Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2013
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe

Sposób przekazywania do pomieszczeń ciepła wytworzonego w urządzeniach grzewczych decyduje nie tylko o komforcie użytkowania ogrzewania, ale wpływa też na możliwości aranżacji wnętrza i jego estetykę. Ponadto dobrze zaprojektowana instalacja grzewcza daje szansę na oszczędne wykorzystanie energii, zapewniając optymalny rozkład temperatury wewnątrz domu. W najpopularniejszych systemach centralnego ogrzewania ciepło przekazywane jest za pośrednictwem różnego typu grzejników lub przez ogrzewanie płaszczyznowe, najczęściej podłogowe. Wybór systemu zależy przede wszystkim od rodzaju źródła ciepła i możliwości wykonawczych.

Ogrzewanie grzejnikowe można zainstalować w domu zarówno nowym, jak i podczas modernizacji instalacji w remontowanym. Ogrzewanie podłogowe natomiast, ze względu na konieczność znacznego podniesienia poziomu posadzki – montuje się praktycznie jedynie w budynkach nowych. Przy wykorzystywaniu do ogrzewania niskotemperaturowych źródeł ciepła (np. pompy ciepła), instalacja ogrzewania podłogowego staje się koniecznością, gdyż trudno w inny sposób zapewnić odpowiednio dużą powierzchnię przekazującą ciepło.

Grzejniki ścienne

Ogrzewanie grzejnikowe jest stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Może współpracować z dowolnym źródłem ciepła, a bogata oferta rodzajów i wielkości grzejników to szansa ich dobrania do każdego pomieszczenia. Przy ich wyborze i instalowaniu powinniśmy brać pod uwagę dostosowanie ich do istniejącej lub projektowanej instalacji c.o. oraz możliwości zamontowania w optymalnych miejscach, co zapewnia komfort cieplny w pomieszczeniu.

 

Gdzie je zamontować?

 

Grzejnik lokuje się w miejscach, w których powstają największe straty ciepła, a więc pod oknami i przy drzwiach wejściowych. Grzejnik zamocowany na ścianie wewnętrznej z dala od okna, spowodowałby znaczne różnice temperatury w różnych częściach pokoju, co sprzyjałoby częstemu zaparowywaniu szyb, a w mroźne dni w okolicach okien byłoby bardzo zimno. Na komfort cieplny wpływa również sposób przekazywania ciepła przez grzejnik – zależnie od jego rodzaju, dominujące może być przekazywanie ciepła przez promieniowanie lub przez konwekcję (unoszenie). Z reguły korzystniejsze jest montowanie grzejników o dużym udziale ciepła oddawanego przez promieniowanie, gdyż konwekcja powoduje tworzenie się poduszki ciepłego powietrza pod sufitem, a jednocześnie utrzymywanie dość niskiej temperatury przy podłodze. Zmniejszenie tego efektu można uzyskać przez przykrycie grzejnika parapetem, który odchyli strumień ogrzanego powietrza do wnętrza pomieszczenia. Aby nie utrudniał on cyrkulacji powietrza, trzeba zachować przynajmniej 15 cm odstęp miedzy parapetem a wierzchem grzejnika.

 

Przy szerokich oknach tarasowych sięgających do podłogi, dobrze jest zdecydować się na grzejniki sytuowane w kanale utworzonym w podłodze, co trzeba uwzględnić już na etapie wykonania podkładów podłogowych. Strumień ciepłego powietrza utworzy wówczas „kurtynę”, oddzielającą zimne okno od reszty pomieszczenia.

Cezary Jankowski
fot. Enix

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny