Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2013
Koszty inwestycji i eksploatacji domu energooszczędnego

Energooszczędność to inwestycja dla cierpliwych. Aby płacić mniej za eksploatację, trzeba najpierw wydać więcej na budowę, a czas zwrotu poniesionych nakładów przekracza nawet 10 lat. Jednak pamiętajmy, że domu nie budujemy na kilka, lecz kilkadziesiąt lat. I przez cały ten czas będziemy płacić za jego utrzymanie.

Motywacja

Dlaczego w ogóle decydujemy się na energooszczędne budowanie? Przede wszystkim musimy widzieć w tym sens. Motywacje i uzasadnienia mogą być bardzo różne. Niskie łączne koszty inwestycji i eksploatacji. Rozwiązania energooszczędne wymagają zwykle większych nakładów na etapie budowy. Jednak mniejsze rachunki za ogrzewanie to w skali kilkunastu bądź kilkudziesięciu lat eksploatacji duża oszczędność. To, czy faktycznie zaoszczędzimy, czy ostatecznie dopłacimy zależy od wielu czynników, np:

  • ile dopłacamy na etapie inwestycji;
  • dysponujemy gotówką czy finansujemy inwestycję z kredytu? W tym drugim przypadku rzeczywiste nakłady wzrastają o koszty kredytu;
  • jakie uzyskujemy oszczędności w zużyciu energii;
  • z jak drogiego nośnika energii korzystamy.

Inwestycja na przyszłość. Mając dom o niskim zapotrzebowaniu na ciepło, zabezpieczamy się na wypadek znacznego wzrostu cen nośników energii. Niektórzy traktują to też jako zabezpieczenie emerytalne – dziś stać mnie na większy wydatek, a na starość nie będę musiał martwić się kosztami utrzymania domu.

 

Inwestycja, poza zmniejszeniem zużycia energii, przynosi dodatkowe korzyści. Dobrym przykładem jest zastąpienie kotła węglowego pompą ciepła. W obu przypadkach koszty eksploatacji są podobne, jednak wygoda obsługi zupełnie nieporównywalna. Nie zapominajmy też, że wszystkie instalacje w domu są ze sobą powiązane. Decydując się na rekuperator, możemy kupić kocioł lub pompę ciepła o mniejszej mocy (tańszą). W domach pasywnych idzie to tak daleko, że wobec bardzo niskiego zapotrzebowania na ciepło możemy zrezygnować z odrębnej instalacji grzewczej.

 

Wartość nieruchomości rośnie. Wymagania odnośnie ochrony cieplnej są wciąż podwyższane, przez co energochłonny dom będzie w przyszłości jeszcze trudniej sprzedać niż teraz. Zresztą i obecnie każdy chętniej kupi dom, na którego utrzymanie będzie wydawał mniej.

Jarosław Antkiewicz
fot. Archipelag

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny