Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2013
Kotły i podgrzewacze

Komfortowe i jednocześnie oszczędne ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody wymaga dobrania optymalnego do naszych potrzeb źródła ciepła. Wariantów jest wiele, ale najczęściej decydującym kryterium jest dostępność paliwa, które w największym stopniu wpływa na wysokość rachunków. Ponadto instalacje c.o. i c.w.u. często wykorzystują te same urządzenie grzewcze, co wymaga takiego ich dobrania, by zaspakajały zróżnicowane wydajności obu tych systemów.

Wydatki na ogrzewanie domu stanowią najważniejszą pozycję w kosztach jego utrzymania. Na ich wysokość – obok ciepłochronności i powierzchni domu – największy wpływ ma rodzaj wykorzystywanego źródła energii, gdyż koszty jednostkowe pozyskanego ciepła różnią się nawet kilkakrotnie. Dla porównania: koszt pozyskania 1 kW energii z gazu ziemnego to 0,25 zł, z węgla kamiennego (groszku) – 0,14 zł, a z energii elektrycznej – 0,55 zł. Wybierając źródło ciepła, trzeba też uwzględnić dostosowanie kotłowni do określonego rodzaju kotła oraz nakłady inwestycyjne związane z montażem całej instalacji.

 

Najczęściej, jeśli jest szansa doprowadzenia gazu do działki, na której budujemy dom, inwestorzy decydują się na ogrzewanie gazowe, jako stosunkowo tanie i bardzo komfortowe. Jeśli takiej możliwości nie ma, lub odległość do gazociągu jest duża, czyli koszty przyłącza wysokie, do wyboru pozostają paliwa stałe, olej opałowy lub energia elektryczna.

 

Na ogrzewanie energią elektryczną decydują się najczęściej właściciele domów bardzo energooszczędnych, o niewielkiej powierzchni i wysokim potencjale gromadzenia ciepła. Korzystają oni głównie z akumulacyjnych urządzeń grzewczych, zasilanych energią z tańszej (nocnej) taryfy.

 

Zarówno ogrzewanie gazowe, jak i elektryczne nie wymagają zapewnienia oddzielnych pomieszczeń do instalacji kotłów, jedynie w przypadku gazu pomieszczenie takie musi mieć zapewnioną wentylację i odprowadzenie spalin na zewnątrz. Kocioł na gaz płynny można montować na takich samych zasadach (z wyjątkiem wnętrza poniżej poziomu gruntu), jednak do zasilania niezbędny będzie zbiornik zewnętrzny naziemny lub podziemny, który z reguły dzierżawi się od dostawcy gazu.

 

Decydując się na ogrzewanie olejowe, należy przewidzieć oddzielne pomieszczenie na kocioł i zbiornik na olej, choć można go też umieścić na zewnątrz budynku jako podziemny.

Cezary Jankowski

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny