Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2013
Oświetlenie zewnętrzne

Światło wokół domu pozwala nam poczuć się pewniej i bezpieczniej. Oświetlona furtka, wejście do domu i brama garażowa zapraszają gości i domowników, a odstraszają intruzów. Natomiast taras i altana w blasku świateł doskonale służą także po zapadnięciu zmroku.

dom w blasku świateł

Furtka i wejście do domu. Oświetlenie w tej strefie jest bardzo ważne i nikogo nie trzeba do tego przekonywać (chyba że front posesji znajduje się w zasięgu światła z ulicy) – w ciemności trudno bowiem odnaleźć klamkę, dzwonek czy klucze.

 

Szczególną uwagę warto zwrócić na oświetlenie schodów wejściowych. Nie powinno ono rzucać cienia na poszczególne stopnie, bo grozi to upadkiem. Gdy schody są niskie, wystarczające będą lampy oświetlające drzwi. Wysokie zaś wymagają osobnych opraw, np. montowanych w stopniach.

 

Oświetlony numer domu to duże ułatwienie dla gości. Praktycznym rozwiązaniem jest zakup lampy wodoszczelnej, przystosowanej do naklejenia na niej numeru.

 

Z uwagi na bezpieczeństwo, przy wejściu na posesję często montowane są lampy z czujnikiem ruchu, które zapalają się na pewien czas, gdy ktoś przechodzi obok. Unikajmy kierowania ich światła na sąsiednie działki czy ulicę, bo często zapalają się w niepożądanym momencie.

 

Elewacja. Oświetla się ją wyłącznie dla dekoracji. Strumień światła skierowany równolegle do ściany pięknie uwypukla fakturę kamienia czy łupanej cegły. W przypadku tynku niestety podkreśla niedoskonałości powierzchni, dlatego lepiej, gdy światło pada na niego prostopadle.

 

Uwaga! Oświetlenie budynku nie powinno być zbyt silne ani nakierowane na okna, bo nawet delikatne światło może zakłócać sen.

 

Elewację oświetla się zwykle za pomocą kinkietów montowanych na ścianie, reflektorków w podsufitce lub ustawianych na trawniku (strumień światła można skierować na wybrany fragment elewacji) bądź punktów świetlnych umieszczonych w nawierzchni (np. w opasce wokół domu).

Małgorzata Kolmus
fot. Lange Łukaszuk

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny