Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2013

Kominy

Kominy z odpowiednio przygotowanymi kanałami są potrzebne do odprowadzenia spalin z kotła grzewczego i dymu z kominka, zapewnienia budynkowi prawidłowej wentylacji, odpowietrzenia instalacji kanalizacyjnej i do ewentualnego przeprowadzenia przewodów antenowych i instalacji solarnej. Jak rozwiązali ten ważny element domu nasi rozmówcy? Oto ich wypowiedzi.

Kluczowe decyzje, dotyczące doboru komina, najlepiej jest podjąć w fazie projektowania konstrukcji budynku, ale dopiero po określeniu sposobu ogrzewania i wentylacji. Taka kolejność jest pożądana, ponieważ rodzaj komina i przekrój jego przewodów trzeba dopasować do rodzaju paliwa oraz do typu i mocy urządzeń grzewczych (kotła, kominka). Dzięki tak wczesnemu planowaniu, w nowo budowanych domach można w najlepszym miejscu zgrupować odpowiednią ilość kanałów kominowych, a ponadto: prawidłowo zaprojektować wlot do nich, wygodnie zlokalizować wyczystkę, zapewnić doprowadzenie świeżego powietrza potrzebnego do palenia w kominku, ewentualnie wykonać odprowadzenie kondensatu z kotła.

 

Postęp w dziedzinie systemów kominowych daje równocześnie ogromne możliwości zmodernizowania istniejących kominów, wymurowanych tradycyjnymi metodami, i dopasowania ich do nowoczesnych kotłów, np. kondensacyjnych. Najpopularniejszymi materiałami, z jakich wznosi się kominy, są ceramika i stal. Materiały ceramiczne najczęściej stosuje się we wznoszonych dopiero domach. Natomiast lekkie kominy ze stali chętniej wykorzystuje się podczas modernizowania kominów i systemu grzewczego w budynku.

WSKAZANE GRUPOWANIE

Stawianie komina pociąga za sobą wydatek kilku tysięcy złotych, dlatego tak ważne jest wskazanie dla niego optymalnej lokalizacji oraz prawidłowe określenie jego rozmiarów (w tym rodzaju i liczby przewodów kominowych). Grupowanie kanałów kominowych zaleca się nie bez przyczyny. Lepiej wznieść możliwie najmniejszą liczbę kominów, ponieważ każde przejście przez dach oznacza dodatkowe koszty, m.in. na zapewnienie szczelności w miejscu styku komina z połacią dachu, czy ewentualnie na trwałe wykończenie jego końcówki, wystającej ponad dachem.

 

W domach jednorodzinnych zwykle wybiera się kominy wewnętrzne, z kilkoma kanałami. Jeśli współpracują z kotłem na paliwa stałe lub kominkiem – kanały kominowe określa się jako dymowe. Jeśli natomiast podłączono do nich kocioł gazowy lub kocioł na olej opałowy, klasyfikuje się je jako spalinowe. Warto przypomnieć, że każde urządzenie musi być podłączone do oddzielnego kanału. Kanały wentylacyjne służą do odprowadzenia powietrza w budynkach z grawitacyjnym systemem wentylacji. W ich przypadku każdy kanał przeznaczony jest do obsłużenia jednego pomieszczenia (np. łazienki, kuchni). Wyloty kanałów wentylacyjnych umieszcza się na bocznych ścianach kominów, żeby zmniejszyć ryzyko zasysania do nich spalin lub dymu (jeśli nastąpi zjawisko odwrócenia lub osłabienia ciągu w kanale).

Lilianna Jampolska
fot. Jawar

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!