Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2010

Kostka brukowa: ścieżki, alejki, podjazdy

Ścieżki, podjazdy, alejki. Może z kostki? Jest trwała, niedroga, praktyczna i nietrudno ją ułożyć. Warto tylko zrobić to tak, by nawierzchnie z niej nie zdominowały ogrodu.

Kostka brukowa: ścieżki, alejki, podjazdy
(fot. Awbud)
Kostką brukową coraz częściej utwardza się ścieżki, alejki i podjazdy wokół domu. Zimą łatwo z niej odgarnąć śnieg, latem pomaga utrzymać porządek w domu, bo mniej błota wnosi się do mieszkania. Po deszczu na nawierzchni z kostki nie będą stały kałuże – jeśli jest właściwie ułożona, woda odpłynie na trawnik lub do wpustu podwórzowego.

 

Z utwardzaniem nawierzchni nie należy przesadzać. Jeśli kostki – zwłaszcza betonowej – będzie za dużo, teren wokół domu zacznie przypominać parking. Układ elementów należy starannie dopasować nie tylko do aranżacji ogrodu, ale przede wszystkim do charakteru domu – kolorystyki elewacji, okien i bramy. W tej sprawie warto zwrócić się do specjalisty.

Projekt nawierzchni

Zanim kupi się kostkę, warto zamówić projekt nawierzchni, najlepiej u architekta krajobrazu. Ułatwi to wybór wśród bogactwa kształtów, kolorów, faktur i wielkości kostek. W takim projekcie powinien być wyrysowany przebieg ścieżek oraz kształt i wielkość podjazdu. Projekt powinien zawierać także informacje o rodzaju i kolorystyce materiałów.

 

Na tej podstawie firma dokładnie obliczy, ile kostki trzeba będzie kupić – z uwzględnieniem materiału, który będzie wymagał przycinania. W projekcie można zamówić nie tylko rozplanowanie podjazdów i ścieżek, ale także – jeśli to potrzebne – instalacji odwadniania terenu i jego oświetlenia. Ewentualnie zaplanowanie zieleni i instalacji jej nawadniania.

 

Przed spotkaniem z architektem można zrobić przymiarkę, czyli najpierw na planie działki samodzielnie narysować kształt podjazdu i przebieg ścieżek, uwzględniając układ domu, elementy małej architektury oraz roślinność. Można także samodzielnie wyznaczyć już na działce przebieg traktów palikami powiązanymi sznurkiem. Przejść się i sprawdzić, czy taki układ nam pasuje i czy jest wygodny. Jeśli ogród jest użytkowany, najlepiej zaprojektować ścieżki w miejscach już wydeptanych.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełny artykuł w PDF: Kostka brukowa: ścieżki, alejki, podjazdy

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!