępne są produkty, można powiedzieć, do zadań specjalnych. Dzięki nim wnętrza uzyskają niebanalną stylistykę i staną się jeszcze bardziej dopasowane do naszych potrzeb oraz upodobań.
Zasilacze awaryjne (UPS) w technice grzewczej
Na przerwy w dostawie energii elektrycznej odporny jest chyba tylko poczciwy piec kaflowy – wszelkie współczesne urządzenia grzewcze wymagają zasilania, choćby do napędu pompy obiegowej c.o. Na nic więc najlepsza instalacja ogrzewcza, gdy zabraknie prądu. Przed niespodziewanym chłodem można się jednak uchronić – służą do tego zasilacze awaryjne do urządzeń grzewczych.
Bramy garażowe
Do domów jednorodzinnych najczęściej wybierane są wygodne w użytkowaniu bramy uchylne i segmentowe, otwierane do góry. Czasem jednak najlepiej sprawdzi się rolowana, działająca podobnie jak rolety zewnętrzne. Modele rozwierane natomiast odchodzą do lamusa, choć niekiedy stosuje się je w składzikach gospodarczych. Inwestorzy chętnie kupują też automatykę – napęd jest stosunkowo tani, a zapewnia wygodny wjazd do garażu przy każdej pogodzie.
Podłoga w salonie
Drewno jest stworzone na podłogę do salonu – wygląda atrakcyjne, jest ciepłe i wycisza. Nawet parkiet przemysłowy wkracza do wnętrz (szczególnie nowoczesnych). Popularne są też wykładziny i panele. Te ostatnie, choć praktyczne, uznawane bywają za atrapę drewna. Rzecz gustu. Niewielu inwestorów decyduje się na płytki ceramiczne. Co innego na południu Europy – oni się chłodzą, my przeciwnie.
Systemy przeciwoblodzeniowe
Przed zbliżającą się zimą, warto pomyśleć o bezpieczeństwie i wygodzie i przydomowe nawierzchnie wyposażyć w instalację przeciwoblodzeniową. Zapobiegnie ona gromadzeniu się śniegu i lodu na schodach i ścieżkach prowadzących do domu oraz podjeździe do garażu. Dzięki temu unikniemy ryzyka poślizgnięcia się na oblodzonej kostce i wyeliminujemy konieczność uciążliwego jej odśnieżania. Dobrze jest zainstalować przewody grzejne również na dachu: w rynnach i rurach spustowych.
Rynny z PVC
Rynny niezbędne są w prawie każdym domu. Wybór systemów rynnowych jest duży. Najczęściej inwestorzy wybierają rynny z PVC, są bowiem niedrogie i dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, łatwo więc dobrać je do koloru pokrycia.
Podkłady pod pokrycia dachowe
Na to, czym będzie pokryty dach zwraca uwagę każdy inwestor. Od tego zależy przecież wygląd domu i w niemałym stopniu jego koszt. Jednak pokrycie to tylko wierzchnia warstwa dachu. Aby funkcjonował jako całość trzeba też sporo uwagi poświęcić znajdującemu się poniżej podkładowi. A to element, o którym często zapominamy, bo go po prostu nie widać w gotowym budynku.
Kominki
Kominek ustawiony w salonie może pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną i tworzyć ciepły nastrój, ale również być ważnym, ale nie jedynym, źródłem ogrzewania domu. Zależnie od jego podstawowego przeznaczenia, możemy wybrać kominek otwarty z „żywym” ogniem bądź z wbudowanym wkładem, pozwalającym na efektywne wytwarzanie ciepła. Warto jednak pamiętać, że kominek wymaga częstego uzupełniania paliwa, szczególnie w okresie dużych mrozów.
Termomodernizacja
Obniżenie kosztów ogrzewania użytkowanego domu wymaga termomodernizacji, czyli robót prowadzących do zmniejszenia strat ciepła oraz poprawienia sprawności instalacji grzewczej. Zakres prac oraz wartość spodziewanych oszczędności zależą od stanu budynku – ciepłochronności ścian, stropów i podłóg, szczelności okien i efektywności wykorzystania opału. Przed ich rozpoczęciem powinniśmy ustalić, jakie roboty przyniosą największe korzyści i jaką kolejność zaplanować, jeśli termomodernizację będziemy realizowali etapami.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Sposób przekazywania do pomieszczeń ciepła wytworzonego w urządzeniach grzewczych decyduje nie tylko o komforcie użytkowania ogrzewania, ale wpływa też na możliwości aranżacji wnętrza i jego estetykę. Ponadto dobrze zaprojektowana instalacja grzewcza daje szansę na oszczędne wykorzystanie energii, zapewniając optymalny rozkład temperatury wewnątrz domu. W najpopularniejszych systemach centralnego ogrzewania ciepło przekazywane jest za pośrednictwem różnego typu grzejników lub przez ogrzewanie płaszczyznowe, najczęściej podłogowe. Wybór systemu zależy przede wszystkim od rodzaju źródła ciepła i możliwości wykonawczych.
Kotły i podgrzewacze
Komfortowe i jednocześnie oszczędne ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody wymaga dobrania optymalnego do naszych potrzeb źródła ciepła. Wariantów jest wiele, ale najczęściej decydującym kryterium jest dostępność paliwa, które w największym stopniu wpływa na wysokość rachunków. Ponadto instalacje c.o. i c.w.u. często wykorzystują te same urządzenie grzewcze, co wymaga takiego ich dobrania, by zaspakajały zróżnicowane wydajności obu tych systemów.
Koszty inwestycji i eksploatacji domu energooszczędnego
Energooszczędność to inwestycja dla cierpliwych. Aby płacić mniej za eksploatację, trzeba najpierw wydać więcej na budowę, a czas zwrotu poniesionych nakładów przekracza nawet 10 lat. Jednak pamiętajmy, że domu nie budujemy na kilka, lecz kilkadziesiąt lat. I przez cały ten czas będziemy płacić za jego utrzymanie.
Instalacja elektryczna i teletechniczna
Jako użytkownicy musimy zawczasu zdecydować, z jakich urządzeń elektrycznych zamierzamy korzystać. Pamiętajmy też o oświetleniu ogrodu, podjazdu, wykonaniu alarmu, domofonu itp. Ważne by, odpowiednio wcześnie uwzględnić to w harmonogramie zadań. Na dopracowanie szczegółów przyjdzie czas później i niezbędna będzie wówczas pomoc fachowca.
Kominy
Kominy z odpowiednio przygotowanymi kanałami są potrzebne do odprowadzenia spalin z kotła grzewczego i dymu z kominka, zapewnienia budynkowi prawidłowej wentylacji, odpowietrzenia instalacji kanalizacyjnej i do ewentualnego przeprowadzenia przewodów antenowych i instalacji solarnej. Jak rozwiązali ten ważny element domu nasi rozmówcy? Oto ich wypowiedzi.
Ogrodzenia
Spośród bogatego wachlarza tradycyjnych i nowoczesnych materiałów ogrodzeniowych, właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej wybierają te drugie. Są bowiem ładne i trwałe oraz łatwe w montażu. Często sprzedaje się je w gotowych zestawach. Z punktu widzenia użytkowników najważniejsze jednak jest to, że nowoczesne produkty są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne i nie wymagają konserwacji. Czy skorzystali z nich nasi rozmówcy?
Tania działka obok bloku
Beata i Sebastian swój pierwszy dom zbudowali w pobliżu bloku, w którym wcześniej mieszkali. Zdecydowali się na taki ruch ze względu na odpowiadającą im okolicę. Trudno się dziwić, że w dobrej lokalizacji woleli mieszkać w jednorodzinnym domu, zamiast w mieszkaniu.
Prawie pasywny z pełnym piętrem
Magdzie i Pawłowi marzył się dom pasywny. Koniec końców zbudowali dom prawie pasywny zużywający (20 kWh/m2). Ale i tak, dzięki wielu zabiegom, eksploatacja budynku jest tańsza, w porównaniu do innych domów o identycznej powierzchni i wzniesionych z takich samych materiałów.
Prawie pasywny z pełnym piętrem
Magdzie i Pawłowi marzył się dom pasywny. Koniec końców zbudowali dom prawie pasywny zużywający (20 kWh/m2). Ale i tak, dzięki wielu zabiegom, eksploatacja budynku jest tańsza, w porównaniu do innych domów o identycznej powierzchni i wzniesionych z takich samych materiałów.