Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2010
Kostka brukowa: ścieżki, alejki, podjazdy
Ścieżki, podjazdy, alejki. Może z kostki? Jest trwała, niedroga, praktyczna i nietrudno ją ułożyć. Warto tylko zrobić to tak, by nawierzchnie z niej nie zdominowały ogrodu.

Kostka brukowa: ścieżki, alejki, podjazdy
(fot. Awbud)
Kostką brukową coraz częściej utwardza się ścieżki, alejki i podjazdy wokół domu. Zimą łatwo z niej odgarnąć śnieg, latem pomaga utrzymać porządek w domu, bo mniej błota wnosi się do mieszkania. Po deszczu na nawierzchni z kostki nie będą stały kałuże – jeśli jest właściwie ułożona, woda odpłynie na trawnik lub do wpustu podwórzowego.

 

Z utwardzaniem nawierzchni nie należy przesadzać. Jeśli kostki – zwłaszcza betonowej – będzie za dużo, teren wokół domu zacznie przypominać parking. Układ elementów należy starannie dopasować nie tylko do aranżacji ogrodu, ale przede wszystkim do charakteru domu – kolorystyki elewacji, okien i bramy. W tej sprawie warto zwrócić się do specjalisty.

Projekt nawierzchni

Zanim kupi się kostkę, warto zamówić projekt nawierzchni, najlepiej u architekta krajobrazu. Ułatwi to wybór wśród bogactwa kształtów, kolorów, faktur i wielkości kostek. W takim projekcie powinien być wyrysowany przebieg ścieżek oraz kształt i wielkość podjazdu. Projekt powinien zawierać także informacje o rodzaju i kolorystyce materiałów.

 

Na tej podstawie firma dokładnie obliczy, ile kostki trzeba będzie kupić – z uwzględnieniem materiału, który będzie wymagał przycinania. W projekcie można zamówić nie tylko rozplanowanie podjazdów i ścieżek, ale także – jeśli to potrzebne – instalacji odwadniania terenu i jego oświetlenia. Ewentualnie zaplanowanie zieleni i instalacji jej nawadniania.

 

Przed spotkaniem z architektem można zrobić przymiarkę, czyli najpierw na planie działki samodzielnie narysować kształt podjazdu i przebieg ścieżek, uwzględniając układ domu, elementy małej architektury oraz roślinność. Można także samodzielnie wyznaczyć już na działce przebieg traktów palikami powiązanymi sznurkiem. Przejść się i sprawdzić, czy taki układ nam pasuje i czy jest wygodny. Jeśli ogród jest użytkowany, najlepiej zaprojektować ścieżki w miejscach już wydeptanych.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełny artykuł w PDF: Kostka brukowa: ścieżki, alejki, podjazdy

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny