Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2013
Instalacja elektryczna i teletechniczna

Jako użytkownicy musimy zawczasu zdecydować, z jakich urządzeń elektrycznych zamierzamy korzystać. Pamiętajmy też o oświetleniu ogrodu, podjazdu, wykonaniu alarmu, domofonu itp. Ważne by, odpowiednio wcześnie uwzględnić to w harmonogramie zadań. Na dopracowanie szczegółów przyjdzie czas później i niezbędna będzie wówczas pomoc fachowca.

Jakie urządzenia, taka moc

Najważniejsze przy planowaniu jest to, jakie urządzenia elektryczne chcemy zainstalować w domu. Przede wszystkim trzeba uwzględnić urządzenia dużej mocy – przepływowe podgrzewacze wody, kuchnie elektryczne oraz elektryczne ogrzewanie pomieszczeń. Dla ich funkcjonowania niezbędne jest dostosowane do znacznego obciążenia przyłącze oraz duży przydział mocy. Dlatego wszelkie plany należy zacząć od wizyty w rejonowym Zakładzie Energetycznym. Może się okazać, że ze względu na stan sieci nie ma szans na przydział mocy większy niż standardowe 12–15 kW, a jeden przepływowy podgrzewacz wody, umożliwiający komfortowe korzystanie z prysznica, ma ok. 20 kW. Trzeba wówczas szukać alternatywnych rozwiązań, np. grzałka w podgrzewaczu pojemnościowym ma nie 20 kW, a zaledwie 1,5–2,5 kW. Taka zamiana wymaga jednak znacznego zmodyfikowania instalacji:

  • na zasobnik ciepłej wody trzeba wygospodarować miejsce;
  • do punktów poboru z ogrzewaczami przepływowymi wystarczy doprowadzić jedną rurę z zimną wodą. W systemie zasobnikowym niezbędna jest zaś rura z wodą zimną, z wodą ciepłą i ewentualnie trzecia – cyrkulacyjna;
  • w rozległej instalacji z centralnym zasobnikiem do wygodnego korzystania z ciepłej wody niezbędne jest wykonanie cyrkulacji, co wymaga ułożenia dodatkowej (trzeciej) rury pomiędzy punktami poboru i zasobnikiem oraz podnosi koszty.

Przykłady takich alternatywnych rozwiązań i skutków zmian można mnożyć. Dlatego nasze plany najlepiej jak najwcześniej skonfrontować z rzeczywistością – wybrać się do zakładu energetycznego i skonsultować się z elektrykiem. Jego pomoc jest i tak niezbędna, bo amatorowi trudno określić, jaki będzie rzeczywisty maksymalny pobór mocy. Każde urządzenie ma wprawdzie podaną na tabliczce znamionowej moc, ale jest to moc pobierana w trakcie normalnej pracy. Natomiast w momencie ich załączenia pobór może być kilkakrotnie wyższy. Ponadto urządzenia elektryczne nigdy nie pracują wszystkie równocześnie.

Jarosław Antkiewicz
fot. Ospel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny